jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۴۹۲ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۹:۳۸

استاد دانشگاه آلاباما در گفتگو با جام جم آنلاین:

خجالت کشیدن برای ترامپ مفهومی ندارد / تحریم های کنگره را باید جدی گرفت

استاد ممتاز علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی گفت: ریشه نژادپرستی در آمریکا قوی و سابقه تاریخی دارد و چندین نسل طول خواهد کشید که ویروس نژادپرستی نابود شود.  ویروس نژادپرستی مانند ویروس کرونا است یعنی مقابله با آن آسان نخواهد بود و حتی این ویروس ممکن است به نوعی در جامعه همیشه باقی بماند.

نادر انتصار، استاد ممتاز علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی ، در گقتگو با جام جم آنلاین،  درباره اعتراضات اخیر مردم سیاهپوست که باعث تنشهای متعددی در امریکا شده است گفت: ریشه نژادپرستی در آمریکا قوی و سابقه تاریخی دارد و چندین نسل طول خواهد کشید که ویروس نژادپرستی نابود شود.  ویروس نژادپرستی مانند ویروس کرونا است یعنی مقابله با آن آسان نخواهد بود و حتی این ویروس ممکن است به نوعی در جامعه همیشه باقی بماند.
 
اخیرا دونالد ترامپ گفته که چین را می خواهد تحریم کند هدف اصلی این اقدام چیست؟

 
هدف اصلی ترامپ از این اقدام تقویت پایه داخلی سیاسی خود است.  خود را قوی نشان دادن در مقابل چین و در مقابل جو بایدن را ضعیف نشان دادن در مقابل چین به یکی از شعار های انتخاباتی ترامپ تبدیل شده استبطور مثال تمام تبلیغات انتخابی ترامپ که این روزها در تلویزیون های ایالت و شهر ما پخش میشوند روی این موضوع تأکید دارند و ترامپ به عنوان قهرمانی از آمریکا که در مقابل چین ایستاده است معرفی میشود .   
 
با توجه به این صحبت وزیر امور خارجه المان نیز در این راستا می خواهد نقش میانجیگری را انجام بدهد؟ ایا موفق می شود؟
 
در این مورد احتیاج به میانجیگری نیست چون آمریکا و چین در بالاترین سطح همواره با یکدیگر در تماس هستند چین آمریکا و شخص ترامپ را خوب میشناسد و با هوچیگری های ترامپ آشنائی دارد.  رهبران چین خوب میدانند که چه موقع به ترامپ باید جواب بدهند و چه موقع به دلقک بازیهای او محل نگذارند .  
 
ارزیابی شما از صحبت دونالد ترامپ؛ " از لغو وضعیت مالی و تجاری ویژه‌ای که کشورش برای هنگ‌کنگ قائل بوده خبر داد." چیست؟ و این موضوع چقدر می تواند به اقتصاد جهانی ضربه بزند؟
 
این هم از آن حرفهای سر در هوائی است که در هر مورد مراتب ترامپ میزند که خود را رهبری قوی در جهان نشان دهد.  اگر ترامپ وضعیت مالی و تجاری ویژه‌ای که کشورش برای هنگ‌کنگ قائل بوده را  لغو کند ضررش بیشتر به اقتصاد هنگ‌کنگ و مردم هنگ‌کنگ میرسد و اقتصاد جهانی توانائی این را دارد که خود را از ضربه دراز مدت دور نگاه دارد.
 
امریکا قبل از شیوع ویروس کرونا سر مسئله اقتصاد با چین اختلافات جنگ تجاری داشتند ایا الان ترامپ دارد سوء استفاده می کند که در این مورد بتواند امتیازات خاص خودش را بگیرد. ارزیابی شما در این باره چیست؟
 
ترامپ در گرد و خاک بازیهای اخیرش چین را تنها مقصر شیوع ویروس کرونا معرفی میکند و سازمان جهانی بهداشت را متهم به پیروی کور کورانه از چین کرده است و کمکهای آمریکا به این سازمان مهم را  به صورت تعلیق در آورده است.  همانگونه که قبلا گفتم, از الان تا انتخابات رئیس جمهوری آمریکا ترامپ چین را به عنوان قدرتی ترسناک معرفی خواهد کرد که تنها او و نه شخص دیگری میتواند با آن کشور مقابله کند.  ترامپ از هر راهی که بتواند برای دو باره انتخاب شدن خود استفاده کند بهره گیری خواهد کرد و از دروغ گوئی و اتهام زدن به هیچ کشوری یا شخصی دریغ نخواهد کرد .
 
تحریم چین چه ضرری برای کشورهای اروپایی دارد؟
 
 رابطه تجاری بین اروپا و چین برای هر دو طرف از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است.  واردات چین از اروپا بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو است و صادرات چین به اروپا ۳۶۳ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ میلادی بوده اند.   یعنی برای رژیم ترامپ آسان نخواهد بود که اروپا را تحت فشار قرار دهد که از تحریم های احتمالی آمریکا بر علیه چین پیروی کند.  اگر اروپا تصمیم بگیرد که در مقابل آمریکا جا خالی کند نخواهد توانست خسارات وارد شده به اقتصاد خود را به این زودی جبران کند.
 
ترامپ از اینکه چین را مقصر می داند دنبال این است یک هزا میلیارد دلار را به چین نپردازد.  تحریم ها برای این است ؟
 
گرچه هیچ عمل غیر قانونی را از ترامپ نمیتوان ناممکن دانست ولی من فکر نمیکنم در مقطع کنونی رژیم ترامپ بخواهد به این یاغیگری بین المللی دست بزند.  خطر چنین کاری برای نظم اقتصاد جهانی مانند بمب اتمی صدمه دار خواهد بود.  ولی یک بار دیگر  تأکید میکنم برای دوباره انتخاب شدن ترامپ به هر کاری دست خواهد زد حتی به دیوانه گری .
 
ظاهرا برای انتخاب 2020 شخص ترامپ به شدت دنبال دشمن است و تمام اتفاقات اخیر می خواهد به گردن چین بی اندازد این سناریو را چطور می بینید؟
 
رژیم ترامپ پایه اش روی دشمن تراشی بنیان گذاشته شده است و بدون دشمن حقیقی و یا خیالی نمیتواند دوام بیاورد.  یک روز این دشمن چین است, یک روز دیگر کشور گروه و یا شخص دیگری است.  این فقط ترامپ نیست که اینگونه فکر میکنند.  مشاوران و اطرافیان نزدیکش هم به این مرض فکری مبتلا هستند. بطور مثال رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز» مدعی شد که چین روسیه و ایران در افزایش ناآرامی‌ها در ایالات متحده دست دارند.  وقتی مجری برنامه از اوبراین پرسید که آیا او مدرکی در این مورد دارد او از جواب دادن خودداری کرد و به شعارهای تو خالی بسنده کرد.  کلمه خجالت کشیدن برای ترامپ و رژیمش مفهومی ندارد.
 
اعتراضات اخیر نژاد پرستی در امریکا شاهد هستیم مهمترین دلیل این اعتراضات چیست؟
 
دلایل مختلفی در این مورد وجود دارند ولی یکی از دلایل اصلی اعتراضات اخیر مردمی در آمریکا  به ساختار اجتماعی, سیاسی و اقتصادی این کشور که ریشه های عمیق نژاد پرستی دارد مربوط میشود.  گرچه قوانین متعددی بر علیهه تبعیض نژادی در آمریکا وجود دارند ولی نژاد پرستی مانند یک غده سرطانی در تار و پود ساختار آمریکا همواره وجود داشته است.
 
دلیل اصلی که دونالد ترامپ دستور شلیک را به سمت معترضان داده است چیست؟ ایا همین امر منجر نمی شود که ارای خود را در انتخابات 2020 از دست بدهد؟
 
در شرایط کنونی این یک درخواست غیر قانونی است و ترامپ اجازه این را ندارد که دستور شلیک را به سمت معترضان صادر کند.  این نشانه این است که این شخص یا از قوانین کشور خودش بی اطلاع است یا اینکه برایش مهم نیست که قانونی عمل کند.   البته اکثر طرفداران ترامپ از این نوع قلدر بازی ترامپ خوششان میاید و بیشتر مصمم خواهند بود که دوباره به ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ رای دهند.  البته در بعضی شرایط محدود رئیس جمهور آمریکا میتواند از ارتش این کشور برای جلوگیری از اعتراضات خشونت بار استفاده کند.  در اوائل قرن ۱۹ میلادی کنگره آمریکا قانون سرکشی یا یاغیگری را تصویب کرد که طبق آن اگر نیروهای پلیسی و امنیتی ایالتی نتوانستند و یا نخواستند جلوگیری  اعتراضات خشن را بگیرند آنوقت رئیس  جمهور میتواند ارتش فدرال را برای جلوگیری به کشته شدن مردم عادی و تخریب اموال شخصی و عمومی ارسال دارد.  ولی هدف ترامپ از توسل به این قوانین برای قدرت نمائی شخص خودش است نه برای کمک به ایالات.  در حقیقت, تا امروز هچ یک از ایالات آمریکا درخواست استفاده ارتش فدرال را از ترامپ نکرده اند.  بر عکس, آنها به ترامپ گفته اندکه خودشان قادر به ایجاد امنیت هستند و احتیاجی به دخالت ارتش فدرال ندارند چون استفاده از ارتش دامنه اعتراضات مردم را بیشتر خواهد کرد .
 
راه حل اصلی برای حل این نژادپرستی و اعتراضات چیست؟ حتی در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که یک رییس جمهوری سیاه پوست بود باز  شاهد این اعتراضات بودیم؟
 
این سوال شما جواب ساده ای ندارد.  از طریق قانون تا اندازه ای میتوان جلوی اعمال نژاد پرستانه را گرفت ولی همانطور که قبلا گفتم ریشه نژادپرستی در آمریکا قوی و سابقه تاریخی دارد و چندین نسل طول خواهد کشید که ویروس نژادپرستی نبود شود.  ویروس نژادپرستی مانند ویروس کرونا است یعنی مقابله با آن آسان نخواهد بود و حتی این ویروس ممکن است به نوعی در جامعه همیشه باقی بماند.  
 
شاهد بودیم روز گذشته نیز پنجمین کشتی با پرچم ایران با اسکورت در ابهای ونزوئلا پهلو گرفت. اینده این تبادل بین ایران و ونزوئلا را چطور می بیند ایا به نظر شما فصل جدید در این تبادل اقتصادی وجود دارد؟
 
به نظر من این تبادل بین ایران و ونزوئلا اهمیت سیاسی اش مهمتر از اهمیت اقتصادی اش بود چون اولین چالش مهم برای شکستن تحریمهای آمریکا بر علیهه ایران و ونزوئلا بود.  با توجه به فاصله بین ایران و ونزوئلا و دلایل دیگر محدودیت های بین تجارت بین این دو کشور وجود دارند و خواهد داشت.  در این سالهای اخیر ایران با برخی از کشورهای آمریکای لاتین مانند ونزوئلا، بولیوی، اکوادور و برزیل روابط خوبی ایجاد کرده بود ولی به جز ونزوئلا بقیه این کشورها دولتهایشان توسط راست گرایان به کشورهای طرفدار آمریکا تبدیل شدند و روابط خود را با ایران تقلیل دادند .      
 
به نظر شما بهتر نیست ایران تبادل اقتصادی و کاالایی خود را به سمت کشورهای افریقایی و امریکا لاتین ببرد؟
 
پتانسیل تبادل اقتصادی و کالایی بین ایران و کشورهای افریقایی بیشتر از پتانسیل تبادل اقتصادی و کالایی بین ایران و آمریکای لاتین است.  ولی من بهترین پتانسیل را در گسترش تبادل اقتصادی و کالایی بین ایران و کشورهای غرب آسیا ،آسیای مرکزی و قفقاز و جنوب و شرق آسیا میبینم .
 
به نظر شما این حرکت ایران با پرچم کشور در ابهای امریکا چه پیامی برای امریکا و شخص دونالد ترامپ دارد؟
 
مهمترین پیام برای آمریکا این بود که ایران توانائی تجارت با کشوری که فاصله زیادی با آن دارد و آمریکا آن را جزو حیاط خلوت خود حساب میکند دارد.  این عمل ترامپ و اطرافیان دست راستی و ضد ایران او را تا اندازه ای شوکه کرد و هنوز آنها عکس العملی نتوانسته اند نشان دهند.
 
خیلی ها منتظر بودند حمله به کشتی های ایران از جانب امریکا صورت بگیرد ولی این اتفاق تا به امروز نیافته است دلیل این چراغ خاموشی نرامپ چیست؟
 
من فکر کنم که ترامپ و پومپئو متوجه شده بودند که حمله به کشتی های ایران که در تجارتی قانونی مشغول بودند یک دزدی و راهزنی دریائی حساب میشد و حتی برای دولتی که قوانین بین المللی را مداوم زیر پا میگذارد هضم این یاغی گری مشکل خواهد بود. شاید آمریکا نگران تلافی گری ایران علیه منافع تجاری خود یا همپیمانانش در خلیج فارس بود.  البته من فکر میکنم که در آینده ترامپ ساکت نخواهد نشست و اگر بتواند برای دوباره انتخاب شدنش بهره بگیرد به قانون شکنی و راهزنی دریائی دست خواهد زد.
 
با توجه به تحولات اخیری، شیوع ویروی کرونا خیلی از کشورها خواستار لغو تحریم های ایران شدند ولی امریکا توجه ای به این خواسته ها نداشت همچنین امریکا قرار است تحریم تسلیحاتی را مجددا تمدید کند و پرونده را به شورای امنیت ببرد و اینکه کشورهای اروپایی و روسیه حتی چین نیز مخالف این ماجرا هستند با توجه به این موارد رابطه ایران و امریکا را چطور ارزیابی می کنید؟ و این تحریم ها تا کی بالا سر ایران است؟
 
تا مدت زیادی تحریم ها بالا سر ایران خواهند بود.  از زمان امضای برجام تا کنون برای همه روشن شده است که کشورهای اروپایی و حتی روسیه و چین یا نمیتوانند یا نمیخواهند که آمریکا را به چالش بطلبند.  تحریمهای ضد ایران بسیار پیچیده هستند و با روی کار آمدن رئیس جمهور جدیدی در آمریکا هم تا سالهای زیادی باقی خواهند ماند. نقش کنگره آمریکا در تدوین قوانین و ادامه تحریمها را نباید دست کم گرفت.  در بسیاری از موارد کنگره آمریکا نقش مخرب تری از رئیس جمهور آمریکا در ادامه و تشدید تحریمها بازی کرده است و میشود گفت که آمریکا به تحریم معتاد شده است.    
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر