jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۲۷۰۵۱۰   ۱۶ تير ۱۳۹۹  |  ۰۹:۱۷

12 بازیکن استقلال کرونا دارند، هنوز تست های تایید شده سازمان لیگ به عمل نیامده است. استقلالی ها سرخود تصمیم گرفتند به جم نروند و مقابل پارس جنوبی قرار نگیرند. بسیاری حق را به استقلال می دهند اما بسیاری دیگر نه. چه خبر است؟

به گزارش جام جم آنلاین ، جنجال جدید فوتبال ایران از وقتی آغاز شد که باشگاه فولاد ابتدا اعلام کرد که تست کرونای پنج بازیکن این تیم مثبت اعلام شده و به دنبال آن تعداد بیشتری از بازیکنان این تیم جنوبی کرونایی اعلام شدند.

متعاقب این اتفاق استقلال که در هفته معوقه لیگ برتر فوتبال مقابل فولاد قرار گرفته بود حق این را برای خود می دید که از باشگاه فولاد بابت به خطر انداختن سلامت بازیکنان خودش حرف از شکایت به فیفا بزند.

جنجال وقتی بزرگ تر و نگران کننده تر شد که ابتدا تست کرونای شش بازیکن استقلال و سپس چند بازیکن دیگر هم اعلام شد.

واکنش باشگاه استقلال به این اتفاق چنین بود؛ سفر نکردن استقلالی ها به جم برای برگزاری دیدار لیگ برتری با پارس جنوبی و قرنطینه کردن بازیکنان به مدت 14 روز.

استقلالی ها به واسطه داشتن این تعداد کرونایی طبیعتا نه تنها باید در هفته جدید لیگ برتر فوتبال ایران به میدان نروند که اصلا باید از بقیه حضور در لیگ انصراف بدهند.

این تیم با یک تصمیم خودمختارانه به جم نرفت تا مقابل پارس جنوبی جم قرار نگیرد.

اما این اتفاق با واکنش تند باشگاه پارس جنوبی روبرو شد. آنها مدعی هستند که استقلال به بهانه واهی قرمز بودن شهرستان جم به این شهر نیامده است. سران باشگاه پارس اعتقاد دارند چنین استدلالی به دور از منطق و آگاهی است بلکه بیشتر جنبه فرافکنی و بازی با افکارعمومی دارد.

باشگاه پارس جنوبی در دومین اطلاعیه خود باز هم استقلال را تهدید کرد که اگر در موعد مقرر در میدان مسابقه ظاهر نشود به فیفا شکایت می کند و آنها نباید برای کل فوتبال ایران تصمیم بگیرند.

در این رابطه با یکی از اعضای بلندپایه باشگاه تصمیم گرفتیم. ایشان که تمایلی به انتشار نامش در این گزارش نداشت به جام جم آنلاین می گوید: « نیامدن استقلال به جم ربطی به شرایط قرمز اینجا ندارد. چه بسا که شرایط تهران قرمزتر است. متاسفانه اتفاقاتی پشت پرده افتاده که استقلال می خواهد با طرح این مسائل و ضمن سفسطه افکنی این مسائل پشت پرده را به صورت دائمی پنهان نگه دارد.»

وی افزود: «تاکید می کنم که نیامدن استقلال ربطی به شرایط قرمز شهر جم ندارد و حتی این موضوع که تست کرونای تعدادی از این بازیکنان تیم مثبت اعلام شده نیز در نیامدن آنها نقشی نداشته است. ما در اینباره روشن گری های لازم را هم برای هواداران پارس جنوبی و هم برای هواداران استقلال انجام خواهیم داد.»

به گزارش جام جم آنلاین این مقام مسئول توضیح نداد که این مسائل پشت پرده دقیقا چه چیزهایی بوده که مسئولان باشگاه پارس جنوبی از آن اطلاع دارند اما بقیه نه. به هر حال این مقام مسئول تاکید کرد که «مستندات» در دست دارند. اما خوب می دانیم فوتبال ایران در رابطه با موضوعات مختلف مدعی مستنداتی بوده که البته هرگز هم به منصه ظهور نرسیدند!

اما گذشته از حرف های این مقام مسئول در باشگاه پارس جنوبی باید این سوال را مطرح کرد که نرفتن استقلال به شهرستان جم غیرقانونی بود؟ و آیا این تیم نباید ابتدا تست های تایید سازمان لیگ را پشت سر می گذاشت و سپس اقدام به تصمیم گیری در رابطه با نرفتن به جم می کرد؟

تخلف استقلال واضح است؛ حالا چه تست های کرونای آنها واقعا مثبت باشد و چه نباشد.

سهیل مهدی سرپرست سازمان لیگ در اینباره به جام جم آنلاین گفت: هیچ باشگاهی نمی تواند برای لیگ تصمیم بگیرد. آنچه که ملاک است تست های تایید شده ای است که باید مورد تایید ما باشد. هر زمان این تست ها از طرف ما مورد تایید واقع شد آنگاه باشگاه ها می توانند تصمیم گیری کنند در غیراینصورت هیچ حقی برای هیچ تیمی برای بازی نکردن وجود ندارد.

 

کرونا، کرونا، کرونا

با وجود اینکه اقدام استقلال مبنی بر عدم سفر به شهرستان جم با انتقادات بسیار شدید فوتبالی ها و به خصوص مسئولان پارس جنوبی جم مواجه شده اما بسیاری دیگر بر این اعتقادند در این شرایط سران باشگاه استقلال بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کردند و در شرایطی که ویروس در کشور غوغا می کند عاقلانه ترین و انسانی ترین راه برای جلوگیری از عدم سرایت و انتقال به دیگران ریسک نکردن است.

اما سوال مهم این است؛ سران استقلال واقعا برای ریسک نکردن و نگرانی درباره وضعیت سلامت بازیکنان راهی جم نشدند و یا اینکه پای ماجرای دیگری در میان است؟ باید به این نکته صریح اشاره شود: شاید استقلال به دنبال بهانه ای برای حضور نیافتن در ادامه لیگ دارد و کرونا دم دستی ترین و بدیهی ترین بهانه است.

اگر تست های تایید شده سازمان لیگ چیز دیگری را نشان بدهد استقلالی ها چطور می خواهند جنجال های به وجود آمده را جمع کنند؟

 

حرف های قابل تامل خانم دکتر

زهره هراتیان رئیس مرکز ارزیابی‌های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) درخصوص ابتلای بازیکنان تیم‌ها به ویروس کرونا امروز توضیحاتی را ارائه داد که بخش هایی از مصاحبه او جالب توجه به نظر می آمدند از جمله اینکه مثبت شدن تست کرونای یک بازیکن لزوما به معنای ابتلای او به کرونا نیست.

شاید بخش هایی از سخنان دکتر هراتیان به اتفاقات این روزهای فوتبال ایران نیز اختصاص داشته باشد.

امروز فولاد و استقلال چند بازیکن کرونایی دارند و این احتمال در رابطه با بسیاری دیگر از تیم های لیگ برتری از جمله سایپا و ماشین سازی که در هفته پیشین لیگ برتر مقابل استقلال و فولاد قرار گرفته اند نیز وجود داشته باشد.

مسئله بسیار حاد و البته پیچیدهاست. به نظر می رسد باید یک اتحاد یکپارچه و البته تایید شده از سوی دستگاه های نظارتی برای گرفتن تست کرونا از بازیکنان وجود داشته باشد در غیراینصورت لیگ به جای تبدیل شدن به شگفتی پوکر قهرمانی پرسپولیس تبدیل به جایگاهی برای یک فاجعه انسانی خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیامی که دربی برای فوتبال ایران داشت

پیامی که دربی برای فوتبال ایران داشت

امیر حاج‌رضایی کارشناس فوتبال درباره دربی اخیر پایتخت یادداشتی را در اختیار روزنامه جام جم قرار داده و این مسابقه را تجزیه و تحلیل کرده است. یادداشت این کارشناس را در ادامه بخوانید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر