jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۷۷۳ ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۳:۴۸

تحلیلگر مسائل شبه قاره درباره غرق شدن تعدادی از افغان ها در رودخانه هریرود گفت: ایران و افغانستان باید هیات مشترکی تشکیل بدهند و این هیات اجازه ورود به خاک ایران را داشته باشند و بررسی کنند و به طور متقابل هیات ایرانی نیز چنین اختیاراتی داشته باشد و نتیجه نهایی توسط این هیات گرفته شود.

پیر محمد ملازهی تحلیلگر مسائل شبه قاره در گفت و گو با جام جم انلاین، درباره جان باختن تعدادی از افغان ها در رودخانه هریرود که در مرز بین ایران و افغانستان است گفت: ابهامات زیادی در این ماجرا وجود دارد. دو ادعا مطرح است یکی از این ادعاها توسط افغانها و کسانی که از این حادثه نجات پیدا کردند مطرح شده است. عده ای در مصاحبه می گویند در ایران دستگیر شدند و سپس آنها را مجبور کردند که وارد رودخانه بشوند و تعدادی غرق شدند و تعدادی نجات پیدا کردند. در این سوی ماجرا، ایران چنین ادعایی را از اساس دروغ می داند و عقیده دارد این اتفاق در منطقه مرزی افغانستان رخ داده است.
 
وی در ادامه افزود: مساله تا اینجا روشن نیست و هنوز در مرحله بیان دو ادعای متضاد است. فرمانده مرزبانی منطقه در ایران اعلام کرد که هیاتی را برای رسیدگی به مساله تشکیل داده است و اگر بخواهیم قضاوتی منصفانه داشته باشیم باید منتظر تشکیل شدن هیات مشترکی باشیم.
 
ملازهی تصریح کرد: در این هیات هم افغان ها و هم ایرانی ها حضور داشته باشند و به شکلی بی طرفانه اطلاعات را کسب و بررسی و حقیقت را کشف کنند و گزارش مستندی منتشر شود. در غیر این صورت کار به نتیجه ای نمی رسد. نتیجه بررسی های این هیات ها هر چه باشد طرف مقصر باید مسئولیت را بپذیرد و در چهارچوب قانون به نتیجه برسند.
 
این تحلیلگر مسائل شبه قاره اظهار کرد: آمریکایی ها در اتفاق رخ داده نقشی نداشتند ولی از نظر تبلیغاتی  این ماجرا بهره برداری می کنند و طبیعی است که چنین روشی را در پیش بگیرند. 
 
ملازهی در پاسخ به این سوال که ایران باید چه رفتاری را در مورد پیش بگیرد گفت: بهترین رفتار ایران در این ماجرا تشکیل هیاتی مشترک است. ایران و افغانستان باید هیات مشترکی تشکیل بدهند و این هیات اجازه ورود به خاک ایران را داشته باشند و بررسی کنند و به طور متقابل هیات ایرانی نیز چنین اختیاراتی داشته باشد و نتیجه نهایی توسط این هیات گرفته شود. تا زمانی که چنین تحقیقات مستقلی انجام نگیرد کسی اتهام افغانها به مرزبانان ایران و پاسخ ایران به این ماجرا را باور نمی کند و ابهامات باقی خواهد ماند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

حاج‌قاسم در حق فلسطین برادری کرد

امسال در حالی در آستانه روز قدس هستیم که تمام دنیا تحت تاثیر شرایط و اتفاقات بسیاری از جمله ویروس کرونا واقع شده و این مساله تمام دنیا را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در عین حال مردم فلسطین به جز کرونا با ویروس دیگری نیز درگیر هستند که همان اشغالگران صهیونیستی هستند.

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

هدف صهیونیسم اشغال مدینه است

صلاح زواوی، سفیر فلسطین در ایران در یادداشتی در جام جم آنلاین به مناسبت روز قدس نوشت: مطمئن هستم ما و کل مسلمانان برای مبارزه در دشتی جمع می شوند و رود بین حیفا و فلسطین پر از خون می شود حتی خاورمیانه پر از خون می شود و بعد این دولت جعلی به اتمام می رسد .

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر