jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۹۷۶   ۲۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۳:۰۹

«رفتارهای پرخطر امروزه جوانان کشور را تهدید میکند» مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر با ذکر این نکته گفت: «اولویت اول ستاد، پیشگیری از شیوع بیشتر در میان جوانان است».

نوجوانان و جوانان با هجوم رفتارهای پر خطری مانند مواد و داروهای محرک و توهم ‏زا، مواجه شده ‏اند

حمید صّرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در مصاحبه با خبرنگار جام جم آنلاین اولین اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور را پیشگیری از اعتیاد دانست و بیان کرد: «در راستای نتایج تحقیقات جهانی و ملی، رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به منظور افزایش دانش و آگاهی، ارتقاء توانمندی‏های روانی- اجتماعی و ایمن سازی آحاد جامعه و جلوگیری از بروز اختلال مصرف مواد در لایه‏های مختلف جامعه به خصوص در نوجوانان و جوانان کشور، جزء اولین اولویت راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور می‏ باشد».

صرامی خطرات پیش روی جوانان را اینگونه شرح داد: «در عصر حاضر، نوجوانان و جوانان با سیل ویرانگری از رفتارهای پر خطر نظیر مصرف سیگار، قلیان، مواد مخدر، مواد محرک، مواد توهم‏زا، داروهای مخدر و محرک، مشروبات الکلی، روابط سوء اخلاقی، اعتیاد به شبکه های سایبری و اختلالات خُلق، مواجه شده ‏اند».

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اشاره به ضعف آموزش مهارت‏های زیستن، چگونه زیستن و با هم زیستن در نوجوانان و جوانان، اظهار داشت: «کم کاری برخی از دستگاه ‏های فرهنگی در دهه‏ های گذشته و همچنین شبیخون فرهنگی و اجتماعی،  موجب آسیب پذیری قشری از جامعه شده است. به گونه‏ ای که شیوع مصرف مواد در گروه سنی 15 تا 18 سال یعنی نوجوانان متوسطه دوم و هنرستان‏ ها معادل دو و یک دهم درصد و در جوانان یعنی دانشجویان معادل چهار و هفت دهم درصد است».

صّرامی در خصوص شیوع مصرف مواد مخدر و روانگردان در دانشجویان گفت: «اگرچه شیوع مصرف مواد مخدر و روان‏گردان در دانشجویان از میانگین جامعه پایین‏تر است ولی نتایج مطالعات نشان می‏دهد میانگین شیوع مصرف مواد در پسران هفت و شش دهم درصد و در دختران دو و یک دهم درصد است. ضمن آنکه آسیب پذیری دانشجویانی که در خانه های مجردی زندگی می‏کنند بالاتر از دانشجویان خوابگاهی و دانشجویانی که با خانواده زندگی می‏کنند، است».

این مدرس دانشگاه در خصوص برنامه‏ های پیشگیری در مدارس و دانشگاه ‏ها عنوان کرد: «با تصویب طرح یاری‏گران زندگی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر، گام‏های اساسی به منظور تقویت برنامه‏ های پیشگیری از اعتیاد در مدارس و دانشگاه‏ها برای مهار و کنترل مصرف مواد برداشته شده است. به گونه ‏ای که در سال 1398 حدود دوازده هزار مدرسه در سطح کشور با اجرای برنامه توانمندسازی از طریق آگاه سازی و اطلاع ‏رسانی، آموزش مهارت‏ های زندگی، ترویج رفتارهای سالم و مدل زندگی مناسب، جلب مشارکت‏ های دانش آموزان و تقویت فعالیت‏های داوطلبانه علیه مصرف مواد ، آموزش سبک فرزند پروری ویژه والدین و بهره ‏گیری از ظرفیت معلمان و مربیان در کلاس‏های درس، توانسته‏ اند اقدام مناسبی را برای ایجاد نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری اولیه از اعتیاد در کانون‏ های مدرسه و خانواده رقم زنند».

وی با اظهار امیدواری برای فراهم شدن شرایط مناسب در مدارس، وزارت آموزش و پرورش ضمن گسترش کمّی و کیفی برنامه یاری‏گران زندگی، اظهار داشت: «در سطح دانشگاه‏ ها نیز با توسعه و تقویت چهارصد کانون دانشجویی همیار سلامت روان، اقدامات مناسبی برای توانمند سازی دانشجویان نیز انجام شده است. اگرچه ضرورت دارد به منظور تقویت فعالیت‏های جایگزین برای غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان و همچنین مهارت ‏های لازم برای اصلاح نگرش و باور آنان نسبت به مصرف مواد و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی، تلاش جدی‏تر از سوی متولیان ذیربط صورت پذیرد».
 
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها