jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۵۴۲ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۷

تمام زائران قطعی سفر به حج تمتع که فروردین و اردیبهشت اقدام به نام‌نویسی کرده‌ و از مهلت پرداخت قسط اول هزینه حج آن‌ها ۱۰ روز می‌گذرد، حداکثر تا امروز فرصت دارند با پرداخت این هزینه، زائر حج تمتع شوند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، هزینه حج تمتع سال جاری حدود ۳۳ تا ۴۱ میلیون تومان اعلام شده است و مقرر شد این هزینه در دو قسط از زائران اخذ شود.

بر همین اساس، در مرحله نخست زائران برای تکمیل ثبت‌نام باید ۲۵ میلیون تومان با احتساب سود ودیعه‌گذاری پرداخت کرده و قسط دوم نیز متناسب با کاروان انتخابی پس از انجام معاینات پزشکی زائران اخذ خواهد شد.

با توجه به اینکه نام‌نویسی از مشمولان حج تمتع سال جاری از نهم اسفندماه آغاز شده است و با توجه به شیوع کرونا و کاهش حداکثری حضور در دفاتر زیارتی، سازمان حج و زیارت زمان تحویل مدارک را بر عهده مدیران کاروان‌ها گذاشت تا در زمان مقرر زائران مدارک خود را تحویل دهند.

این سازمان، همچنین زمان پرداخت هزینه حج تمتع را نیز افزایش داد اما با این وجود برخی از زائران علیرغم بیش از دو ماه از آغاز ثبت‌نام، همچنان قسط اول را پرداخت نکرده‌اند. به همین دلیل مسؤولان سازمان حج و زیارت پس از اعلام به مدیران کاروان‌ها، از زائران خواستند تا حداکثر پس از ۱۰ روز تا پایان مهلت زمان واریز هزینه حج، این مبلغ را پرداخت کنند که البته بیشتر زائران قسط اول هزینه حج را در آن دوره واریز کردند و برخی نیز که برای پرداخت این مبلغ آمادگی نداشتند، از کاروان حذف شدند.

اکنون نیز با توجه خالی بودن ظرفیت کاروان‌ها و اعلام اولویت‌های جدید در فروردین و اردیبهشت، تمام زائران قطعی سفر به حج تمتع که در این دوره اقدام به نام‌نویسی کرده‌ و از زمان پرداخت قسط اول هزینه حج آن‌ها ۱۰ روز می‌گذرد، حداکثر تا امروز فرصت دارند با پرداخت این هزینه، زائر حج تمتع شوند. در غیر این صورت، این زائران از کاروان‌ها حذف شده و فرصت برای سایر مشمولان حج تمتع ایجاد خواهد شد تا با ثبت‌نام در کاروان خود را برای سفر حج تمتع آماده کنند.

البته به گفته علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت هنوز تکلیف حج تمتع امسال با توجه به شیوع کرونا از سوی سعودی‌ها اعلام نشده است، اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ایران برای اعزام زائران آمادگی لازم را دارد.

امسال هزینه حج تمتع بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است چرا که هزینه حج تمتع سال گذشته ۲۱ تا ۲۸ میلیون تومان بود و متوسط هزینه حج تمتع نیز ۲۵ میلیون تومان اعلام شد اما امسال متوسط هزینه حج تمتع حدود ۳۷ میلیون تومان است و بسیاری از زائران که بیش از ۱۵ سال در انتظار سفر به حج تمتع بودند، انتظار چنین افزایش قیمتی در سفر به حج تمتع را نداشتند و همین امر موجب شده که بیشتر مشمولان یا ثبت‌نام در کاروان‌ها را به تعویق بیندازند یا اقدام به واگذاری فیش حج خود کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانواده امن‌ترین پایگاه دوران قرنطینه

خانه‌نشینی عمومی بخش زیادی از مردم در ماه‌های اسفند و فروردین، به جز برخی موارد محدود سبب ایجاد چالش‌های روانی حادی در منازل ایرانیان نشد که این موضوع بار دیگر نقش و جایگاه بالای خانواده در فرهنگ اصیل مردم ما را ثابت کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر