jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۸۲۲   ۰۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۰:۲۶

در آستانه سفر برنامه ریزی شده دونالد ترامپ به ایالت ویسکانسین آمریکا، حدود ۱۰۰۰ معترض به تجمعی ضد نژادپرستی در شهر کنوشا پیوستند و شعار «جان سیاهپوستان مهم است» و «عدالت نباشد، صلح نیست» سر دادند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، پدر جیکوب بلیک، جوان ۲۹ ساله ای که به تازگی هدف شلیک های پیاپی نیروهای امنیتی آمریکا از ناحیه پشت قرار گرفته و فلج شده است، از معترضان خواسته تا از انجام اقدامات خرابکارانه که بر اعتراضات مسالمت آمیز سایه می اندازد، خودداری کنند.

او در جمع هواداران پسرش در کنوشا که قطب اعتراضات شده است، گفت: مردم خوب این شهر می فهمند. اگر ما این را از بین ببریم، چیزی نداریم. این کار را متوقف کنید.

تیراندازی که جیکوب بلیک آن هم مقابل فرزندانش، این شهر را به تازه ترین کانون توجه در اعتراضات سراسری آمریکا علیه خشونت پلیس و نژادپرستی تبدیل کرده است. ترامپ که موضع سفت و سختی علیه معترضان دارد، سه شنبه به کنوشا سفر می کند تا مقام های امنیتی دیدار کرده و به برآورد خسارت بپردازد.

 

یکی از فعالان در تجمع روز شنبه گفت: حرفی که می خواهم به رئیس جمهوری آمریکا بزنم این است که اعضای جنبش جان سیاهپوستان مهم است، اراذل و اوباش و غارتگر نیستند. او ما را سرزنش می کند اما نباید اینطور باشد.

روز شنبه معترضان در کنوشا همچنین پیام هایی در همبستگی با بلیک روی دیوارها نوشتند اما پیش از آن خساراتی به مغازه ها وارد شد. ساکنان محلی امید دارند پس از چهار شب اعتراضات آرام شود. برخی از معترضان ماسک هایی به چهره داشتند که روی آنها نوشته بود "عدالت برای جیکوب" و بدین ترتیب بر لزوم برقراری عدالت نژادی تاکید کردند.

یکی از معترضان گفت: ما خسته ایم. هیچ بهانه ای برای این نوع نژادپرستی پذیرفتنی نیست. ممکن بود هر کدام از ما هدف قرار بگیریم؛ من یا برادرم یا خواهرم. این روند باید متوقف شود.

تا روز جمعه بیش از ۱۰۰۰ سرباز گارد ملی در کنوشا مستقر شدند که بیشتر آنها از این ایالت نیستند. دونالد ترامپ به استقرار نیروهای بیشتر با هدف برقراری نظم تهدید کرده است که به مذاق مسوولان این ایالت خوش نیامده است.

انتهای پیام

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها