jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۴۹۸   ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۹:۴۰

طبرسی در خصوص طرح اهدای پلاسما و نحوه استفاده از دارو‌های فاویپیراویر و رمدسیویر توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران ، پیام طبرسی مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری  در تشریح چگونگی پلاسما درمانی برای بیماران کرونایی، گفت: هدف از پلاسما درمانی، تزریق پلاسمای دارای آنتی بادی ضد ویروس کرونا به فردی است که مبتلا به بیماری بوده و دارو‌های معمولی به درمان او کمک نکرده اند. کسانی می‌توانند اهدای پلاسما انجام دهند که پیش از این کرونا گرفته و درمان شده اند. برای ساخت آنتی بادی در بدن این افراد، قبل از اهدای پلاسما باید یک تا دو هفته از درمان آن‌ها گذشته باشد.

او افزود: در طرح اهدای پلاسما، خانم‌هایی که سابقه زایمان یا سقط داشته اند، موارد مناسبی برای اهدای خون نبوده و سازمان انتقال خون این افراد را از بقیه جدا می‌کند، اما سایر افراد در صورتی که بیماری‌های زمینه ای نداشته و مایل باشند، می‌توانند اهدای پلاسما را انجام دهند.

طبرسی ادامه داد: اهدای پلاسما در همه واحد‌های سازمان انتقال خون انجام نمی‌شود و تنها در برخی مراکز خاص صورت می‌گیرد. در حال حاضر بیمارستان مسیح دانشوری، بیمارستان بقیه الله و چند مرکز دیگر برای اهدای پلاسما در نظر گرفته شده اند.

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، تاکید کرد: در حال حاضر روش درمانی پلاسما یک طرح تحقیقاتی بوده و هنوز نتایج آن مشخص نیست. اما آن چه به صورت ضمنی دیده می‌شود، پاسخ مثبتی است که بدن برخی از بیماران به این روش درمانی داده است.

او گفت: طرح اهدای پلاسما از یک ماه قبل شروع شده و تا کنون در بیمارستان مسیح دانشوری ۲۰ مورد تزریق انجام شده است. با وجود پاسخ نسبتا خوبی که این روش درمانی روی بیماران داشته، اما تا نتیجه گیری نهایی نمی‌توانیم نسبت به اثر بخش بودن این روش درمانی نظری بدهیم.

طبرسی اظهار کرد: در حال حاضر هیچ دارویی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت کشور‌ها برای درمان کرونا نیست. فاویپیراویر و رمدسیویر دارو‌هایی هستند که در حال حاضر برای درمان کرونا استفاده می‌شوند و بر روی درمان بیماران مبتلا به کرونا تاثیر دارند، اما هیچ کدام از این دو دارو فعلا مجوز هیچ سازمان جهانی را ندارند.
مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: بیماری کووید-۱۹ چند مرحله ای بوده و در هر مرحله ممکن است یک نوع دارو روی بیمار تاثیر داشته باشد. فاویپیراویر و رمدسیویر، تنها در یک مرحله خاص برای درمان بیماری تاثیر دارد و برای بیمارانی که به مرحله آی سی یو می‌رسند اثر گذار نیستند. متاسفانه برخی خانواده‌ها برای نجات عزیزانشان پول کلانی برای خرید این دارو‌ها و می‌پردازند در حالی که فایده ای ندارد.

او مطرح کرد: در هیچ جای دنیا مجوز فروش دارو‌های فاویپیراویر و رمدسیویر در داروخانه‌های کشور، صادر نشده است؛ چرا که تاثیرات طولانی مدت این دارو‌ها هنوز مشخص نبوده و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

طبرسی در پایان یادآوری کرد: تاثیر درمانی فاویپیراویر و رمدسیویر در مرحله ۷ تا ۱۲ روز اول بیماری و زمانی است که فرد مبتلا دچار افت اکسیژن، درگیری ریوی و شدت در علائم بیماری شده است. ۹۰ درصد کسانی که علائم خفیف بیماری را دارند، در خانه و با خودمراقبتی بالینی درمان شده و نیازی به مصرف دارو پیدا نمی‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش