رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر معترضان را به استفاده از نیروی نظامی تهدید کرد.
کد خبر: ۱۲۶۸۰۶۹
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به اعتراض‌ها پس از جان باختن جرج فلوید که به خشونت کشیده شد، تهدید کرد در صورتی که فرمانداران با استفاده از گارد ملی برای برقراری نظم در ایالت‌های تحت فرمان خود اقدام نکنند، ارتش را به خیابان‌ها می‌فرستد.
 
او همچنین اعلام کرد: حکومت نظامی با جدیت از 7 شب به‌وقت واشنگتن برقرار می‌شود و با معترضانی که در خیابان‌ها بمانند، برخورد خواهد شد.
 
رئیس‌جمهور آمریکا در ضمن مدعی شده که همه تلاش خود را می‌کند که عدالت اجرا شود و خون جرج فلوید که به‌دنبال خشونت پلیس در مینیاپولیس جان خود را از دست داد، پایمال نشود.
 
ترامپ در حالی سخنرانی کرد که جمعیت معترض بیرون از کاخ سفید حضور داشت و صدای شلیک گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و پرواز هلی‌کوپترها به گوش می‌رسید.
 
او خود را «رئیس‌جمهور نظم و قانون» خواند و گفت که به اجرای قانون و استفاده از منابع ارتش برای پایان دادن به اغتشاش‌ها متعهد است.
 
ترامپ تأکید کرد که وظیفه او به‌عنوان رئیس‌جمهور حفاظت از کشور و اجرای قانون است.
 
وی پس از این سخنرانی در اقدامی غافلگیرکننده از کاخ سفید بیرون آمد و 10 دقیقه در خیابان‌های واشنگتن قدم زد، جایی که تا دقایقی قبل صحنه حضور معترضان خشمگین بود. او به‌سوی کلیسای سنت‌جان رفت که بخش‌هایی از آن شب گذشته از سوی برخی معترضان به آتش کشیده شده بود.
 
ترامپ انجیل را به دست گرفت و پس از یک دقیقه سکوت بار دیگر تأکید کرد که آمریکا کشور باعظمتی است. ترامپ و همراهانش از جمله ایوانکا، دخترش و همسر او، برخی اعضای دولت و محافظان سپس به کاخ سفید بازگشتند.
 
بسیاری از شهرهای آمریکا در یک هفته اخیر با اعتراض‌های مردمی علیه نژادپرستی مواجه بوده است. در برخی موارد این اعتراض‌ها با خشونت و تخریب اموال عمومی و خصوصی و غارت فروشگاه‌ها و برخورد تند نیروهای امنیتی همراه بوده است.
 
چهار مأمور حاضر در زمان بازداشت جرج فلوید از کار اخراج شده‌اند و یکی از آنها که زانوی خود را روی گردن جرج گذاشته بود به‌اتهام قتل محاکمه می‌شود. دو پزشکی که اخیراً به‌درخواست خانواده جرج فلوید در روند تحقیقات مستقل پیکر او را کالبدشکافی کردند، علت مرگ را «خفگی ناشی از فشار بر ناحیه گردن و کمر» او اعلام کرده‌اند. دفتر پزشکی قانونی مینیاپولیس نیز علت جان باختن او را «ایست قلبی ــ ریوی بر اثر فشار بر گردن» اعلام کرده است.
 
این اعتراض‌ها پنج ماه قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و در حالی انجام می‌شود که ایالات متحده با بحران شیوع کووید‌ــ‌19 و جان باختن حدود 107 هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها