jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۴۴۶ ۰۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۰:۴۲

تحلیلگر مسائل محیط زیست گفت: تمام اراضی جنگلی مرتعی بیابانی و تالاب ها و کوهستان ها ملی است و نباید مالکیت خصوصی داشته باشد و قوانین قبل از تصویب این قانون ملغی می شوند.

محمد درویش کارشناس مسائل محیط زیست در گفت و گو با جام جم انلاین درباره سند بخشی از کوه دماوند به سازمان اوقاف گفت: این مساله تخلف بزرگی است. طبق قانون ملی شدن اراضی که به تایید نظام جمهوری اسلامی ایران رسیده است تمام اراضی جنگلی مرتعی بیابانی و تالاب ها و کوهستان ها ملی است و نباید مالکیت خصوصی داشته باشد و قوانین قبل از تصویب این قانون ملغی می شوند. بنابراین حکم خلاف قانونی صادر شده و ما نیز از قوه قضاییه خواسته ایم به سرعت از این مساله جلوگیری کند.
 
وی ادامه داد: در چند روز گذشته 4600 هکتار از جنگل های هیرکانی در منطقه ساری به نام یک امامزاده به شخص حقیقی داده شد تا برای امامزاده وقف کند. امروز نیز دماوند بخشیده می شود که این مسائل می تواند در محاکم وحدت رویه ایجاد کند و چراغ سبزی برای محاکم باشد.
 
این کارشناس مسائل محیط زیست تصریح کرد: شخصی با رو کردن یک سند 500 ساله نمی تواند ادعا کند بخشی از کشور به او تعلق دارد در این شرایط نوادگان شاه عباس هم می توانند امروز ادعای مالکیت نیمی از اصفهان را داشته باشند. ما نباید به این صورت رفتار کنیم. حتی فرض بر این که در شرع چنین مفادی وجود داشته باشد ولی فقه ما برای چیست؟ مجمع تشخیص مصلحت نظام به چه دلیل تشکیل شده است؟ آیا نباید از این موارد جلوگیری کرد؟
 
درویش درباره راهکار این موضوع گفت: تشکل ها در حوزه میراث و محیط زیست باید مطابق بند 3تبصره 66 آیین دادرسی به دادستان شکایت کنند و دادستان به عنوان مدعی العموم از این کار جلوگیری کند. هر چه تعداد شخصیت های حقیقی و حقوقی فشار بیشتری وارد کنند و رسانه ها پافشاری بیشتری نشان بدهند مساله می تواند مثل حکم اعدام اخیر مورد بازنگری قرار بگیرد در غیر اینصورت این رویه های خطرناک ادامه پیدا خواهد کرد.
 
وی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان جنگلها از اوقاف شکایت کرده و ما نیز در این پرونده باید از سازمان جنگلها پشتیبانی کنیم. اما در مورد دماوند که به ثبت ملی رسیده مساله شگفت آور و خنده دار است.
 
درویش در پاسخ به این سوال، آیا این اقدامات چنینی نباید ابتدا از فیلتر سازمان جنگلها و محیط زیست رد شوند؟ گفت: بله. این مراحل رد شده و این سازمان ها در دادگاه بر علیه هم شکایت کرده اند ولی سازمان جنگل ها راه به جایی نبرده و حکم صادر شده است و این سازمان مجبور به رسانه ای کردن ماجرا شده است.
 
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر