نخست‌وزیر پیشین عراق با اشاره به جزئیات جدید از سقوط موصل به دست داعش گفت در زمانی که آمریکا از رساندن اسلحه به ما خودداری می کرد، ایران و روسیه درهای انبار تسلیحات ارتش خود را به روی ما باز کردند.
کد خبر: ۱۲۷۰۲۳۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «نوری المالکی» نخست‌وزیر پیشین عراق، امروز پنج‌شنبه (دوم ژوئیه)، از جزئیات جدیدی درباره سقوط موصل به دست داعش خبر داد و گفت که سقوط موصل با ایجاد توطئه در داخل ارتش عراق برای عقب‌نشینی نیروهای آن و سرنگونی هر نیرویی که تلاش کند مقابل گروه‌های تروریستی بایستد، محقق شد.
 
به نوشته پایگاه خبری «المعلومه»، وی افزود: همزمان با بحران سوریه و پیش‌بینی سقوط نظام سوریه به دست جبهه النصره و داعش، میدان‌های تحصن در عراق به پادگانهایی تا دندان مسلح تبدیل شد و پس از [نزدیک شدن] دمشق به سقوط، این گروه‌های تروریستی برای سرنگونی حکومت در بغداد، وارد عراق شدند.
وی توضیح داد تا زمانی که او در رأس دولت بود، واشنگتن به هیأت عراقی ابلاغ کرده بود که برای مقابله با داعش به بغداد سلاح نمی‌دهد در حالی که ایران و روسیه برای پشتیبانی از ارتش عراق و الحشد الشعبی، درهای انبارهای اسلحه ارتش خود را به روی بغداد باز کردند.
 
پایگاه خبری «المسله» نیز با انتشار محورهایی از سخنان المالکی به نقل از او نوشت: آمریکایی‌ها نمی‌خواستند که ما در میدان پیروز شویم و ما حتی یک کلمه از آنها نشنیدیم که داعش و کشورهایی را که در کنار تروریسم ایستاده بودند یا تحصن‌هایی که جاده بین‌المللی را برای یک سال تمام بسته بود، محکوم کنند.
نخست‌وزیر پیشین عراق گفت که دولت آمریکا پس از تصمیم المالکی برای اخراج کلیه نیروهای آمریکایی از کشور، برای مجازات او ازهرج و مرج تروریستی در عراق استقبال کرد.
 
وی افزود: وزیر دفاع وقت آمریکا به صراحت گفت «ما تا زمانی که دولت مالکی وجود داشته باشد، از شما حمایت نمی‌کنیم».
 
رئیس ائتلاف دوله القانون عراق افزود: من یک سال پیش از ورود داعش ، درباره طوفان سیاه طائفه‌گری از سمت سوریه و نیز شکاف در ارتش عراق هشدار داده بودم.
 
گروه تروریستی داعش، ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ به موصل، مرکز استان نینوی و دومین شهر بزرگ عراق واقع در ۴۰۰ کیلومتری بغداد پایتخت این کشور حمله کرد و این شهر را به تصرف خود درآورد و از آنجا به سوی دیگر مناطق پیشروی کرد. با سقوط موصل و انتشار تصویرهایی از فرار نیروهای ارتش و پلیس از عرصه درگیری‌ها با داعش، عراق دچار بحران سیاسی شد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها