jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۰۹۴   ۲۹ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۳:۱۸

محققان در مطالعه اخیر خود به بررسی فاکتورهای اصلی سبک زندگی در ارتباط با سلامت همراه با طول عمر پرداختند.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر ، نتایج مطالعات نشان داد فاکتورهای سبک زندگی و تلفیقی از فاکتورها با سال‌های بیشتر عاری از بیماری مزمن مرتبط است.

برخی فاکتورهای سلامت با وضعیت سلامت فرد مرتبط هستند. این فاکتورها شامل رژیم غذایی، وزن بدن، بهداشت خواب، میزان تحرک فیزیکی، و استفاده از موادی نظیر مشروبات الکلی و دخانیات است.

در این مطالعه، محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند به بررسی این موضوع پرداختند که کدامیک از فاکتورهای سبک زندگی و فاکتورهای قابل اصلاح با طول عمر بیشتر فارغ از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

یافته‌های محققان مبتنی بر داده‌های مربوط به ۱۲ مطالعه متفاوت در اروپا بود. در ابتدا، پژوهش شامل ۱۳۹,۳۸۰ شرکت کننده بود.

شرایط مزمن مورد بررسی از سوی شرکت کنندگان شامل سرطان، بیماری قلبی عروق کرونر، سکته، دیابت، بیماری آسم، و بیماری انسداد مزمن ریوی بود.

محققان دریافتند اولین فاکتور سبک زندگی مرتبط با سلامت خوب، شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ است. این عدد از سوی مؤسسه ملی سلامت به عنوان وزن نرمال مشخص شده است.

علاوه بر شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵، افرادی که سالهای طولانی بدون بیماری زندگی خواهند کردند کسانی هستند که حداقل دو مورد از سه فاکتور سبک زندگی زیر را داشته باشند:

عدم استعمال دخانیات؛ تحرک فیزیکی مداوم؛ و عدم نوشیدن مشروبات الکلی.

به گفته محققان، این یافته‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های مزمن و داشتن زندگی سالم سودمند هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش