jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۹۵۳ ۲۲ تير ۱۳۹۹  |  ۰۷:۰۰

این روزها در کوچه و خیابان و سایر اماکن عمومی هیچ چیز واجب تر از استفاده از ماسک نیست، چیزی که یکی از اصلی ترین ابزارها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا محسوب می شود.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، استفاده از ماسک خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا حد زیادی کاهش می دهد و دانشمندان و پزشکان در تحقیقات مختلف این مسئله را ثابت می کنند.

در جدیدترین تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا مشخص شد که پوشاندن بینی و دهان خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا را تا 65 درصد پایین تر می آورد.

پیش از این محققان معتقد بودند که پوشیدن ماسک فقط برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران مفید است. اما مطالعات بیشتری نشان داده اند که یک تکه پارچه و یا ماسک نه تنها مانع از انتشار ویروس شخص بیمار می شود بلکه افراد سالم را از ابتلا به بیماری محافظت می کند.

دکتر دین بلومبرگ ، رئیس بیماری های عفونی کودکان در بیمارستان کودکان دیویس کالیفرنیا گفت: «همه باید ماسک بپوشند. افرادی که می گویند من اعتقاد ندارم ماسک ها موثر باشند قطعا شواهد علمی را نادیده می گیرند. این یک سیستم اعتقادی نیست. این مانند گفتن این  است که من به گرانش اعتقاد ندارم.»

دو روش اصلی وجود دارد که با استفاده از آن ویروس کرونا از طریق قطرات ایجاد شده حاصل از سرفه یا عطسه به داخل هوا منتقل می شود.

محققان می گویند این قطرات تقریباً یک سوم موهای انسان است  اما با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

راه دوم از ذرات دهانی است یعنی وقتی وقتی صحبت می کنیم به هوا پاشیده می شود و قابل رویت نیست.  مطالعات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی نشان می دهد که ویروس بصورت هوایی با نیمه عمر در مقیاس ساعت زنده می ماند. دکتر ویلیام ریستنپارت استاد مهندسی شیمی در دانشگاه دیویس گفت: «این جریان در هوا تداوم می یابد. به همین دلیل باید از ماسک استفاده کرد. جریان هوای کافی ویروس را پراکنده می کند. اگر در داخل خانه هستید ، به فکر باز کردن پنجره ها باشید. شما به همان اندازه هوای تازه می خواهید.»

گزارش های متعددی نشان داده اند که انواع مختلفی از ماسک ها می توانند از ورود قطرات به سیستم تنفسی جلوگیری کنند.

یک مطالعه نشان داد که قطرات بین 20 تا 500 میکرومتر که از دهان کسی در حال حرف زدن خارج شده است ، هنگامی که دهان یک فرد توسط یک ماسک پوشانده شود راهی برای ورود ندارد.

آزمایشات دیگری نشان داد که پوشیدن ماسک باعث کاهش انتشار میزان قطرات و ذرات بزاق کسی که دارای آنفولانزا یا سرماخوردگی در هوا است ، می شود.

جریان نداشتن هوا نیز ممکن است باعث انتقال ویروس شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا می گوید ادامه پیروی از دستورات مبنی بر استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کنترل همه گیر بیماری کمک خواهد کرد.

بلومبرگ گفت: ما می دانیم که حفظ فاصله اجتماعی 90 درصد و پوشیدن ماسک 65 درصد خطر  انتقال را کاهش می دهد.  استفاده از ماسک روی همه افراد تأثیر می گذارد. اگر به خانواده یا دوستان و یا حتی اجتماع خود اهمیت می دهید ماسک بزنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ناقلان بی علامت

چالش ناقلان بی علامت

ناقلان بدون علامت افرادی هستند که در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی آنها ویروس وجود دارد اما علائم بالینی ندارند. این افراد در هر مکانی ممکن است حضور داشته‌باشند، بنابراین در مکان‌های شلوغ مخصوصا اتوبوس و مترو باید فرض کنیم هر فردی ممکن است ناقل ویروس باشد.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش