jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۴۰۳ ۲۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۸:۵۰

یک مطالعه نشان می دهد کشورهایی که دارای برنامه واکسیناسیون گسترده ای از جمله باسیلوس کالمته-گورین (BCG) هستند ، تقریباً شش برابر نرخ مرگ و میر کمتری ناشی از کروناویروس نسبت به کشورهای دیگر دارند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل،  واکسن BCG که یک قرن پیش اختراع شد مصونیت سل (عفونت باکتریایی) را به دنبال دارد اما به نظر می رسد این واکسن فایده های دیگری هم دارد.

این واکسن سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و باعث می شود تا بدن قادر به محافظت از خود در برابر عفونت باشد.

پیش ازاین ثابت شده بود که در میان بومیان آمریکایی ، واکسیناسیون BCG در دوران کودکی توانست تا 60 سال پس از واکسیناسیون محافظت در برابر سل را انجام دهد.

روش دقیق این واکسن پایدار برای جلوگیری از عفونت های دیگر بسیار ناشناخته است اما ممکن است با تقویت مکانیسم های ذاتی سیستم ایمنی بدن باشد.

این اثرات به اصطلاح خارج از هدف شامل محافظت بیشتر در برابر بیماری های تنفسی می شوند و توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده اند.

در انگلستان ، تمام دانش آموزان مدرسه ای بین 10 تا 14 سال از 1953 تا 2005 با این واکسن ایمن شدند.

با کاهش نرخ عفونت سل ، پزشکان واکسیناسیون گسترده را رها کردند و در سال 2005 فقط به موارد مشکوک تزریق واکسن را توصیه کردند.

محققان امیدوارند كه این واکسن سیستم ایمنی بدن را با فشار زیادی وادار كند تا در حالت آمادگی شدید قرار داشته باشد و قادر به شناسایی و از بین بردن ویروس قبل از تکثیر ویروس در بدن باشد.

محققان آمریكایی در مقاله خود می نویسند: "پس از تنظیم وضعیت اقتصادی كشور ، نسبت جمعیت سالمند و تراز مسیرهای اپیدمیك كشورهایی كه بیشترین آمار را دارند ، مشاهده و نتایج جالب توجه نشان داد ارتباط معنی داری بین استفاده از BCG و مرگ و میر ناشی از COVID-19 آن وجود دارد به این ترتیب کشورهایی که از این واکسن در سطح گسترده تر استفاده کرده اند نسبت به سایر کشورها مرگ و میرشان شش برابر کمتر است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر