jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۵۶۹۹ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۶:۰۶

مسواک زدن در از بین بردن پلاک بین دندان‌ها کارآمد نیست و جمع شدن باکتری‌ها در بین دندان موجب بیماری های دندانی می‌شود و باید برای این منظور از نخ دندان کمک گرفت.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، بررسی‌های انجام شده درباره این موضوع نشان می‌دهد استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن منظم، احتمال خونریزی لثه‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما این بررسی‌ها شواهدی از جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان‌ها را نشان نمی‌دهد.

چنین نتیجه‌ای احتمالا به این خاطر است که اکثر بررسی‌ها در مدت ۳ ماه صورت گرفته که زمان کافی برای خونریزی لثه‌ها بشمار می‌رود اما برای ایجاد پوسیدگی و حفره به زمان بیشتری نیاز است.

بیماری‌های دندانی عموما ناشی از پلاک‌هایی است که روی دندان و لثه‌ها جمع می‌شوند (صفحات بیرنگ و زرد رنگی که روی دندان تشکیل می‌شود). پلاک یک اکوسیستم پیچیده است که شامل ۸۰۰ نوع باکتری مختلف بوده و در دهان ما یافت می‌شود.

این اکوسیستم مانند یک شهر است و مسواک زدن مانند گودزیلایی آن را از بین می‌برد. با این حال باکتری‌ها می‌توانند مجددا و به سرعت زیرساخت‌های خود را بازسازی کنند به همین دلیل باید مرتب مسواک زد. اما مسواک زدن در از بین بردن پلاک بین دندان‌ها کارآمد نیست و جمع شدن این باکتری‌ها در بین دندان موجب بیماریهای دندانی می‌شود و باید برای این منظور از نخ دندان کمک گرفت.

اگر پلاک به اندازه کافی روی دندان بماند، بزاق دهان آن را به یک ماده سخت به نام Calculus تبدیل می‌کند که می تواند باعث پیشرفت بیماری‌های لثه شود. برای از بین بردن این ترکیب باید از دستگاه های ویژه دندانپزشکی استفاده کرد.

چرا خونریزی لثه‌ ها ارزشمند است؟

همانطور که هنگام مراجعه به پزشک، فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند، دندانپزشک نیز با ضربه زدن و بررسی خونریزی لثه از سلامت آن اطمینان حاصل می‌کند. همچنین در درجات بالاتر ممکن است باعث از دست دادن دندان، دندان هایی زرد و قهوه‌ای و بوی بد دهان شود.

لزوم استفاده از نخ دندان به وضعیت فعلی دندان‌ها بستگی دارد. در مواردی خاص، مانند فاصله بین دندان ها یا وجود ایمپلنت‌های دندانی نمی‌توان از نخ دندان استفاده کرد و باید با برس‌های مخصوص این کار را انجام داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر