jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۰۱۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۳۳

تحقیق جدید نشان می دهد شیردهی به نوزاد، از زنان تازه مادرشده در مقابل ابتلا به دیابت تا سال ها بعد از زایمان محافظت می کند.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، مطالعه جدید شامل ۸۵ زنی بود که به فرزندشان شیر داده بودند و ۹۹ زن که به فرزندشان شیر نداده بودند. این زنان دو ماه بعد از زایمان و هرسال حداقل تا مدت سه سال تحت ارزیابی بودند.

پژوهشگران کره جنوبی دریافتند در مقایسه با زنانی که به فرزندشان شیر نداده بودند، مادرانی که نوزادشان را با شیر خود تغذیه کرده بودند دارای سلول‌های بتا پانکراسی بهتر و عملکرد بهتر این سلول‌ها و همچنین میزان کمتر گلوکز (قند) بودند که موجب کاهش ریسک ابتلاء به دیابت می‌شود.

به گفته محققان، این فواید تا مدت‌ها بعد از توقف شیردهی به نوزاد هم ادامه داشته و تا بیش از سه سال بعد از زایمان ادامه دارد.

محققان عنوان می‌کنند: «هورمون ترشح کننده شیر موسوم به «پرولاکتین» در مادران شیرده نه تنها موجب افزایش تولید شیر می‌شود بلکه سلول‌های بتا پانکراسی ترشح کننده انسولین را هم تحریک می‌کند که موجب تنظیم گلوکز خون می‌شود.»

محققان همچنین دریافتند سروتونین، ماده شیمیایی دخیل در تندرستی و شادی، از طریق سلول‌های بتا پانکراس در طول شیردهی تولید می‌شود. سروتونین در سلول‌های بتا پانکراس به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند و فشار اکسایشی را کاهش می‌دهد و در نتیجه سلول‌های بتا مادر سالم‌تر می‌شوند.

به گفته محققان مؤسسه پیشرفته علوم و تکنولوژی کره، سروتونین همچنین باعث تحریک تکثیر سلول‌های بتا هم می‌شود که منجر به افزایش حجم سلول‌های بتا و کمک به حفظ میزان مناسب گلوکز می‌شود.

از آنجائیکه بارداری موجب اضافه وزن و افزایش مقاومت انسولین می‌شود، می‌تواند ریسک ابتلاء به دیابت را افزایش دهد. سایر فاکتورها نظیر سابقه دیابت بارداری، سن و چاقی هم بر ریسک ابتلاء به دیابت بعد از زایمان در زنان تأثیر دارد.

«هایل کیم»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما خوشحالیم که اثبات کردیم شیردهی با بهبود حجم سلول‌های بتا و عملکرد آنها و همچنین کنترل گلوکز، برای سلامت متابولیکی زنان مفید است.»

وی در ادامه تاکید می‌کند: «مطالعات بعدی ما در مورد شیوه‌های درمانی جدید برای کمک به پیشگیری مادران از ابتلاء به اختلالات متابولیکی خواهد بود.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش