سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ گفت: تا زمانی که تیم‌ها نتایج تست‌ها را به این سازمان ارائه نکنند نمی‌توانند تمرینات خود را شروع کنند.
کد خبر: ۱۲۶۷۴۶۲

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، سهیل مهدی، سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره مثبت شدن تست کرونای برخی بازیکنان و عوامل تیم‌ها بیان کرد: برخی تیم‌ها با ذکر دلایلی برای برگزار نشدن ادامه رقابت ها، به سازمان لیگ فشار آوردند، اما در نهایت ستاد ملی مقابله با کرونا به ما اجازه داد تا بازی‌ها را شروع کنیم. برهمین اساس پروتکل‌های بهداشتی استخراج و تدوین شد.

 

وی افزود: طبق یکی از بند‌های این پروتکل اگر ۵ بازیکن یک تیم کرونا گرفته باشند، مسابقات آن تیم به تعویق می‌افتد، اما در حال حاضر تمرینات تیم‌ها تعلیق نمی‌شود. مانند همیشه رعایت بحث بهداشتی سرلوحه کار سازمان لیگ و فدراسیون پزشکی- ورزشی است. متاسفانه ما تنها از طریق مصاحبه‌ها متوجه شده ایم بازیکنان برخی تیم‌ها کرونا گرفته اند و تاکنون نتایج تست‌ها برای سازمان لیگ ارسال نشده است.

برگزاری تمرینات بدون ارائه تست‌ها به سازمان لیگ تخلف است

مهدی تصریح کرد: برخی باشگاه‌ها پس از تست گیری وارد تمرینات شده اند، اما نتایج تست‌های شان را به ما اعلام نکرده اند. این موضوع تخلف است و تمام تیم‌ها قبل از شروع تمرینات باید جواب تست‌ها را به ما ارائه بدهند تا ببینیم آیا این تست‌ها مطابق با پروتکل است یا خیر؟ نتایج حاصل از تست‌های کرونا مشخص می‌کند تیمی اجازه تمرین دارد یا خیر؟

وی ادامه داد: باشگاه گل گهر پس از مطلع شدن از مثبت اعلام شدن تست کرونای بازیکنان خود، تمرینات را تعطیل کرد و ما به همین دلیل از این باشگاه تقدیر و تشکر می‌کنیم، اما تمام تیم‌ها باید قبل از هر بحثی نتایج تست‌ها را به مراجع پزشکی ذی صلاح و سازمان لیگ ارائه بدهند تا برای صدور هرچه سریع‌تر مجوز تمرین به آن‌ها کمک کنیم.

باشگاه‌ها می‌خواهند فضای گمانه زنی ایجاد کنند

مهدی افزود: باشگاه‌ها مدام فشار آوردند که ۳ هفته برای انجام دادن تمرینات آماده سازی کم است و ما هم در نهایت این مهلت را به چهار هفته رساندیم. اکنون سه روز از فرصت قانونی باشگاه‌ها برای شروع تمرینات گذشته است. نمی‌دانم خیلی از تیم‌ها از اعضای خود تست گرفته اند یا خیر و اگر هم این اقدام انجام شده باشد، نتایج تست‌ها را به ما نداده اند. این موضوع نشان می‌دهد خود باشگاه‌ها جای اینکه بخواهند کارشان اصولی پیش برود، می‌خواهند فضای گمانه زنی ایجاد کنند.

وی درباره اینکه آیا ناظر انجام شدن فرآیند شروع تمرینات تیم‌ها پس از مشخص شدن جواب تست‌ها، سازمان لیگ است یا فدراسیون پزشکی- ورزشی گفت: ستاد مقابله با کرونا در ورزش نیرو‌های آموزش دیده‌ای را موظف کرده هر روز در تمرینات تمام تیم‌ها حاضر شوند تا ضمن نظارت بر تست گیری ها، بحث اجرای پروتکل‌های مدون را هم تحت نظر داشته باشند. در این ۲ روز نتوانستم مستقیم با مسئولان این ستاد در تماس باشم و چند باری تلفنی با هم در تماس بودیم، اما فکر می‌کنم از فردا (سه شنبه) هیچ تیمی نمی‌تواند تمرینات خود را بدون حضور ناظر برگزار کند. باید هر روز گزارش‌هایی از تمرینات تیم‌ها و نحوه کنترل اعضای تیم‌ها از سوی پزشکان آن‌ها تنظیم شود. تا پایان هفته باید نظمی که در پروتکل آمده است، در تمرینات تمام تیم‌ها حاکم شود.

بار‌ها تاکید کردیم بازیکنی که تحت نظر کادر پزشکی باشگاه باشد ریسک ابتلایش به کرونا کمتر است
سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره اینکه آیا باشگاه‌ها حتی در صورت برگزار نشدن بازی‌ها وظیفه نداشتند اعضای خود را در برابر کرونا کنترل کنند تا این تعداد بازیکن و اعضای تیم‌های مختلف به ویروس مبتلا نشوند، پاسخ داد: این موضوع بسیار درست است. بار‌ها تاکید کردیم اگر بازیکن تحت کنترل کادر پزشکی باشگاه خود قرار بگیرد و در چارچوب رعایت پروتکل‌ های بهداشتی وارد فضای تمرینی شود، بی شک از لحاظ ابتلا به ویروس با ریسک کمتری مواجه است و نگرانی خودش و خانواده اش کمتر خواهد شد.

خیلی از موارد پروتکل‌ های بهداشتی رعایت نشده است

وی ادامه داد: تیم‌ها فقط اولین تست را انجام داده اند و به مرور و به شکل مکرر باید تست‌های بعدی را هم پشت سر بگذارند. متاسفانه خیلی از موارد از سوی تیم‌های مختلف رعایت نشده است. تیم‌ها از سازمان لیگ تضمین می‌خواستند که بازیکنی در طول مسابقات کرونا نگیرد. امروز خوشحالیم که با اجبار ما تیم‌ها وارد مرحله تست گیری شده اند درحالیکه وظیفه ذاتی هر تیمی است که از بازیکنان خود مراقبت پزشکی داشته باشد.

نتایج تست‌ها نشان می‌دهد بازیکنان تحت کنترل باشگاه نبوده اند

مهدی افزود: باشگاه‌ها را طبق پروتکل بهداشتی مدون وارد فاز تست گیری کردیم. نتایج تست‌ها نشان می‌دهد موارد بهداشتی به درستی از سوی بازیکنان برخی تیم‌ها رعایت نشده یا بازیکنان تحت کنترل تیم‌ها نبوده اند.

با رعایت پروتکل ها، وضعیت برای شروع بازی‌ها سفید می‌شود

وی درباره اینکه آیا با تداوم روند فعلی و افزایش تعداد تست‌های مثبت تیم ها، سازمان لیگ اصراری به برگزاری ادامه رقابت‌ها دارد یا خیر، اظهار داشت: شرط ابتدایی همه برای برگزاری مسابقات، سلامتی بازیکنان است و تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیریم سلامتی فردی را به خطر اندازیم. این موضوع هم با اجرای صحیح و درست پروتکل‌ های بهداشتی ارتباط مستقیم دارد. تیم‌ها حدود یک ماه برای برگزاری تمرینات زمان دارند و اگر پروتکل‌ها به درستی اجرا شود، برای برگزاری مسابقات به وضعیت سفید می‌رسیم.

تیمی که با ما همکاری نکند مشمول جرائم انضباطی می‌شود

مهدی تصریح کرد: در غیر این صورت باید روش‌های جایگزین را پیش بگیریم. برخی از این روش‌ها تعویق چندین روزه تمامی مسابقات، تعویق بازی‌های تیمی است که بیش از ۵ بازیکن آن به کرونا مبتلا هستند و اگر حس کنیم تیمی قصد همکاری با ما را ندارد، آن تیم را شامل جرائم انضباطی خواهیم کرد.

تیم‌هایی که تست بازیکنان شان مثبت است باید مجدد تست بدهند

وی ادامه داد: در حال حاضر امیدوار هستیم بازی‌ها از تاریخ مقرر (۲۹ خرداد) برگزار شود. درباره تیم‌هایی که تعدادی از بازیکنانشان به کرونا مبتلا شده اند یا مشکوک هستند درصدد هستیم تا پایان هفته مراکز مرجع و ثالثی را برای تست گیری مجدد از آن‌ها فراهم کنیم تا بحث ریسک در اعلام نتایج را به حداقل برسانیم.

سازمان لیگ نمی‌تواند پروتکل‌ها را تغییر بدهد

مهدی درباره احتمال تغییر در پروتکل‌های بهداشتی درنظر گرفته شده برای تیم‌ها گفت: اگر هم قرار باشد چنین اتفاقی رخ بدهد، باید از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شود. سازمان لیگ اجازه تغییر در پروتکل‌ها را ندارد.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره درخواست برخی مربیان تیم‌های میانه جدولی برای برگزار نشدن ادامه رقابت‌ها بیان کرد: باید برای برگزاری مسابقات شرایط حاکم را در نظر بگیریم. هرچند شاید ادامه لیگ برای این تیم‌های میانه جدولی از لحاظ شرایط شان در جدول بی فایده باشد، اما باید به سایر تیم‌ها احترام گذاشته و در رقابت‌ها شرکت کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها