jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۰۶۲ ۱۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۷:۲۱

تداوم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران هنگام ویروس کرونا، از مصادیق حقوق بشر آمریکائی و تروریسم اقتصادی است.

در کنار تحریم‌های ظالمانه اقتصادی که رفاه و معیشت مردم ایران را هدف گرفته، تحریم‌های دارویی و درمانی جان میلیون‌ها نفر از مردم بزرگ ایران در معرض خطر قرار داده است. در این مقطع دستگاه دیپلماسی ایران و بخصوص آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه با اقدامات تأثیرگذار رفتار ضد حقوق بشری کاخ سفید را افشا کرده و رویکرد کینه‌توزانۀ آمریکا علیه ملت ایران را آشکار ساخته است.

بر اساس معیارها و موازین بین‌المللی، مردم دنیا دارای حق بر سلامت هستند. هرگونه اقدامی که این حق را نقض کرده و انسان‌ها را در معرض بیماری قرار دهد، مصداق نقض حقوق بشر است. در این شرایط، دولت‌ها و نهادهای حامی حقوق بشر باید در مقابل کشورهای ناقض حقوق بشر بایستند و بخصوص از تبعیض‌های مبتنی بر نژادپرستی ممانعت کنند. نقش خانم میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز برای اعمال فشار حداکثری به کاخ سفید و متقاعد کردن آمریکا به لغو تحریم‌های پزشکی و درمانی مؤثر خواهد بود.

اخیر آقای گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرده بعد از جنگ جهانی، بحران کرونا مهم‌ترین عامل تهدیدکننده جان انسان‌هاست. در شرایط جنگی، معمولا شورای امنیت سازمان ملل باید به وظیفه خود عمل کرده و با عوامل تشدید بحران از جمله تحریم‌های یک‌جانبه مقابله کند. دستگاه دیپلماسی با تداوم ارتباطات خود با سازمان ملل متحد، آقای گوترش را به انجام وظایف خود و رایزنی برای «لغو سریع و کامل تحریم‌ها» دعوت کند.

اگرچه با توجه به رویکرد خصمانه آمریکا نسبت به مردم ایران نمی‌توان به لغو تحریم‌های ظالمانه امیدوار بود اما ادامه فشارهای دیپلماتیک می‌تواند در بازگرداندن بخشی از پول‌های ایران که توسط آمریکا مسدود شده، مؤثر باشد. همان‌گونه که رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده در صورت آزاد شدن این منابع مالی، قطعا شاهد رفاه مردم و تشدید مبارزه با ویروس کرونا خواهیم بود. طرح دعاوی در دادگاه‌های بین‌المللی و تقاضای رسیدگی و صدور حکم سریع، به دلیل بحران کرونا نیز قابل ‌پیگیری است.

در عین‌ حال دستگاه دیپلماسی با اتخاذ تدابیر مقتضی، شاید بتواند امکان لازم را برای ایرانیان خارج از کشور برای ارسال کمک‌های خود به داخل کشور فراهم کند. فعال‌سازی برخی از کانال‌های مالی که با ایران ارتباط دارند، می‌تواند در این مسیر مؤثر واقع گردد.

محسن پاک آیین - دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل سیاست خارجی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر