jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۹۷۳ ۲۷ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۹:۵۰

خرما یکی از اصلی ترین محصولات در سفره ماه رمضان بوده و هر ساله با نزدیک شدن به این ماه، این کالا شاهد قیمت های مختلفی می شود.

به گزارش جام جم انلاین از  باشگاه خبرنگاران جوان، علی اصغر موسوی دبیر انجمن خرما  با اشاره به اینکه تولید خرما مازاد بر نیاز داخل است، اظهار کرد: بنابر آمار سال گذشته بیش از یک میلیون تن خرما در کشور تولید شد، در حالی که مجموع مصرف بیش از ۵۵۰ هزار تن نیست.
وی افزود: با توجه به مازاد تولید بیش از نیاز داخل کمبودی در عرضه وجود ندارد که بر التهاب قیمت خرما در ماه رمضان دامن بزند.
موسوی ادامه داد: همه ساله واسطه گران و دلالان در ابتدای فصل برداشت با خرید محصول و نگه داری در سردخانه ها بازار خرما را در ایام‌پیک مصرف دچار تنش می کنند.
 
این مقام مسئول با اشاره به دلایل گرانی خرما در بازار ماه رمضان گفت: اگرچه بارها موضوع جلوگیری از سودجویی عوامل واسطه و دلال در ایام ماه مبارک رمضان را اعلام کرده ایم، اما مسئولان به این موضوع توجهی ندارند و در نهایت همین امر منجر به عرضه خرما با نرخ های گزاف در بازار شده است.
 
به گفته وی، همه ساله عوامل واسطه در ابتدای فصل برداشت هر کیلو خرما را با نرخ ۸ تا ۹ هزار تومان خریداری می کنند و پس از گذشت چند ماه نگه داری در سردخانه چند برابر قیمت واقعی در بازار عرضه می کنند که این امر اجحاف در حق مصرف کننده است.
 
موسوی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه خرما وجود ندارد، اظهار کرد: بنابر آمار ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن خرما در کشور مورد استفاده قرار می گیرد که با احتساب میزان صادرات حدود ۳۰۰ هزار تن محصول تولیدی مازاد بر نیاز داخل است که با این وجود انتظار می رود نوسانی در بازار ماه رمضان نداشته باشیم.
 
دبیر انجمن خرما با اشاره به دلایل دپو خرما در گمرک بیان کرد: دولت مصوبه ای مبنی بر صادرات خرما در ازای فروش ارز یا ورود ارز به کشور را اتخاذ کرده است چرا که بسیاری از صادرکنندگان کمتر از تعرفه دولت به دنبال فروش محصول خود در بازارهای صادراتی هستند که با این وجود امکان بازگشت ارز به کشور وجود ندارد.
 
دبیر انجمن خرما قیمت هر کیلو خرمای صادراتی را ۲۰ تا ۲۵ سنت اعلام کرد و گفت: دولت باید پایه قیمتی برای خرما در نظر بگیرد تا صادرکنندگان کمتر از نرخ پایه اقدام به فروش محصول نکنند چرا که دلالان آن سوی مرزها به دنبال خرید محصول ایرانی با قیمت های نازل هستند.
 
نرخ هر کیلو خرمای مضافتی در مبدا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان
 
محسن رشید فرخی رئیس انجمن خرما در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه خرما نداریم، اظهار کرد: سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما در کشور تولید شد که این میزان بیش از نیاز داخل است.
 
وی افزود: هم اکنون در بحث گرده افشانی مشکلی وجود ندارد و همواره پیش بینی می شود که با استمرار شرایط مساعد جوی ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده سال خوبی را در تولید خرما خواهیم داشت.
 
رشید فرخی درباره آخرین وضعیت بازار خرما در ماه رمضان گفت: با توجه به ذخیره مناسب خرما در سردخانه ها کمبودی در عرضه یا نوسان قیمت در ماه رمضان نخواهیم داشت.
 
این مقام مسئول قیمت های خرما در مبدا را مناسب ارزیابی کرد و گفت: قیمت های مقصد به ستاد تنظیم بازار مربوط می شود که با اتخاذ برخی تدابیر بین بازار مبدا و مقصد باید تعادل برقرار کند.
به گفته وی، با توجه به همکاری انجمن با ستاد تنظیم بازار از لحاظ عرضه و قیمت در ماه رمضان مشکلی نخواهیم داشت.
 
این مقام مسئول قیمت هر کیلو خرمای مضافتی درجه یک در مبدد را ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و کبکاب ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.
 
رئیس انجمن خرما با اشاره به دلایل گرانی خرما در ماه رمضان سال گذشته گفت: سال گذشته نوسان نرخ ارز منجر به هجوم افراد غیرمتخصص برای سرمایه گذاری در کالاهای مختلف شد که این امر در کنار کمبود عرضه ناشی از کاهش تولید ۲۰ تا ۲۵ درصدی خرما مربوط به سال زراعی ۹۷ بر افزایش قیمت محصول دامن زد، اما امسال به سبب شرایط مساعد عرضه التهابی در بازار نخواهیم داشت.
 
وی درباره دپو خرمای صادراتی در گمرک گفت: بنابر آمار میزان خرما مانده در گمرک‌ قابل توجه نیست و به نظر می رسد رقم خرمای مانده در انبار به حدی نیست که از حیث کمبود یا ازدیاد محصول دچار بحران شویم.
مشکلی در تامین خرمای ماه رمضان وجود ندارد/ وزارت صمت متولی تنظیم بازار
 
محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید خرما در کشور اظهار کرد: بنابر آمار سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما در کشور تولید شده است.
 
وی افزود: با توجه به ذخایر مناسب خرما در سردخانه ها، مشکلی در تامین نیاز ماه رمضان وجود ندارد.
طهماسبی درباره اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار خرما در ماه رمضان بیان کرد: متولی تنظیم بازار خرما در ماه رمضان و امور بازرگانی وزارت صمت است و وزارت جهاد در این زمینه مسئولیتی ندارد.
تنها چند روز تا آغاز ماه مبارک رمضان آن هم با شرایطی ویژه با وجود ویروس کرونا باقی مانده است. همانطور که در گزارش قید شد، قرار است وظیفه عرضه و‌ کنترل قیمت اقلام مورد نیاز این ماه را وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار بر عهده بگیرد و این موضوع به گفته مدرس خیابانی بناست به صورت ثبت آنلاین و خرید اینترنتی انجام شود. حال باید دید که مدیریت بازار مجازی اقلام اساسی هم مانند بازار حقیقی خواهد بود!؟
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر