jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۳۶۱ ۳۱ فروردين ۱۳۹۹  |  ۲۱:۳۱

بررسی‌های انجام شده از سوی متخصصان تغذیه نشان می‌دهد که در دوره شیوع ویروس کرونا که با خانه‌نشینی و قرنطینه اجباری همراه است مشکلات مربوط به کبد چرب در افراد به دلیل کم تحرکی و تغییر زمان خواب در شبانه روز بیشتر شده و شانس ابتلای آنها به ویروس کرونا را افزایش داده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، بر اساس آمارهای منتشر شده از ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان، میزان ابتلا و مرگ‌ و میر بر اثر این بیماری در افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند به مراتب بالاتر از افراد عادی گزارش شده است.

علت اصلی این رخداد مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن این افراد است که آنان را در مقابله با ویروس، آسیب‌پذیرتر می‌کند و ریسک مرگ‌ و میر در این افراد را افزایش می‌دهد.

بالا بودن آنزیم کبدی که به‌ دنبال آسیب دیدن سلول‌های کبدی ایجاد می‌شود یکی از بیماری‌های زمینه‌ای است که در شیوه عملکرد کبد تاثیر منفی می‌گذارد.

این بیماری زمینه‌ای در کنار بیماری‌های دیگر مانند فشار خون، دیابت و نارسایی کلیوی عللی هستند که ریسک ابتلا به ویروس کرونا را در افراد افزایش می‌دهند.

کبد چرب از جمله بیماری‌های فراگیری است که باعث بالا رفتن آنزیم کبدی می‌شود.

بررسی‌های انجام شده از سوی متخصصان تغذیه نشان می‌دهد که در دوره شیوع ویروس که با خانه‌نشینی و قرنطینه اجباری همراه است مشکلات مربوط به کبد چرب در افراد به دلیل کم‌ تحرکی و تغییر زمان خواب در شبانه‌روز بیشتر شده است.

افرادی که به بیماری‌ کبد چرب مبتلا هستند و شرایط قرنطینه نیز آن را تشدید کرده است در صورت ابتلا به ویروس کرونا، علائم بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت و در نتیجه به مراقبت‌های بیشتری از جمله بستری شدن در «آی‌سی‌یو» نیازمند می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که صرف بالا بودن آنزیم کبدی، ناقل ویروس کرونا برای فرد نیست بلکه ضعف زمینه‌ای و ناتوانی بدن در مقابله با ویروس است که احتمال ابتلای فرد به ویروس را افزایش می‌دهد.

این‌گونه افراد باید ضمن احتیاط و مراقبت بیشتر و رعایت اصول بهداشت فردی و کنترل بیماری زمینه‌ای با مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده توسط دکتر و دقت در رژیم غذایی، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.

افراد دارای کبد چرب باید در دوران قرنطینه از مصرف غذاهای فست فودی و گوشت‌های تفت داده شده در روغن به‌شدت پرهیز و با استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی و دارای فیبر به پاکسازی کبد خود کمک کنند.

انجام ورزش‌های سبک در منزل و تنظیم زمان خواب در شبانه روز از مهمترین اقدامات دیگری است که می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را در افراد مبتلا به کبد چرب به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر