سی‌وششمین اجلاس روسا و مدیران وزارت آموزش و پرورش برگزار شد؛

مدیرعامل کانون پرورش فکری: به دنبال این هستیم که خلأهای حوزه کودک و نوجوان را پر کنیم

«رفتارهای پرخطر امروزه جوانان کشور را تهدید میکند» مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر با ذکر این نکته گفت: «اولویت اول ستاد، پیشگیری از شیوع بیشتر در میان جوانان است».
کد خبر: ۱۲۶۸۹۷۶

نوجوانان و جوانان با هجوم رفتارهای پر خطری مانند مواد و داروهای محرک و توهم ‏زا، مواجه شده ‏اند

حمید صّرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در مصاحبه با خبرنگار جام جم آنلاین اولین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور را پیشگیری از اعتیاد دانست و بیان کرد: «در راستای نتایج تحقیقات جهانی و ملی، رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به منظور افزایش دانش و آگاهی، ارتقاء توانمندی‏های روانی- اجتماعی و ایمن سازی آحاد جامعه و جلوگیری از بروز اختلال مصرف مواد در لایه‏های مختلف جامعه به خصوص در نوجوانان و جوانان کشور، جزء اولین اولویت راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‏ باشد».

صرامی خطرات پیش روی جوانان را اینگونه شرح داد: «در عصر حاضر، نوجوانان و جوانان با سیل ویرانگری از رفتارهای پر خطر نظیر مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر، مواد محرک، مواد توهم‏زا، داروهای مخدر و محرک، مشروبات الکلی، روابط سوء اخلاقی، اعتیاد به شبکه های سایبری و اختلالات خُلق، مواجه شده ‏اند».

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اشاره به ضعف آموزش مهارت‏های زیستن، چگونه زیستن و با هم زیستن در نوجوانان و جوانان، اظهار داشت: «کم کاری برخی از دستگاه ‏های فرهنگی در دهه‏ های گذشته و همچنین شبیخون فرهنگی و اجتماعی،  موجب آسیب پذیری قشری از جامعه شده است. به گونه‏ ای که شیوع مصرف مواد در گروه سنی 15 تا 18 سال یعنی نوجوانان متوسطه دوم و هنرستان‏ ها معادل دو و یک دهم درصد و در جوانان یعنی دانشجویان معادل چهار و هفت دهم درصد است».

صّرامی در خصوص شیوع مصرف مواد مخدر و روانگردان در دانشجویان گفت: «اگرچه شیوع مصرف مواد مخدر و روان‏گردان در دانشجویان از میانگین جامعه پایین‏تر است ولی نتایج مطالعات نشان می‏دهد میانگین شیوع مصرف مواد در پسران هفت و شش دهم درصد و در دختران دو و یک دهم درصد است. ضمن آنکه آسیب پذیری دانشجویانی که در خانه های مجردی زندگی می‏کنند بالاتر از دانشجویان خوابگاهی و دانشجویانی که با خانواده زندگی می‏کنند، است».

این مدرس دانشگاه در خصوص برنامه‏ های پیشگیری در مدارس و دانشگاه ‏ها عنوان کرد: «با تصویب طرح یاری‏گران زندگی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر، گام‏های اساسی به منظور تقویت برنامه‏ های پیشگیری از اعتیاد در مدارس و دانشگاه‏ها برای مهار و کنترل مصرف مواد برداشته شده است. به گونه ‏ای که در سال 1398 حدود دوازده هزار مدرسه در سطح کشور با اجرای برنامه توانمندسازی از طریق آگاه سازی و اطلاع ‏رسانی، آموزش مهارت‏ های زندگی، ترویج رفتارهای سالم و مدل زندگی مناسب، جلب مشارکت‏ های دانش آموزان و تقویت فعالیت‏های داوطلبانه علیه مصرف مواد ، آموزش سبک فرزند پروری ویژه والدین و بهره ‏گیری از ظرفیت معلمان و مربیان در کلاس‏های درس، توانسته‏ اند اقدام مناسبی را برای ایجاد نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری اولیه از اعتیاد در کانون‏ های مدرسه و خانواده رقم زنند».

وی با اظهار امیدواری برای فراهم شدن شرایط مناسب در مدارس، وزارت آموزش و پرورش ضمن گسترش کمّی و کیفی برنامه یاری‏گران زندگی، اظهار داشت: «در سطح دانشگاه‏ ها نیز با توسعه و تقویت چهارصد کانون دانشجویی همیار سلامت روان، اقدامات مناسبی برای توانمند سازی دانشجویان نیز انجام شده است. اگرچه ضرورت دارد به منظور تقویت فعالیت‏های جایگزین برای غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان و همچنین مهارت ‏های لازم برای اصلاح نگرش و باور آنان نسبت به مصرف مواد و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی، تلاش جدی‏تر از سوی متولیان ذیربط صورت پذیرد».
 
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها