jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۱۱۳   ۳۰ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۹:۲۶

سخنگوی وزارت بهداشت مهم‌‌ترین نکات شیوه‌‌نامه‌ برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم را تشریح کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر سیما سادات لاری، با بیان این‌‌که ایران اسلامی در ماه محرم در سوگ شهدای کربلاست، گفت: مردم دیندار کشورمان در این ایام به برگزاری آیین عزاداری حضرت اباعبدالله‌‌الحسین (ع) و یاران باوفایش می‌‌پردازند؛ شیوع ویروس کرونا در ایران همزمان با درگیری سایر کشورها طی ماه‌‌های اخیر بسیاری از امور جاری کشور را تحت تأثیر قرار داده است و یکی از دغدغه‌‌های جدی مردم و مسئولین کشور، در هفته‌‌های اخیر نحوه برگزاری مراسم عزاداری در ایام پیش‌‌رو بوده است.
 
وی افزود: نگاه مقام معظم رهبری نسبت به این مهم، دشواری‌‌های این مسیر را تا حد زیادی برای ما آسان کرد و به منظور اجرای مطلوب برنامه‌‌های سوگواری در ایان محرم، با توجه به همه‌‌گیری کووید19 در کشور، دستورالعمل ویژه‌‌ای در کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا تدوین و توسط وزارت کشور ابلاغ و مقرر شد برگزاری مراسم عزاداری با همکاری نهادهای متولی، مانند دستورالعمل یاد شده صورت گیرد تا امسال نیز همچون سال‌‌های گذشته، پرچم آزادی‌‌خواهی شهدای عاشورا در کشور عزیزمان زنده نگه داشته شود.
 
لاری ادامه داد: مسئول اجرای این دستورالعمل، سازمان تبلیغات اسلامی است و این سازمان با تشکیل کارگروه مراسم عزاداری، تحت نظر کمیته امنیتی اجتماعی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا، نسبت به اجرای دقیق و نظارت بر دستورالعمل‌‌های بهداشتی یادشده اقدام خواهد کرد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت درباره ملاحظات لازم برای برگزاری مراسم در این دستورالعمل تشریح کرد: برگزاری مراسم عزاداری در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله‌‌گذاری اجتماعی از هر طرف حداقل دو متر و تجمعات حداقلی الزامی است، کاهش ساعات برگزاری مراسم حداکثر دوساعت، ممنوعیت جابجایی هیئت‌‌ها و هرگونه دسته‌‌روی، ممنوعیت استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم باید انجام شوند، البته مراسم سینه‌‌زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی در محل مراسم بدون جابجایی مجاز است.
 
وی ادامه داد: ماسک باید به طور مستمر استفاده شود؛ فاصله گذاری اجتماعی و اجرای دقیق پروتکل‌‌ها صورت پذیرد؛ پیش‌‌بینی استفاده از راهکارهای جایگزین در مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم وجود ندارد با هماهنگی کارگروه استانی انجام شود. تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌‌های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته‌‌های نظارت استانی و شهرستانی باید انجام شود.
 
وی با اشاره به مراسم خاص عزاداری در برخی استان‌‌های کشور خاطرنشان کرد: مراسمی مانند یوم‌‌العباس در زنجان، نخل‌‌گردانی در یزد، تشت‌‌گذاری در اردبیل، شیرخوارگان حسینی و... به دلیل تجمع ممنوع است و پیشاپیش از اعلام آمادگی مسئولین محترم هیئت‌‌ها بر امتناع از برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر داریم.
 
وی اضافه کرد: حضور هیئت‌‌ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه (س)، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و... جهت برگزاری مراسم ممنوع است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها