jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۲۸۶ ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۹:۱۶

رئیس سازمان غذا و دارو، درباره روند تامین داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، محمدرضا شانه‌ساز، با اشاره به اینکه کشور ما نسبت به برخی کشورهای مدعی که تحریم‌های ظالمانه را به مردم ما تحمیل کرده‌اند وضعیت مناسب‌تری در تأمین اقلام مورد نیاز در هنگام بحران کرونا دارد، گفت: تا پیش از بحران کرونا میزان تولید ماسک در کشور بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار عدد بود که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد آن را نیز صادر می‌کردیم، در حالی که پس از شیوع کرونا در کشور نیاز روزانه به ماسک جراحی به ۵ الی ۶ میلیون عدد رسید و امروز به ظرفیت تولید ۱.۵ میلیون ماسک رسیده‌ایم که عمدتاً صرف بر طرف کردن نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی می‌شود.

وی در مورد تأمین الکل مورد نیاز برای ضد عفونی، افزود: با هماهنگی وزارت صمت موانع واردات الکل به سرعت بر طرف و مقرر شد فقط سازمان غذا و دارو بر توزیع آن نظارت داشته باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش چندین برابری تقاضا برای ژل و محلول‌های ضدعفونی کننده، تصریح کرد: صدور IRC موقت برای تسریع امور در دستور کار قرار گرفت و ظرفیت تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی کننده به چندین برابر افزایش یافت؛ به این ترتیب ظرفیت تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی کننده در حال حاضر به ۱۰ برابر زمان قبل از اسفند رسیده است.

وی در مورد تأمین لباس‌های ایزوله مخصوص کادر درمان نیز توضیح داد: در زمان قبل از شیوع کرونا ظرفیت تولید بیش از ۲۰۰۰ لباس ایزوله را نداشتیم و پارچه‌های مورد استفاده کاملاً وارداتی بود، اما امروز توانستیم در بین صنایع مختلف ظرفیت کمی و کیفی تولید را با کمک معاونت امور صنایع صمت به میزان قابل توجهی افزایش دهیم و با ایجاد هم افزایی پارچه مورد نیاز تولید این لباس‌ها را با کیفیتی به مراتب بهتر از نمونه‌های وارداتی و با یک چهارم قیمت نمونه خارجی به عرصه تولید برسانیم.

معاون وزیر بهداشت، گفت: میزان تخصیص ارز سازمان غذا و دارو در سال گذشته ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود که با استفاده از ظرفیت تولید داخل تنها از ۳ میلیارد دلار آن استفاده کردیم به طوری که در سال ۹۷، ۶۰ درصد از ارز تخصیص یافته به منظور واردات داروی نهایی اختصاص پیدا کرد، اما در سال ۹۸ این میزان به ۴۰ درصد رسید و ۶۰ درصد از ارز تخصیص یافته به سازمان غذا و دارو به افزایش واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع دارویی اختصاص یابد.

شانه ساز در ادامه با اشاره به پتانسیل‌های خوب کشور در حوزه تولید دارو، افزود: در مورد داروهای تجویزی بیماری کرونا بر اساس پروتکل درمان، داروی «اسلتامیویر» سال‌ها است که توسط یکی از شرکت‌های داخلی که در زمینه تولید داروهای ضد ویروس فعال است، تولید می‌شد که مشکلی در تأمین آن نداشتیم که البته بعد از مدتی از پروتکل درمان حذف شد.

وی ادامه داد: در مورد تولید داروی «فاویپیراویر»، اگرچه هنوز اثربخشی این دارو تأیید نشده اما در حال حاضر این دارو در داخل تولید می‌شود و ظرف دو ماه آینده نیز توان تولید ماده اولیه آن را در کشور داریم. همچنین در مورد داروی ضد التهاب «اکتمرا» که داروی گران قیمتی است، این دارو در داخل تولید می‌شود، در مورد داروی «رمدسیویر» نیز اگرچه اثربخشی آن به تأیید نرسیده اما ماده اولیه آن تا دو ماه دیگر در داخل تولید خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش