title
افراد مبتلا به دیابت می‌توانند با کنترل مناسب قند خون به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کرده و از ابتلا به ویروس کرونا تا حد امکان پیشگیری کنند.
کد خبر: ۱۲۶۳۴۲۲

به گزارش جام جم آنلاین، یک فوق تخصص غدد روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیش از سایر افراد در معرض عفونت شدید با ویروس کرونا قرار دارند و باید توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند.

مهدی رحمتی، کنترل مناسب قند خون، رعایت یک برنامه غذایی متنوع و متعادل، دوری از استرس و استفاده از روش‌های آرام‌سازی، خواب کافی را برای افراد مبتلا به دیابت ضروری دانست و اظهار داشت: این افراد برای بروز شرایط اضطراری و ابتلای احتمالی به کرونا آماده باشند و اگر دچار علائم آنفلوآنزا مانند تب، سرفه یا تنگی نفس بوده از پزشک خود و یا کادر پزشکی کمک بگیرند و چانچه سرفه همراه با خلط است، می تواند نشان دهنده عفونت دستگاه تنفسی باشد، بنابراین بهتر است هرچه زودتر به مرکز درمانی مراجعه کنند.

وی ادامه داد: بروز عفونت می تواند منجر به افزایش قندخون و افزایش نیاز بدن به مایعات شود، باید همواره مقدار کافی آب بنوشند و سعی شود دارو و تجهیزات مربوط به دیابت خود را بطور کامل و برای چند هفته آماده داشته باشند.

رحمتی تصریح کرد: افراد مبتلا به دیابت باید همواره مواد غذایی و خوراکی های حاوی قند ساده را در دسترس داشته و در صورتی که تنها زندگی می کنند، همسایگان یا نزدیکان خود را در جریان قرار داده تا بتوانند در شرایط اورژانس به کمک آنها بیاید.

به گفته وی، ویروس کرونا همچنان ابعاد ناشناخته بسیاری دارد و ضرورت دارد توصیه های بهداشتی از جمله اینکه از لمس صورت بخصوص چشم ها، دهان و بینی تا حد امکان خودداری و پیش از لمس صورت، دستان خود را به خوبی بشویید یا با محلول الکلی ضدعفونی کنید، سطوح مختلف مانند میز کار یا آشپزخانه را با محلول ضدعفونی کننده الکلی بصورت منظم ضدعفونی کرده را رعایت کنند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: افرادی که با دیابت زندگی می‌کنند همانند همه افراد جامعه، مراقبت‌های پیشگیرانه درخصوص ویروس کرونا را باید مد نظر داشته باشند و علاوه بر آن لازم است با دقت بیشتری نسبت به کنترل قند خون خود اقدام و از تغییر در داروهای مصرفی خود، بدون هماهنگی با پزشک جدا خودداری کنند.

وی افزود: برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارند اما مصرف خودسرانه و بی رویه مکمل‌های حاوی این ریزمغذی‌ها ممکن است باعث بروز اختلالاتی در عملکرد بدن شود توصیه می‌شود در صورتی که فرد دچار کمبود مواد مغذی نیست، بهتر است آنها را از طریق منابع غذایی تامین کرده و از مصرف مکمل‌ها بدون مشورت با پزشک خودداری کرد.

رحمتی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان می‌دهند هنوز هیچ روش اختصاصی وجود ندارد که با تقویت سیستم ایمنی بتوان از ابتلای افراد، به‌خصوص افراد مبتلا به دیابت، به ویروس کرونا پیشگیری کرد، آرامش (کنترل استرس)، خواب کافی و تغذیه مناسب می‌تواند منجر به بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن شوند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها