jamejamonline
ورزشی فوتبال کد خبر: ۱۲۶۷۹۶۹ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۱

یک کارشناس حقوقی ورزشی می گوید لیگ برتر فوتبال ایران مانع حقوقی برای از سرگیری مجدد دارد و فیفا باید به این مسئله وارد شود.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر اسماعیل مرادوند کارشناس حقوق ورزشی در گفت و گو با جام جم ورزشی عنوان کرد: نص صریح قانون در موارد خاص بندهای قانونی متعددی دارد و حاکی از این است که در خطر بودن جان فرد یا افراد اجبار انجام یک کار که ضروری نیست را ساقط می کند. با ضرس قاطع می‎گویم که هیچ فرد و نهادی به دلیل شرایط ویژه و حساس تیم های لیگ برتری و بازیکنان متبوع این تیم ها نباید الزام به برگزاری مجدد لیگ برتر را ایجاد کند.

این کارشناس حقوقی گفت: تعریف شرایط کنونی فوتبال ایران از نقطه نظر عام اینچنین است: چندین مورد مثبت ویروس کرونا در میان بازیکنان تیم های لیگ برتری ثبت شده و با این حال هنوز تصمیمات بر این اصل استوار است که لیگ مجددا از سر گرفته شود. این کار به هیچ عنوان قانونی نیست.

مرادوند افزود: ما در حیطه ورزش صحبت می کنیم. زمانی که در یک میدان ورزشی جان و امنیت سلامت فرد یا افرادی به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد حکم به منتفی کردن آن مسابقه ورزشی است.

وی ادامه داد: حالا ما اینجا با یک ابهام روبرو هستیم. چطور در ورزش هایی مثل کشتی کچ که مملو از خشونت و حرکات غیراخلاقی و انسانی که منافات با جسم و سلامت افراد است هیچ منع قانونی وجود ندارد؟ اینجا باید به ذات رشته های ورزشی توجه کرد. فوتبال، بسکتبال و والیبال ورزش های رسمی محسوب می شوند و از انواع تورنمنت های معتبر و رسمی برخوردار هستند اما رشته های ورزشی مثل کشتی کچ چنین نیست. در ضمن ما اینجا به ذات ورزش ها کاری نداریم، به احتمال بروز خطر مسری بودن یک بیماری در هنگام برگزاری یک مسابقه کار داریم؛ حالا خواه کشتی کچ باشد خواه فوتبال.

این کارشناس حقوق ورزشی تاکید کرد: فیفا اکنون به عنوان بالاترین نهاد فوتبال در جهان اقتدار خاصی در مقابله با قضیه ویروس کرونا و ارتباط آن با فوتبال ندارد و به همین دلیل دولت ها باید در راستای خطرات موجود در رابطه با کرونا و افزایش آمار مربوط به آن در پی برگزاری رقابت های ورزشی اقدام به عمل بیاورند.

وی بیان داشت: البته ذکر این نکته بسیار مهم است که فیفا حق دخالت در امور داخلی کشورها را ندارد مگر اینکه یک اتفاق یا رویداد ارتباط مستقیم با بُعد بین المللی داشته باشد.

مرادوند یادآور شد: به فراخور موقعیت و زمان می توان قانونی را ایجاد کرد و ورزش نیز مشمول این شرایط است. اکنون فیفا به فراخور موقعیت و زمان و با توجه به این موضوع که سراسر جهان درگیر یک بیماری همه گیر است باید به سرعت اقدامات قانونی جدید را تصویب و ابلاغ کند و محوریت آن هم باید در راستای تعطیلی لیگ ها باشد.

این کارشناس حقوق ورزشی خاطرنشان کرد: مباحثی همچون درآمد و تبلیغات که نبض ورزش جهان فقط با کمک آنها می تپد مانع از این شده که تصمیماتی منطقی در رابطه با فوتبال گرفته شود و کشور ما نیز از آن دست کشورهاست که درآمد و تبلیغات را فدای سلامت جمع میکند. برگزاری لیگ با توجه به اصل «ساقط شدن رویدادهای ورزشی در پی به خطر افتادن امنیت و سلامت» غیرقانونی است و اگر اتفاق بدی بیفتد متولیان برگزاری باید به سختی تنبیه شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

اسطوره نشد، اسطوره نیست

اسطوره نشد، اسطوره نیست

یکی از جذاب ترین فوتبالیست های تاریخ 45 ساله شد، فوتبالیستی که در دوران اوج خود حتی از فوق ستاره های گران قیمت دنیای فوتبال بیشتر محبوبیت داشت. امروز بکام در 45 سالگی هنوز محبوب است، محبوب و البته جذاب.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر