سخنگوی نیروهای مسلح یمن اطلاعات مهمی را در خصوص عناصر گروه‌های تکفیری و ارتباط آنها با برخی کشورهای عربی و غیرعربی ارائه کرد.
کد خبر: ۱۲۷۴۱۷۷

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سرتیپ یحیی سریع، امروز (جمعه)، اطلاعات مهمی درباره مناطق آزادشده از چنگ عناصر سازمان‌های تروریستی داعش و القاعده ارائه کرد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن، پیشتر، از آزادسازی بیش از هزار کیلومتر مربع از استان «البیضاء» در جنوب شرق صنعاء و کشته یا زخمی شدن بیش از ۲۵۰ نفر از تروریست‌های القاعده و داعش خبر داده بود.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این خصوص گفت: «با یاری خداوند متعال، موفقیت عملیات نیروهای خود در مناطق «قیفه» (ولد ریع و القرشیه) و مناطق مجاور آن در استان البیضاء را اعلام می‌کنیم. نیروهای ما بدین وسیله در این عملیات یکی از بزرگترین آشیانه‌های عناصر تکفیری-اطلاعاتی وابسته به کشورهای متجاوز در سطح جزیره عرب را از بین بردند».

یحیی سریع در ادامه گفت: «از زمان آغاز تجاوزات علیه یمن، این عناصر تکفیری وارد عمل شدند و طی این چند سال، وظایف مهمی به آنها واگذار شده است. منطقه عملیات شامل شمال غرب استان البیضاء و به طور دقیق دو ناحیه ولد الربیع و القرشیه بود. عملیات در زمان مشخص و طبق نقشه از پیش تعیین شده پیش رفت بطوریکه نیروها چندین درگیری با عناصر متجاوزان داشتند. این عناصر مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی متجاوزان بودند».

سریع ادامه داد: «متجاوزان و مزدوران آنها طی سا‌ل‌های گذشته با انواع اسلحه از عناصر تکفیری یادشده حمایت می‌کردند. اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد عناصر آنچه القاعده و داعش خوانده می‌شود، در تجاوز و به‌طور مشخص در گروه‌های مزدوران مشارکت داشتند».

وی همچنین توضیح داد: «پیش از عملیات نظامی، عملیاتی اطلاعاتی در سطح گسترده و با همکاری با نیروهای امنیتی صورت گرفت که این مسئله در موفقیت عملیات نظامی بسیار نقش داشت. طی اجرای عملیات، جنگنده‌های متجاوزان با ده‌ها حمله هوایی سعی داشتند جلوی پیشروی نیروهای ما به سمت مواضع تکفیری‌ها را بگیرند».

سخنگوی نیروهای مسلح یمن افزود: «این عملیات طی یک هفته اجرا شد و در نهایت با نابودسازی جبهه‌ای که متجاوزان در اجرای عملیات‌های خود بر آن تکیه داشتند، به پایان رسید. در این عملیات، مساحتی بالغ بر هزار کیلومتر که تحت کنترل القاعده و داعش بود، آزاد شد. این عناصر در مناطق یادشده چندین اردوگاه برپا کرده بودند. نیروهای ما طی این عملیات چهارده ارودگاه را تحت کنترل خود درآورند که شش مورد آن‌ها متعلق به داعش بود و مابقی متعلق به القاعده».

یحیی سریع با اشاره به اینکه عناصر تکفیری از این ارودگاه‌ها برای آموزش استفاده می‌کردند، گفت که «در بخشی از این اردوگاه‌ها کارگاه‌های ساخت کمربند انتحاری و بمب وجود داشت».

سریع همچنین گزارش داد بیش از ۲۵۰ تن از این عناصر تکفیری یا کشته شدند، یا زخمی و یا اسیر شدند. او همچنین اشاره کرد که برخی از عناصر کشته شده، تبعه دیگر کشورهای عربی و غیر عربی بودند.

سریع همچنین گفت که پنج تن از سرکرده‌های داعش در این عملیات کشته شدند که مهم‌ترین آنها، سرکرده این سازمان و مسئول امنیتی و مالی آنها بود.

سخنگوی نیروهای مسلح با بیان اینکه تعقیب و گریز تکفیری‌ها همچنان در مناطق جنوبی ادامه دارد، گفت: «آنچه به آن دست یافتیم نشان می‌دهد که عناصر تکفیری از این مناطق برای پناه دادن به عناصر خارجی مثل عناصر سعودی و غربی استفاده می‌کردند البته این اقدام با هماهنگی با سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای عربی و غیرعربی صورت می‌گرفت. مناطق آزادشده نقطه آغاز عملیات‌هایی بود که هدف آنها مردم، امنیت و برهم زدن آرامش عمومی [کشور] بود».

سریع افزود: «به شواهدی دست یافتیم که اثبات می‌کند این عناصر تکفیری با عناصری دیگر در کشورهای عربی و غیرعربی در ارتباط بودند و از جانب کشورهای متجاوز بشدت حمایت می‌شدند. سرویس‌های امنیتی اسامی سرکرده‌های فراری گروه‌های تکفیری را اعلام خواهند کرد با توجه به اینکه این افراد تحت تعقیب هستند».

یحیی سریع در ادامه گفت که این عملیات به خوبی نشان داد که گروه‌های تکفیری مستقر در یمن تا چه اندازه با کشورهای متجاوز در ارتباط بودند. «آمریکا، سعودی و امارات در رأس کشورهایی بودند که این گروه‌ها تکفیری مرتبط با آنها بودند».

برچسب ها: القاعده داعش یمن
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها