jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۰۱۷   ۲۱ دی ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۶

تحقیقات نشان می دهد که یک ماده شیمیایی موجود در پوست سیب می تواند درمان بیماری اسکلروزیس و البته ام اس را با تحول شگرفی روبرو کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، ترکیبی که باعث می شود پوست سیب از ظاهر جلا خورده و درخشانی برخوردار باشد می تواند به عنوان دارویی در نظر گرفته شود که از پیشرفت بیماری اسکلروزیس جلوگیری می کند.

در آزمایشاتی که روی موش انجام شد ، حیوانات فلج شده با اسید اورسولیک  که در پوست گلابی نیز یافت می شود دوباره قادر به راه رفتن بودند. محققان آمریکایی گفتند: این یک روش درمانی نیست اما اگر نتایج مشابه در انسان مشاهده شود ، این امر می تواند کیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

البته تاثیرات این ماده بر روی بیماری ام اس نیز می تواند قابل توجه باشد. در این بیماری خودایمنی، سیستم دفاعی بدن به اشتباه اندام های سالم را مورد هدف قرار می دهد و تخریب می کند.

میلین نام ترکیبی است که سلولهای عصبی را در سیستم عصبی مرکزی می پوشاند اما افرادی که به ام اس مبتلا هستند حمله سیستم دفاعی بدن به اندام های سالم باعث از بین رفتن میلین می شود. در نهایت اعصاب دچار مشکل و انتقال سیگنال ها مختل می شود.

داروهای موجود با آرام کردن سیستم ایمنی بدن ، MS را در مراحل اولیه کند یا متوقف می کنند اما هیچکدام به طور کامل این بیماری را برطرف نمی کنند.

محققان ، از دانشگاه توماس جفرسون در فیلادلفیا  این ماده پوست سیب را در مراحل پیشرفته یک بیماری ام اس مانند به موش دادند.

برخی از حیوانات پس از اینکه فلج شدند مجددا قادر به حرکت و راه رفتن بودند اما در موارد دیگر ، این بیماری رو به وخامت گذاشت. از نظر انسانی  این روند معادل ادامه راه درمان است.  اسید اورسولیک آسیب های موجود را ترمیم می کند.

پروفسور گوانگ شیان ژانگ ، نویسنده این پژوهش نیز گفت: دیدن این ترکیب کاملاً امیدوارکننده است. ما مشاهده کردیم آسیب های ناشی ام اس به بدن در آزمایشگاه متوقف می شود و حتی ترمیم می یابد.

با تحقیقات قبلی اعتبار اسید اورسولیک با سایر مزایای سلامتی بالاتر رفته. اسید اورسولیک از جمله راهکارهایی برای کنترل کلسترول خون شمرده می شد و علاوه بر آن این ترکیب در حال حاضر به عنوان یک مکمل رژیم غذایی در دسترس است.

انجمن MS در رابطه با تحقیقات انجام شده در این رابطه نیز بیانیه داد: تحقیقات بی تردید امیدوار کننده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر