Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۲۷۱۳۵۷ ۲۴ تير ۱۳۹۹  |  ۲۰:۰۲

کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) در گزارشی به بزرگ‌ترین سرمربیان تاریخ جام ملت‌های آسیا اشاره کرد که در میان آنان نام دو سرمربی بزرگ ایرانی نیز به چشم می‌خورد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، ای‌اف‌سی در گزارش خود می‌نویسد: در تاریخ ۶۴ ساله جام ملت‌های آسیا ۱۶ مرد، جام را در کسوت سرمربی بالای سر برده‌اند و بی‌شمار مربی مستعد، آن را آزموده و توفیقی نیافتند.

در ادامه این گزارش با اشاره به سرمربیان ایرانی فاتح معتبرترین تورنمنت قاره کهن، می‌خوانیم:

محمد رنجبر

قهرمان: ۱۹۷۲ به همراه تیم ملی ایران

تیم ملی ایران که تحت هدایت «محمود بیاتی» در سال ۱۹۶۸ جام قهرمانی را در خانه بالای سر برده بود، چهار سال بعد در تایلند از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد و رنجبر به نخستین و تنها سرمربی ایرانی فاتح جام ملت‌های آسیا در خارج از خاک خودی تبدیل شد.

حضور رنجبر روی نیمکت تیم ملی ایران در دیدار دراماتیک فینال برابر کره به اوج رسید؛ جایی که ستاره‌های این تیم «حسین کلانی» و «علی جباری» در پیروزی ۲ بر یک ایران در وقت‌های اضافی، گلزنی کردند.

آن نتیجه رکورد ۱۰۰درصدی پیروزی را در تورنمنت برای تیم ملی به ارمغان آورد و مجموع پنج برد آنان از سوی هیچ‌کدام از تیم‌های ملی ادوار بعد تکرار نشد.

حشمت مهاجرانی

قهرمان: ۱۹۷۶ (تیم ملی ایران)/ ۱۹۸۰ مرحله گروهی (تیم ملی امارات)

در حالی که تیم تحت هدایت رنجبر در سال ۱۹۷۲ تمام بازی‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشت، تیمی که مهاجرانی را روی نیمکت خود داشت تمام چهار دیدار خود را بدون دریافت حتی یک گل و در جریان تکرار قهرمانی ۴ سال بعد، با برد از سر گذارند.

پیروزی یک بر صفر آنان برابر کویت در فینال که برابر دیدگان ۱۰۰ هزار هوادار در تهران به وقوع پیوست، تیم ملی ایران را به تنها تیم تاریخ این تورنمنت بدل کرد که سه بار پیاپی جام را بالای سر می‌برد اما این تنها یکی از افتخارات این تیم تحت هدایت مهاجرانی بود.

در واقع، حشمت مهاجرانی تیم ملی ایران را برای نخستین بار به یک چهارم نهایی المپیک ۱۹۷۶ رساند و نخستین صعود به جام جهانی را در سال ۱۹۷۸ برای ایرانی‌ها میسر کرد؛ مهاجرانی سپس دو سال بعد تیم ملی امارات را برای نخستین بار به جام ملت‌های آسیا رساند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب فرهاد مجیدی یک انتخاب منطقی برای استقلال نبود. احساسی او را انتخاب کردند، درست مثل همین حالا که دارند احساسی و به خاطر فشار تماشاگر، آندره‌آ استراماچونی را سرمربی استقلال می‌کنند.

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر