Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۹۳۵ ۲۳ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۲:۳۱

نایب رییس انجمن داروسازان ایران با شفاف سازی این مساله که تا به امروز سامانه‌ای برای ثبت کدملی در داروخانه‌ها برای دریافت مجدد واکسن آنفلوانزا راه‌اندازی نشده است عنوان کرد که بنابر آمار این انجمن، میزان واکسن دریافتی تنها حدود یک میلیون بوده است، این در حالی است که سازمان غذا و دارو این آمار را دو و نیم میلیون دز اعلام کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان ایران در گفت و گو با برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران در خصوص وضعیت تهیه واکسن و تحویل آن به تنها گروه‌های پرخطر و نگرانی‌های مردم در این رابطه گفت: تمامی سازمان‌های بهداشتی بر این باورند که همه افراد باید واکسن آنفلوانزا را در بازه زمانی اواخر شهریور تا اواخر مهرماه دریافت کنند. امسال با توجه به همه گیری کرونا، پیش بینی می‌شود که حجم تقاضاها نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
وی افزود: مساله مهم و اصلی در این دوره زمانی، نحوه پاسخگویی به تقاضاهاست. کمبود مواد دارویی و تقاضای بالای مردم، اتفاقی بود که در اسفندماه سال گذشته که مردم با کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده مواجه بودند، نشان داد که به صورت مطلوب نتوانستیم این شرایط را مدیریت کنیم. در عین حال در حال حاضر انجمن داروسازان ایران و سازمان غذا و دارو در تلاش هستند تا مدیریت این مساله را به عهده بگیرند.
دکتر فاطمی با تاکید بر اینکه ‌گروه‌های پرخطر جامعه با پرونده ثبت شده سلامتشان می‌توانند به طور رایگان واکسن را دریافت کنند، بیان کرد: اولویت واکسن آنفلوانزا همانطور که پیش‌تر هم گفته شده با کسانی است که بیماری‌های زمینه‌ای دارند که این افراد با ارائه کارت و شماره ملی خود و رجوع به پرونده سلامتشان در مراکز درمانی می‌توانند واکسن را به طور رایگان دریافت کنند. این مکانیسم، مکانیسم سازمان غذا و دارو برای دریافت واکسن است اما انجمن داروسازان ایران بر این باور است که عموم مردم بتوانند به واکسن آنفلوانزا دسترسی پیدا کنند.
فاطمی با تشریح آمار واکسن آنفلوانزای دریافتی بیان کرد: حدود 16-15 میلیون دز واکسن باید برای تزریق آماده باشد که طبق آمار دریافتی انجمن داروسازان ایران، تنها حدود یک میلیون دز وارد کشور شده است اما سازمان غذا و دارو در گزارشات خود این آمار را دو و نیم میلیون عنوان کرده است. این میزان دو و نیم میلیونی نیز تنها قابل توزیع در مراکز درمانی برای گروه‌های پرخطر است و شرکت‌های پخش دارو هم اظهار کرده‌اند که با این آمار ممکن است واکسن حتی برای فروش در داروخانه‌ها هم در دسترس نباشد.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران در پایان با تاکید بر اینکه حتی باید برنامه‌ریزی برای تهیه و دریافت واکسن در داروخانه‌ها برای جلوگیری از تخلفات غیرقانونی و بازار سیاه دارو انجام شود نیز گفت: ارائه کد ملی در داروخانه‌ها برای عدم دریافت مجدد واکسن و به راه‌افتادن بازار سیاه دارو عملا ممکن نیست. تا به امروز سیستمی برای داروخانه‌ها برای جلوگیری از آشفتگی خرید واکسن راه‌اندازی نشده است که لازم است برنامه‌ریزی لازم برای سامانه‌ای یکپارچه انجام گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش