jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۴۶۴   ۱۵ تير ۱۳۹۹  |  ۱۴:۴۰

سهامدارانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند، می توانند از امروز (14 تیر) فروش و معامله سهام عدالت، تبدیل یا نگهداری آن را انجام دهند.

کارگزاران باتوجه به شرایط بازار و وضعیت سهم، به فروش سهام این افراد در بورس و فرابورس می پردازند و پول بدست آمده را برای حساب شبای آنها واریز می شود.

فروش و معامله سهام عدالت از 14 تیر برای سهامداران روش مستقیم


معامله سهام عدالت سهامداران

طبق اطلاعات سازمان خصوصی سازی، آخرین آمار افرادی که روش مستقیم سهام عدالت را انتخاب نموده اند، تا پایان 29 خرداد به 18 میلیون و 900 هزار نفر سهامدار رسید.

این افراد هم اکنون قادر به مشاهده ی پرتفوی سهام خود هستند. همچنین قادر به معامله سهام عدالت خود، اضافه کردن، به فروش رساندن، تبدیل یا نگهداری آن هستند.

درمورد افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت انتخاب کرده اند، کمیته تخصصی و شورای عالی بورس درحال تدوین چارچوب مربوطه است. قواعد و مقرراتی تنظیم می گردد که طبق آن، اجرای حرفه ای، کارامد و موفق روش سهامداری غیرمستقیم، آسان سازی گردد.

علت تاخیر در فروش سهام

از مهمترین دلالیل تاخیر در فروش سهام عدالت این است که اطلاعات افراد جدید با تاخیر و روز گذشته در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار گرفته است. از امروز، اطلاعات آنها بروزرسانی شده و در اختیار کارگزاران قرار خواهد گرفت.

درمورد آزادسازی سهام عدالت، سخنگوی ستاد راهبردی گفته است: از اولویت های مهم این شرکت، حفاظت از دارایی مشمولان سهام و پس از معامله و فروش سهم و حفاظت از وجوه مشمولان است. بنابراین، این اقدامات با بررسی و سختگیری خاصی انجام می گردد. درنتیجه، این سخت گیری ها باعث ایجاد تاخیرهایی در مورد برخی از مشتریان کارگزاری ها شده است.

همچنین، یکی از مشکلات برخی کارگزاری ها این است که سبد سهام عدالت سهامداران برای آنها قابل مشاهده نیست. برای رفع این مشکل، این شرکت ها می بایست سیستم های خود را بروزرسانی کنند تا مشکلات آنها حل شده و قادر به مشاهده سبد سهام این سهامداران باشند.

معامله سهام عدالت سهامداران در روش غیر مستقیم

درمورد مشمولان روش غیرمستقیم، چارچوب و قواعد سهامداران باید به شرکت های سرمایه گذاری استانی ابلاغ گردد سپس، دارایی شرکت های سرمایه گذاری به آنها اختصاص یابد.

بدین معنا که سبد سهام شرکت های سرمایه گذار که به آنها تعلق دارد، در دارایی آنها مستقر می گردد.

شرکت های سرمایه گذار استانی رفته رفته در بورس اوراق بهادار پذیرفته خواهند شد و بدین طریق، معامله سهام عدالت برای این شرکت ها در بورس امکان پذیر می گردد.

اینگونه براورد شده است: افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود برگزیده اند، افرادی هستند که مایل به فروش سهام خود نیستند و می خواهند سهامداری خود را ادامه دهند.

بررسی اختلال و مشکلات رایج سامانه سجام و راه حل های آن

هر سامانه اینترنتی همچون سامانه سجام، مزایای زیادی به همراه دارد. اما در کنار مزایا، ممکن است گاهی مشکلاتی در استفاده از سامانه های اینترنتی وجود داشته باشد.

برخی مشکلات در خود سامانه و برخی ممکن است مربوط به سیستمی باشد که ازطریق آن ثبت نام می کنید یا مربوط به سرعت و پهنای باند اینترنت باشد. در این مقاله، پس از بررسی مشکلات رایج سامانه سجام، به بررسی راه حل ها و پاسخ به برخی سوالات رایج می پردازیم.

مشکلات رایج سامانه سجام

معمولا در مواردی که مشکل مربوط به خود سامانه باشد، پس از گذشت مدتی کوتاه، این مشکلات رفع خواهد شد.

فروش و معامله سهام عدالت از 14 تیر برای سهامداران روش مستقیم

در مواردی که مشکل مربوط به سیستم مورداستفاده برای ثبت نام باشد، می توان با عیب یابی و رفع مشکل سیستم، مشکل با سامانه را رفع نمود. برخی مشکلات رایج سامانه سجام را بررسی می کنیم.

سامانه سجام باز نمی شود

در برخی موارد، وارد سامانه می شوید، اما سامانه باز نمی شود. در این حالت، مشکل یا از اتصال اینترنت شماست. یا ممکن است مشکل از سرور سایت باشد که پس از دقایق یا ساعاتی، مشکل برطرف خواهد شد.

کدی به شماره تلفن همراه ارسال نشد

در روند ثبت نام در سجام، با وارد کردن شماره تلفن همراه، کدی برای شما ارسال می گردد که باید آن را وارد کادر مربوطه کنید. درصورت عدم دریافت کد، ممکن است ایراد موقتی از سامانه باشد. یا شماره تلفن همراه را با دقت وارد نکرده باشید یا مشکل از اینترنت و عدم آنتن دهی مناسب باشد.

از مشکلات رایج سامانه سجام: عدم برقراری ارتباط با درگاه بانک

پس از ارسال کد، از میان گزینه های حقیقی یا حقوقی، یک مورد را انتخابی کرده و پس از تایید، وارد مرحله بعدی می شود که مربوط به درگاه بانکی است. در این مرحله، می بایست پس از انتخاب درگاه بانکی موردنظر، در ازای ایجاد کد سهامداری، مبلغ 10 هزار تومان بپردازید. پس از انتخاب درگاه بانکی و پرداخت اینترنتی، فاکتور پرداختی برای شما نمایش می یابد و وارد مرحله بعدی ثبت نام می شوید.

اما در برخی موارد، ارتباط با درگاه اینترنتی بانک با مشکل مواجه شده که مربوط به سامانه است. این حالت با گذشت دقایقی حل می شود. یا ممکن است سامانه مشکلی نداشته و شما رمز دوم یا سایر اطلاعات را اشتباه وارد کرده باشید.

پاسخ به سوالات متداول ثبت نام در سامانه سجام

یکی از سوالات متداول و مشکلات رایج سامانه سجام که برای برخی افراد مطرح می شود، مربوط به ویرایش اطلاعات است. دو مورد از سوالات رایج پس از ثبت نام در ادامه بررسی می گردد.
عرضه اولیه سهام چیست؟ نحوه خریداری و کسب سود از آن

یکی از اصطلاحات جذاب برای سرمایه گذاران و به ویژه افراد تازه وارد به بورس، عرضه اولیه است. به دلیل سودآور بودن عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس، معمولا طرفداران زیادی دارد.

عرضه اولیه سهام در بورس چیست؟

فروش و معامله سهام عدالت از 14 تیر برای سهامداران روش مستقیم

عرضه اولیه سهام یا initial public offering (ipo) منظورعرضه عمومی اولیه است که در بورس، به اصطلاح عرضه اولیه خوانده می شود و به معنای عرضه سهام یک شرکت برای اولین بار در بورس اوراق بهادار است.

خرید عرضه اولیه بورس

یک شرکت پس از تاسیس و چندین سال ادامه فعالیت، سودآوری می کند. این شرکت به مرور زمان بزرگتر شده و فعالیت خود را گسترش می دهد. با بزرگ تر شدن شرکت، مدیران راه تامین منابع در حالت قبلی را گران و سخت ارزیابی می کنند. بنابراین، این شرکت به سهام عام تبدیل شده و از این راه، وارد بازار بورس می شود. شرکت پس از احراز شرایط لازم برای ورود به بازار بورس، می تواند سهام خود را برای اولین بار به بازار عرضه کند که این حالت، عرضه اولیه سهام گفته می شود.

مزایای عرضه اولیه برای شرکت ها

شرکت ها با انجام عرضه اولیه می توانند به منظور تامین منابع مالی آزادانه تر عمل کنند.
عرضه اولیه شرکت در بورس، سبب افزایش اعتبار آن می شود.
انجام عرضه های اولیه متعدد سبب گسترده تر شدن و تقویت بازار سرمایه می شود.
تقویت بازار سرمایه سبب حرکت آن به سمت رتبه های برتر جهان می شود.
سرمایه گذاران زیادی به طرف آن جذب می شوند. زیرا بازدهی های جذاب حداقل 20 درصدی را در کوتاه ترین زمان شاهد هستند.

اقدامات لازم برای خرید عرضه اولیه

به منظور خرید عرضه اولیه سهام بورس که همان خرید سهام یک شرکت است، باید به یک کارگزاری موردتایید سازمان بورس مراجعه نمایید. پس از مراجعه به کارگزاری، فرم ثبت نام در کارگزاری را تکمیل نموده و پس از ثبت نام در سامانه سجا، کد بورسی خود را دریافت کنید. پس از دریافت این کد، می توانید در عرضه های اولیه مشارکت داشته باشید.

خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی

برخی کارگزاری ها بدون هیچگونه نقدینگی و دارایی ریالی، ‌به نمایندگی از شما اقدام به خرید عرضه اولیه می کنند. آنها این کار را با هدف جذب مشتری انجام داده و بدین ترتیب، اعتبار شما را افزایش می دهند. شما می بایست درطول چند روز کاری بعد، با این کارگزاری ها تسویه حساب کنید. در غیر اینصورت، کارگزاری عرضه اولیه را می فروشد تا بدهیتان را تسویه نماید.

کسب سود از خرید عرضه اولیه

اکثر فعالان بازار بورس معتقدند که خرید عرضه اولیه سبب سودآوری می شود. برحسب تجربه، تاکنون بیش از 90 درصد عرضه های اولیه سبب سودآوری حداقل 20 الی 30 درصدی برای خریداران آنها شده است. گاهی اوقات، سود بیش از صد درصدی را به همراه داشته است.

این اعتقاد عمومی در بازار، سبب ایجاد یک جو روانی مثبت در هنگام عرضه های اولیه جدید می شود. این امر نیز سبب افزایش تقاضا برای سهم هایی می شود که برای نخستین بار عرضه می شوند.

این افزایش تقاضا همراه با محدودیت های خرید در هنگام عرضه های اولیه، سبب افزایش تقاضا برای سهم عرضه شده درمقایسه با تعداد سهامی می شود که در بازار عرضه می گردد. بنابراین، درصورت خریداری سهام ارائه شده در زمان عرضه اولیه سهام یک شرکت، چند روز با صف خرید در سهم خود مواجه خواهید شد. البته همیشه اینگونه نیست.

در صورتی که به بورس علاقه دارید و مایلید در این بازار فعالیت کنید پیشنهاد میکنیم بهترین و کاملترین پکیج آموزش بورس را از سایت چارت ایران به ادرس www.chartiran.com تهیه کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: