jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۳۰۴   ۰۶ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۴

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با تاکید بر اینکه باید در موضوع درمان اعتیاد به زنان توجه بیشتری شود، گفت: اکثر دستورالعمل‌ها و برنامه‌های درمان اعتیاد فاقد نگاه جنسیتی است، این درحالیست که برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران این حوزه باید به زنان توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی هادیزاده درباره ورود پلیس به موضوع جمع‌آوری زنان معتاد متجاهر در خردادماه بیان کرد: در این طرح اداره کل بهزیستی استان تهران اعلام آمادگی کرد و به دنبال آن ۱۵۰ زن معتاد متجاهر از محلات مرکزی مانند شوش، هرندی و مولوی جمع‌آوری و در یکی از مراکز شرق استان تهران پذیرش شدند. 
 
وی با بیان اینکه موضوع درمان اعتیاد زنان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، افزود: میزان آسیب‌پذیری زنان در اعتیاد به مراتب از مردان بیشتر است؛ به طور مثال مصرف مواد مخدر در مردان، بعد از چهار سال آنها را به آخر خط می‌رساند، این درحالیست که این مدت زمان در زنان ۲ سال زمان می‌برد. از سوی دیگر یک چهارم جمعیت معتادان کشور مواد صنعتی مصرف می‌کنند، حال آنکه ۵۰ درصد زنان معتاد، مصرف‌کننده مواد صنعتی هستند.
 
هادیزاده با اشاره به اینکه درمان اعتیاد هزینه‌‍بر و نیازمند تحمل، صبوری و فداکاری است، ادامه داد: اغلب زنان در مواجهه با اعتیاد مردانشان آنها را به سمت درمان اعتیاد سوق می‌دهند، این درحالیست که هنگامی که زنی روی به اعتیاد می‌آورد از سوی خانواده رانده می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی برای تاسیس مرکز سرپایی زنان مجوز صادر می‌کند، تصریح کرد:
این درحالیست که زنان برای مراجعه به مراکز سرپایی درمان اعتیاد مردان رغبت بیشتری نشان می دهند، چراکه علاقه ندارند در معرض عموم قرار گیرند، لذا یکی از دلایل آسیب جدی زنان معتاد این است که آنها مجبورند اعتیادشان را پنهان کنند. زنان معتاد متجاهر نیز دچار مشکلات خاص خود هستند؛ زنان معتاد متجاهر اغلب از خانواده هایشان هیچ خبری ندارند و پس از درمانشان باز باید به محله سابق خود بازگردد.  
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با تاکید بر اینکه باید در موضوع درمان اعتیاد به زنان توجه بیشتری شود، گفت: اکثر دستورالعمل‌ها و برنامه‌های درمان اعتیاد فاقد نگاه جنسیتی است، این درحالیست که برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران این حوزه باید به زنان توجه ویژه‌ای داشته باشند.
 
وی در ادامه به تشریح بخش دیگری از مشکلات درمانی که زنان معتاد با آن مواجه هستند پرداخت و گفت: اولین موضوع برای درمان اعتیاد به ویژه درمان اعتیاد زنان این است که تیم درمانگر متخصص باشد. از سوی دیگر موضوع ظرفیت مراکز است؛ در استان تهران ظرفیت‌های پذیرش زنان معتاد بسیار اندک است، البته اینکه آیا این مراکز برای درمان بانوان معتاد استاندارد است یا خیر؟ نیز ابهام وجود دارد. 
 
هادیزاده تاکید کرد: باتوجه به مشکلات ذکر شده، متولیان درمان اعتیاد، وزارت بهداشت و بهزیستی به ویژه در موضوع مراکز اقامتی است که استاندار تهران نسبت به اینکه بهزیستی باید نسبت به افزایش ظرفیت مراکز نگهداری زنان اقدام کند، تاکید کرده است.
 
وی با تاکید بر اینکه قطع مصرف به معنای درمان اعتیاد نیست، افزود: درمان اعتیاد گام‌های زیادی دارد که اولین گام آن قطع مصرف است و درمان اعتیاد تنها وظیفه دولت نیست بلکه باید همه به این باور برسیم که این موضوع یکی از مشکلات جامعه ماست.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی

بزرگی می‌گفت اصلا خرید و فروش خانه و زمین در کربلا ایراد دارد. مگر نه این که سیدالشهدا (علیه السلام) وقتی رسید کربلا زمین را از صاحبانش خرید که خونش بر زمین خودش جاری شود؟ پس از ماجرای کربلا تکلیف زمین‌ها چه شد؟

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها