jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۰۹۴ ۲۹ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۳:۱۸

محققان در مطالعه اخیر خود به بررسی فاکتورهای اصلی سبک زندگی در ارتباط با سلامت همراه با طول عمر پرداختند.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر ، نتایج مطالعات نشان داد فاکتورهای سبک زندگی و تلفیقی از فاکتورها با سال‌های بیشتر عاری از بیماری مزمن مرتبط است.

برخی فاکتورهای سلامت با وضعیت سلامت فرد مرتبط هستند. این فاکتورها شامل رژیم غذایی، وزن بدن، بهداشت خواب، میزان تحرک فیزیکی، و استفاده از موادی نظیر مشروبات الکلی و دخانیات است.

در این مطالعه، محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند به بررسی این موضوع پرداختند که کدامیک از فاکتورهای سبک زندگی و فاکتورهای قابل اصلاح با طول عمر بیشتر فارغ از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

یافته‌های محققان مبتنی بر داده‌های مربوط به ۱۲ مطالعه متفاوت در اروپا بود. در ابتدا، پژوهش شامل ۱۳۹,۳۸۰ شرکت کننده بود.

شرایط مزمن مورد بررسی از سوی شرکت کنندگان شامل سرطان، بیماری قلبی عروق کرونر، سکته، دیابت، بیماری آسم، و بیماری انسداد مزمن ریوی بود.

محققان دریافتند اولین فاکتور سبک زندگی مرتبط با سلامت خوب، شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ است. این عدد از سوی مؤسسه ملی سلامت به عنوان وزن نرمال مشخص شده است.

علاوه بر شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵، افرادی که سالهای طولانی بدون بیماری زندگی خواهند کردند کسانی هستند که حداقل دو مورد از سه فاکتور سبک زندگی زیر را داشته باشند:

عدم استعمال دخانیات؛ تحرک فیزیکی مداوم؛ و عدم نوشیدن مشروبات الکلی.

به گفته محققان، این یافته‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های مزمن و داشتن زندگی سالم سودمند هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

دكتر حسن طاهری، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش از اثرات زیانبار چاقی و پرخوری بر عملكرد دستگاه گوارش می‌گوید

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش