Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
حوادث عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۳۳۳ ۰۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۰

آمار تلفات غرق‌شدگی در کشور طی چهار ماهه نخست سال جاری با کاهش مواجه بوده و به استثنای ماه خرداد، در دیگر ماه‌های سال رشد منفی داشته است.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از فارس، آمار تلفات غرق شدگی در کشور طی چهار ماهه نخست سال جاری با کاهش مواجه بوده و به استثنای ماه خرداد، در دیگر ماه‌های سال رشد منفی داشته است.

بر اساس این گزارش، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری 513 نفر بر اثر غرق شدگی در کشور جان باختند، این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 607 نفر بود، 15.5 درصد کاهش یافته است.

​در اولین ماه فصل تابستان آمار تلفات غرق شدگی با کاهش 16.3 درصدی، به 201 نفر رسید. این آمار در مدت مشابه سال قبل 240 نفر گزارش شده بود. از کل تلفات غرق شدگی تیر امسال 172 نفر مرد و 29 نفر زن بودند.

تعداد مردان فوت شده بر اثر غرق شدگی در چهار ماهه امسال 427 و تعداد زنان 86 نفر ثبت شده است.در این مدت استان‌های خوزستان با 49، فارس با 48 و مازندران با 44 فوتی بیشترین آمار تلفات غرق شدگی را داشته‌اند.

مرگ در رودخانه‌ها چهار برابر بیش از دریا

رودخانه‌ها همواره در صدر آمار تلفات غرق شدگی قرار دارند و در آمارهای پزشکی قانونی بیشترین مرگ بر اثر غرق شدگی در رودخانه ها اتفاق می‌افتد. در چهار ماهه نخست امسال نیز بیشترین تلفات مربوط به رودخانه‌هاست.

در این مدت 199 نفر در روخانه‌ها جان باخته‌اند که این آمار حدود چهار برابر تلفات غرق شدگی در دریا با رقم 50 فوتی (11 نفر محدوده مجاز و 39 نفر در مناطق خارج طرح) است.

مطابق آمارهای موجود در چهار ماهه ابتدایی امسال بعد از رودخانه‌ها بیشترین آمار غرق شدگی به ترتیب مربوط به استخر کشاورزی با 61، کانال‌ها با 52، دریاچه‌های مصنوعی و سدها با 51، دریا با 50، استخرهای شنا با 32، دریاچه طبیعی با 21، حوض و حوضچه‌ها با 13 و چاه‌ها با 7 فوتی است. 27 نفر نیز در سایر مکان‌های آبی جان خود را از دست داده‌اند.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از غرق‌شدگی در رودخانه‌ها، کانال‌ها و آب‌های کم عمق

از آنجا که بر اساس آمارهای موجود تعداد قابل توجهی از موارد غرق‌ شدگی در رودخانه‌ها و آب‌های کم عمق اتفاق می‌افتد سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن درخواست از هموطنان برای اجتناب از سفرهای غیرضروری در شرایط کرونایی، توصیه‌هایی را برای پیشگیری از غرق‌شدگی در رودخانه‌ها ارائه می‌کند:

آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آنها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است.

اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است؛ چرا که شیرجه در آب‌های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد. همچنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد.

بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده‌اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است.

به هیچ وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید.

در آب و در موقع شنا از شوخی‌های خطرناک بپرهیزید.

پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می‌شوند، شنا نکنید.

به هیچ وجه تشت‌های آب و لگن‌ها و یا حوضچه‌های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید.

در حمام و حین استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشید.

توانایی خود را در شناکردن بیش از حد در نظر نگیرید؛ یک سوم قربانی‌های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده‌اند.

در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند.

پس از رساندن غریق به ساحل، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند؛ به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گردآب می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید. به یاد داشته باشیم بیشترین غرق شدگی در رودخانه‌های کشور اتفاق افتاده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

داستان دستبند و داس

داستان دستبند و داس

راضیه غفاری در رابطه با قتل رومینا اشرفی یادداشتی در اختیار جام جم قرار داده که در ادامه می خوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر