jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۰۳۸۴   ۱۴ تير ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۴

سازمان هواشناسی نسبت به متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای عمان هشدار داد.

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به افزایش ارتفاع موج آورده است که امروز (۱۴ تیرماه) در نواحی مرکزی خلیج فارس متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج حداکثر تا دو متر پیش‌بینی می‌شود و این وضعیت تا فردا (۱۵ تیرماه) ادامه دارد.

از اواسط وقت فردا (۱۵ تیرماه) در نواحی شرقی دریای عمان متلاطم شدن دریا و افزایش ارتفاع موج بین دو و نیم تا سه متر دور از انتظار نیست و این وضعیت تا اواخر وقت سه‌شنبه (۱۷تیرماه) حاکم خواهد بود.

سازمان هواشناسی ضمن اشاره به احتمال پاره شدن تورهای صیادی، احتمال غرق شدن قایق‌های کوچک و شناورهای سبک نسبت به محدودیت در تردد قایق‌های سبک و تفریحی و اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی توصیه کرده است.

این سازمان با صدور هشدار زرد رنگ دیگری با اشاره به رشد ابرهای همرفتی بویژه از بعدازظهر امروز (۱۴ تیرماه) آورده است: این وضعیت موجب وقوع رگبار موقت باران همراه با رعد و برق و وزش باد گاهی نسبتاً شدید طی امروز در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، مرکز اردبیل، ارتفاعات در استان‌ های کرمان، شرق هرمزگان، مازندران، تهران، البرز، قزوین و زنجان، فردا (۱۵ تیرماه) در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، شمال کردستان، ارتفاعات در استان‌های کرمان، شرق هرمزگان، سمنان، مازندران، تهران، البرز، قزوین و زنجان و پس فردا (۱۶ تیرماه) در ارتفاعات دراستان‌های کرمان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین نسبت به اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود.

در ادامه با اشاره به تداوم حاکمیت بادهای ۱۲۰ روزه آمده است: این وضعیت امروز (۱۴ تیرماه) موجب خیزش گرد و خاک در استان‌های خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و شرق کرمان و در پی آن کاهش دید و کیفیت هوا می‌شود بنابراین نسبت به احتیاط در تردد جاده‌ای و پرهیز از حضور در فضای باز توصیه می‌شود. این وضعیت جوی تا دوشنبه (۱۶ تیرماه) تداوم می‌یابد.

در بخش دیگری از این هشدار به وزش باد نسبتا شدید اشاره شده و آمده است: از امروز تا دوشنبه (۱۶ تیرماه) خیزش موقت گرد و خاک به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، جنوب سمنان، شمال و شرق اصفهان، قم و یزد پیش‌بینی می‌شود و احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک و شکستن سرشاخه درختان و کاهش دید افقی و کیفیت هوا وجود دارد. در این شرایط سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

مدیریت نیستی محیط‌ زیست

هفته محیط‌ زیست از امروز در کشورمان شروع می‌شود و به همین مناسبت قرار است رئیس سازمان حفاظت‌ محیط‌ زیست امروز در نشستی خبری میزبان خبرنگاران این حوزه باشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر