jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۹۰۷ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۶:۲۹

سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار زرد و نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی در کشور تا چهارشنبه (۱۰ اردیبهشت) خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین، در هشدار زرد رنگ هواشناسی آمده است که امروز (۶ اردیبهشت) تشدید فعالیت سامانه بارشی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، زنجان، کردستان، شرق کرمانشاه، ایلام، قزوین، البرز، تهران، لرستان، همدان، مرکزی، شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت فردا (۷ اردیبهشت) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، مرکزی، قم، همدان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، شرق گیلان، مازندران، گلستان، فارس، بوشهر، غرب کرمان، غرب یزد و خراسان شمالی ادامه دارد.

بر اساس این هشدار، روز دوشنبه (۸ اردیبهشت) سامانه بارشی در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی فعال خواهد بود و روز سه‌شنبه (۹ اردیبهشت) و برای استان‌های آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین،البرز، گیلان و غرب مازندران بارش پیش بینی می شود.

در ادامه هشدار سازمان هواشناسی آمده است که روز چهارشنبه (۱۰ اردیبهشت) بارش‌ها در استان‌ های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل،کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، شمال فارس، بوشهر، غرب یزد، گیلان و غرب مازندران ادامه دارد.

از این‌رو سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر و برخورد صاعقه وجود دارد بنابراین از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری شود. محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در تردد عشایر کوچ‌رو و مراقبت از محصولات کشاورزی از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

این سازمان در ادامه هشدار خود از وزش بادشدید طی امروز (۶ اردیبهشت) در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و جنوب آذربایجان غربی خبر داده است. از این‌رو احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش دید در این مناطق وجود دارد.

سازمان هواشناسی توصیه کرد که از تردد غیرضروری در جاده‌ها ممانعت و سازه‌های ساختمانی و کشاورزی موقتی حفظ و تقویت شود.

این سازمان در هشدار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعد و برق و گاهی وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ در برخی مناطق کشور و بارش برف در ارتفاعات نقاط سردسیر مناطق شمال غرب، البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش خبر داده است.

بر این اساس امروز (۶ اردیبهشت) این شرایط جوی در ارتفاعات مازندران، غرب آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، شرق کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

رگبار باران همراه با وزش باد شدید فردا (۷ اردیبهشت) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، قزوین، البرز، تهران، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان، شمال فارس، نیمه غربی مازندران، شمال سمنان، خراسان شمالی و برخی نقاط در استان یزد ادامه دارد و روز دوشنبه (۸ اردیبهشت) به شرق گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی می‌رسد.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار داده است که احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات البرز وجود دارد. از این‌رو از تردد و توقف در کنار رودخانه‌ها و آبراه‌ها خودداری شود.

مدیریت سدها، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای حفظ محصولات کشاورزی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از خسارات احتمالی سیلاب و آبگرفتگی معابر و مسافرت با تجهیزات کامل در جاده‌های کوهستانی مناطق سردسیر از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. هشدار زرد رنگ برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، داشته باشند. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد رنگ دارد. در این نوع از هشدار پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر