jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۵۸۵ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۸:۵۹

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

تلاش‌های آمریکا برای جا زدن خود به عنوان شریک در برجام، فاقد مبنای حقوقی است

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش‌های آمریکا برای جا زدن خود به عنوان مشارکت کننده در برجام را فاقد مبنای حقوقی خواند و گفت: آمریکا از هیچ تلاشی برای تخریب برجام فروگذار نکرده است.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (شنبه) ۱۳ اردیبهشت ماه با انتشار چند توئیت نوشت: تلاش‌های آمریکا برای جا زدن خود به عنوان مشارکت کننده در برجام، هیچ مبنای حقوقی ندارد. بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بازتابی از بند ۱.۲ ضمیمه چهار برجام است که اعضای برجام را فهرست می‌کند. ترامپ به مشارکت آمریکا در برجام، با صدور یک دستور ریاستی در هشتم مه ۲۰۱۸ خاتمه داد و عنوان کرد من امروز به وعده خودم برای پایان بخشیدن به مشارکت آمریکا در برجام، به خوبی عمل کردم.

وی افزود: آمریکا همچنین به مشارکت خود در برجام به صورت عملی نیز خاتمه داد و در هیچ یک از نشست ها در چارچوب برجام، بعد از خروج یکجانبه خود از این توافق، شرکت نکرد.

غریب‌آبادی با ذکر این نکته که آمریکا همچنین تمامی تعهدات خود به عنوان مشارکت کننده در برجام را نقض کرده، خاطرنشان کرد: آمریکا از هیچ تلاشی برای تخریب آن از طریق تحمیل مجدد تحریم‌ها و تهدید دیگر کشورها به تنبیه در صورت تجارت با ایران فروگذار نکرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه در اظهاراتی گفت که بعد از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در اکتبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) آمریکا اجازه خرید سلاح را به ایران نخواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خود مدعی شد که واشنگتن همچنان عضو برجام است و گفت: «آمریکا یکی از شرکا است و در متن هم وجود دارد و چیز عجیب و غریب و جادویی نیست». مشارکت آمریکا در برجام «بدون ابهام» است.

این اظهارات واکنش مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک را نیز به همراه داشت و روانچی در این باره عنوان کرد: پمپئو ادعا می‌کند که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا یک «مشارکت کننده» است، در حالی که قطعنامه ۲۲۳۱ به مشارکت کنندگان در برجام اشاره می‌کند.

وی افزود: او (پمپئو) اشاره به برجام را حذف می‌کند، زیرا رئیس‌ او (ترامپ) در تاریخ هشتم مه ۲۰۱۸ توقف مشارکت آمریکا در برجام را اعلام کرد. به این دلیل، آمریکا هیچ ادله حقوقی برای اینکه مشارکت کننده (شراکت) در برجام است را ندارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر