jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۸۷۰ ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۵:۴۴

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به پیامدهای احتمالی استفاده از داروی مالاریا برای درمان بیماری کووید-۱۹ هشدار داد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سازمان غذا و داروی آمریکا روز گذشته (جمعه) اطلاعیه‌ای صادر و نسبت به عوارض جانبی دو داروی کلروکین و هیدروکسی کلروکین همچون بروز مشکل در ضربان قلب طی آزمایشات بالینی هشدار داد.

این دو دارو که پیش از این سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده اورژانسی آنها را تایید کرده بود با عوارض جانبی در بیماران بدحال کووید-۱۹ همراه است و این بیماران را با مشکلات قلبی مواجه می‌کند.

استفاده از داروهای ضد مالاریا برای بیماران آلوده به کروناویروس جدید هنوز مورد تایید این سازمان قرار نگرفته و تنها در آزمایشات بالینی و تحت نظارت بیمارستان‌ها کاربرد دارد.

کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا اظهار داشتند: درحالیکه آزمایشات بالینی برای مشخص شدن اثربخشی و بی‌خطر بودن این دو دارو برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در حال انجام است لازم است عوارض جانبی شناخته شده این داروها در نظر گرفته شود.

متخصصان ایتالیایی در آزمایشاتی مشاهده کردند بیش از ۴۰ درصد از بیمارانی که دو بار در طول روز ۶۰۰ میلی‌گرم داروی کلروکین دریافت کرده‌اند جان خود را از دست داده‌اند که علت فوت آنان تا حدودی از عوارض جانبی مرتبط با داروی مالاریا روی قلب بوده است. در مقایسه، ۱۵ درصد از افرادی که دوز پایینی از دارو را دریافت کرده بودند از بیماری ناشی از کروناویروس یا عوارض جانبی دارو روی قلب جان خود را از دست دادند. علاوه بر این، تنها در ۲۲ درصد از بیماران، مصرف دارو پس از گذشت چهار روز موجب شد تا نتیجه آزمایش کروناویروس در آنها منفی شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داد درحالیکه مصرف داروهای مالاریا برای بیماران کووید-۱۹ تایید شده است اما ضرورت دارد توجه ویژه‌ای به این بیماران شود چرا که گزارش‌های اولیه حاکی از عوارض جانبی این دارو برای این بیماران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
یادداشت بیشتر
خطر کرونا هنوز جدی است

خطر کرونا هنوز جدی است

هنوز همه‌گیری کرونا در کشور ما مساله‌ای جدی است و افراد اگر مسائل بهداشتی را رعایت نکنند، هر لحظه امکان ابتلای آنها به کرونا وجود دارد.

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

راز کارنامه موفق ایران در مقابله با کرونا

آنچه از جلسه دیروز ستاد مبارزه با کرونا با حضور رهبر معظم انقلاب و همچنین بیانات ایشان استنباط می‌شود تاکید بر باور ملی است. ایران از توانمندی‌های خوبی در عرصه علمی و همچنین حضور افراد کارشناس و متخصص برخوردار است.

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

کرونا با آنفلوآنزای جدید می آید

ویروس کرونا هنوز برای دانشمندان بسیار ناشناخته‌است و به این دلیل، نباید با عجله درباره رفتار این ویروس در ماه‌های آینده قضاوت کنیم بنابراین هنوز نمی‌توانیم بگوییم آیا در ماه‌های آینده به‌خصوص در فصل پاییز با یک همه‌گیری وسیع برمی‌گردد یا خیر.

گفتگو بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش