jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۳۱۹   ۰۲ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۴:۴۷

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قبل از عید نوروز، میزان آلودگی جوانان به ویروس کرونا به مراتب کمتر بود، اما از تیر و مرداد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران بستری در بیمارستان‌ها را جوانان و افراد حدود ۲۰ ساله تشکیل می‌دهد و این افراد حلقه انتقال ویروس کرونا هستند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، قاسم جان بابایی روز یکشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: اگر جوانان به کرونا مبتلا شوند شاید علائم شدیدی نداشته باشند و در صورت بستری هم با مراقبت خوب، بهبود پیدا می‌کنند. این افراد می‌توانند ویروس را به سالمندان و افراد با ضعف سیستم ایمنی منتقل کنند.

هزینه راه اندازی هر تخت آی سی یو

وی درباره هزینه راه اندازی هر تخت آی سی یو برای وزارت بهداشت بیان کرد: یک تخت آی سی یو با فضای فیزیکی حدود یک میلیارد تومان هزینه دارد. تخت‌های ویژه بین ۵۰ تا صد در صد هزینه آنها ایجاد می‌شود. به طور متوسط بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد هزینه هر تخت آی سی یو است.

جان بابایی افزود: گاهی فضاهایی داریم که تبدیل به آی سی یو می‌شود و خیلی از تخت‌های آی سی یو اضافه شده از این جمله است که هزینه آن کمتر است.

رمدسیویر تاثیری در کاهش مرگ و میر کرونا ندارد

معاون وزیر بهداشت درباره داروی رمدسیویر گفت: هیچ مطالعه‌ای در دنیا وجود ندارد که ثابت کند داروی رمدسیویر در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا موثر است. حتی مقاله‌ای که در مجله جاما منتشر شده هم اثر این دارو برای کاهش مرگ و میر کرونا را رد کرده است. یکی دیگر از مجله‌های معتبر دنیا هم اثربخشی این دارو از جهت کاهش مرگ و میر را رد کرده است. بنابراین تا زمانی که اثربخشی دارو برای کاهش مرگ و میر اثبات نشود، وارد پروتکل درمانی نمی‌شود.

وی ادامه داد: اکنون تنها دارویی که ثابت شده در دنیا میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد، کورتون است. داروهای ضد انعقاد و اینترفرون و ضد التهاب هم در کنار این موارد وجود دارد.

شرایط کرونا در تهران

جان بابایی درباره شرایط کرونا در تهران اظهار کرد: شرایط تهران نسبت به اسفند و فروردین متفاوت‌تر بود. مردم برای خدمات غیرکرونا قبلا کمتر مراجعه می‌کردند و در تیر و مرداد مجبور شدیم خدمات غیرکرونایی هم ارائه کنیم، اما اجازه ندادیم در مورد بستری بیماران دچار مشکل شویم. ظرفیت تخت‌های بیمارستانی محدود است و اگر مردم مراعات کنند و تعداد بیمار کم شود، می‌توان مدیریت کرد. شرایط فعلی کنترل شده، اما با از دست دادن عزیزان‌مان همراه شده است.

برای ساخت واکسن از دنیا عقب نیستیم

وی درباره واکسن کرونا گفت: نباید چیزی بگوییم که مردم را بی مورد امیدوار یا حتی ناامید کنیم. واکسن همیشه نتوانسته برای همه بیماری‌ها موثر باشد. این همه سال برای هپاتیت سی و اچ آی وی واکسن موثر تولید نشده است. ویروس کرونا فعلا در مرحله مطالعاتی است. در حال حاضر شرایط ساخت واکسن با دستور وزیر بهداشت شروع شده و به سمت مراحل پیشرفته می‌رود. این فقط به این معنی است که از دنیا عقب نیستیم. حتی مشخص نیست که واکسن در دنیا به نتیجه مطلوب برسد.

معاون وزیر بهداشت افزود: واکسن کرونا به همان میزان که می‌تواند اثربخش باشد، می‌تواند اثربخشی هم نداشته باشد.

مردم همراهی کنند

جان بابایی گفت: در حال حاضر روند بستری و مرگ و میر بیماران ناشی از ویروس کرونا رو به کاهش است و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. البته از مردم می‌خواهیم که همراهی‌ها را ادامه بدهند تا هرچه زودتر بار بیماری در بیمارستان‌ها را به حداقل برسانیم.

خدمات تله مدیسین برای بیماران تامین می‌شود

وی بیان کرد: برخی خدمات دوراپزشکی یا تله مدیسین برای بیماران تامین می‌شود و مجوز قانونی برای حمایت بیمه‌ها از این خدمات از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت شده و در ۲۰ نقطه کشور این زیرساخت آماده است. قسمتی از این کار با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) انجام شده و در مناطق کمتر برخوردار می‌توانیم ویزیت بیمار را از راه دور انجام بدهیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: این کار نیازمند اقدامات چند ماهه‌ای داشت که هفته گذشته آیین نامه تله مدیسین از طرف وزیر بهداشت ابلاغ شد. به این وسیله می‌توان مراجعه مردم به بیمارستان‌ها را کمتر کرد.

ارائه آموزش به کادر درمان

جان بابایی گفت: آموزش کادر پزشکی برای خدمات غیرتهاجمی هم انجام شده است. مهم‌ترین کار، مراقبت پزشکان و پرستاران از بیماران است. گاهی اسم برخی داروها مطرح می‌شود که می‌تواند موثر باشد. این آموزش‌ها به چند شکل از جمله ارتباط بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کوچک و بزرگ انجام شده است. همچنین آموزش‌های کوتاه مدت هم ارائه شده است. در اکثر نقاط کشور همکاران ما تبحر بیشتری پیدا کرده‌اند.

اضافه شدن ۱۴ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال

جان بابایی بیان کرد: تا پایان سال ۱۴ هزار تخت بیمارستانی و اورژانس و کلینیک‌های ویژه اضافه خواهد شد تا امنیت برای مردم فراهم شده و حتی در فصل پاییز و زمستان دچار کمبود تخت نشویم. البته مردم باید همکاری کنند تا بار مراجعه به بیمارستان‌ها کمتر شود و کسی را از دست ندهیم.

هزینه هر بیمار کرونایی برای وزارت بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت درباره هزینه هر بیمار کرونایی برای وزارت بهداشت اظهار کرد: به طور متوسط هزینه هر بیمار کرونایی برای وزارت بهداشت حدود ۲.۵ میلیون تومان در بخش عادی است و ۴.۵ میلیون تومان به این هزینه برای بستری در بخش آی سی یو اضافه می‌شود. بر اساس قانون ۵ تا ۱۰ درصد از کل هزینه را مردم پرداخت می‌کنند. بارها اعلام کردیم که اگر مردم جایی توانایی پرداخت نداشتند بر اساس کارشناسی مددکاری، تخفیف گرفته یا هزینه رایگان شود.

وی ادامه داد: این بیماری بیش از ۶ ماه است که در کشور وجود دارد و در برخی بیمارستان‌ها فقط بیمار کرونایی بستری می‌شود. این بیمارستان‌ها باید درآمد اختصاصی هم داشته باشند تا هزینه‌های خود را پرداخت کنند. این در حالی است که برخی از بیمارستان‌ها دچار کاهش درآمد اختصاصی تا ۵۰ درصد شده‌اند.

جان بابایی افزود: هزینه افرادی که بی بضاعت باشند یا توانایی مالی نداشته باشند، رایگان است. اگر بیمار تمکن مالی داشته باشد، باید همان ۱۰ درصد هزینه را پرداخت کند.

اظهار نظر غیرپزشکان جای تاسف دارد

معاون درمان وزارت بهداشت درباره اظهار نظر برخی از افراد غیرپزشک و ارائه اطلاعات نادرست به مردم بیان کرد: اظهار نظر برخی از افراد غیرپزشک جای تاسف دارد. به عنوان معاون درمان باید هر روز به دنبال ارائه خدمات بیمارستان‌ها به مردم باشم. از طرفی از رسانه‌ها متشکرم که اطلاعات درست به مردم می‌دند.

داروهای کورتون جایی در پیشگیری از کرونا ندارند

جان بابایی درباره استفاده نادرست از داروهای کورتون برای پیشگیری از کرونا گفت: در پروتکل کشوری اعلام شده که کورتون زمانی باید به بیمار داده شود که بستری است. کورتون برای پیشگیری هیچ جایگاهی ندارد. زمانی که بیمار از بینی اکسیژن می‌گیرد و پاسخگوی تنگی نفس نیست، بلافاصله کورتون شروع می‌شود. در کنار آن داروهای ضد لخته استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: در درمان‌های سرپایی به صورت انتخابی کلروکین و دیفن هیدرامین و داروهای مسکن استفاده می‌شود که علائم را کم می‌کند. در بستری، داروهایی که کمیته علمی قبول دارد مثل کورتون و اینترفرون و دستگاه‌های کمک تنفسی و داروهای ضد دیابت استفاده می‌شود. این داروها در تمام داروخانه‌های کشور موجود است.

زیرساخت‌های بهداشتی برای برگزاری کنکور فراهم شده بود

معاون درمان وزارت بهداشت درباره کنکور گفت: کنکور تازه برگزار شده و اگر اثری داشته باشد تا دو هفته بعد مشخص می‌شود. زیرساخت‌های بهداشتی برای برگزاری کنکور فراهم شده بود و جای نگرانی ندارد. حتی افراد مبتلا و بیمار در ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی و در بیمارستان‌های مشخص امتحان کنکور دادند. بنابراین تمام اقدامات برای برگزاری کنکور مطمئن انجام شد.

تفسیرهای مختلف از موج‌های کرونا

جان بابایی اظهار کرد: در مورد موج کرونا تفسیرهای مختلفی وجود دارد. در حال حاضر بار بیماری کمتر نشده و هنوز به عدد مطمئنی نرسیدیم. در استان اصفهان نزدیک به ۹۰۰ بیمار بستری است. هنوز به نقطه مطلوبی نرسیدیم که بگوییم موج بعدی شروع می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

دفاع از محیط‌ زیست با تفنگ پلاستیکی!

«سلاح محیط‌ بانان پلاستیکی است و آنها نمی‌توانند در برابر شکارچیان متخلف از آن استفاده کنند.» روایت‌هایی که در ادامه می‌آید این حقیقت تلخ را بیشتر آشکار می‌کند.

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

حمایت از خانواده، کلید بحران سالمندی

بدیهی است مساله جمعیت، پیش نیاز اساسی پیشرفت همه کشورهاست. در واقع هیچ اتفاقی، از پیشرفت‌های فناوری تا رشد علمی و صنعتی، بدون در نظر گرفتن نیروی انسانی ممکن نخواهد بود.

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها