Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۱۹۱ ۱۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۲:۴۷

محققان در مطالعات حیوانی خود به وجود ژن خاصی پی بردند که نقش ناشناخته ای در باروری دارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، محققان در مطالعه بر روی پشه‌های میوه، موش‌ها و کرم‌های حلقوی مشاهده کردند زمانی که این ژن از بین می‌رود، حیوانات نابارور شده یا قدرت باروری شأن را زودهنگام از دست می‌دهند.
 
محققان با بررسی داده‌های ژنتیکی افراد مشاهده کردند بین جهش در این ژن و یائسگی زودهنگام هم رابطه وجود دارد.
 
ژن انسانی موسوم به NEMP۱ به طورگسترده مطالعه نشده است. در حیوانات، جهش در ژن مشابه با اختلال
در رشد چشم در قورباغه‌ها مرتبط بوده است.
 
محققان این مطالعه قصد بررسی باروری را نداشتند. آنها با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی درصدد یافتن ژن‌های دخیل در رشد چشم در جنین‌های ابتدایی پشه‌های میوه بودند.
 
«هلن مک‌نیل»، سرپرست تیم تحقیق دانشگاه واشنگتن، در این باره می‌گوید: «ما بروز ژن را در پشه‌های میوه متوقف کردیم و دریافتیم که چشم‌های شأن سالم ماند. اما به بررسی وجود سایر مشکلات در این حیوانات پرداختیم و با کمال تعجب مشاهده کردیم که آنها نابارور شده بودند.»
 
حال محققان درصدد بررسی این موضوع هستند که آیا زنان با مشکلات ناباروری دارای جهش‌های در NEMP۱ هستند. آنها بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش