jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۷۶۳ ۱۱ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۱:۳۰

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران:

انتقال کرونا از هوا اثبات نشده است

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه هنوز هیچ پژوهش اصیل و متقنی مبنی بر این که ویروس کرونا می‌تواند از طریق هوا منتقل شود، اثبات نشده است، افزود: همچنان متداول‌ترین روش انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی است، زیرا این ویروس وزن بالایی دارد و امکان غوطه وری آن در فضا خیلی خیلی غیر محتمل است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علیرضا زالی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به سؤالی درباره جنسیت فوت شدگان ناشی از ابتلا به بیماری کرونا افزود: براساس بررسی فوت شدگان کشوری ۶۴ درصد مذکر و بقیه بانوان هستند که این نسبت در میان فوت شدگان شهر تهران هم صدق می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چقدر بیماری کرونا از طریق ویروس‌های پراکنده در هوا می‌تواند منتقل شود؟ گفت: هنوز هیچ چیز متقن و صد در صدی در عرصه جهانی و با کار‌های اصیل پژوهشی به اثبات نرسیده است که تأیید کند انتقال ویروس از طریق هوا بوده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران افزود: همچنان متداول‌ترین روش انتقال این ویروس از طریق قطرات تنفسی است، زیرا این ویروس وزن بالایی دارد و امکان غوطه وری آن در فضا خیلی خیلی غیر محتمل است بنابراین وقتی این ویروس از دهان فرد خارج می‌شود به دلیل نیروی جاذبه و ثقلی که ویروس دارد به طور معمول روی سطوح و زمین قرار می‌گیرد.

دکتر زالی گفت: مطالعات جهانی در زمینه انتقال ویروس از طریق هوا بسیار اندک است و نمی‌شود به آن استناد کرد و شایع‌ترین عامل انتقال این ویروس چه در کشور چین و چه در بقیه کشور‌ها انتقال از طریق قطرات تنفسی است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چرا برخی بیمارستان‌های خصوصی دارو‌هایی گران قیمت از جمله داروی آویگان را که گفته می‌شود ۳۰ میلیون تومان برای تهیه این دارو هزینه به بیمار تحمیل شده بود تجویز می‌کنند؟ افزود: این گونه موارد به ندرت گزارش شده است، زیرا با وجود مشارکت بسیار خوب بخش خصوصی، اما تاکنون عمده بیماران بستری در شهر تهران در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی و در سایر موارد در بیمارستان‌های عمومی غیر دولتی بوده است و در بیمارستان‌هایی هم که از بخش خصوصی این بیماران را پذیرش کرده اند کادر درمانی شناخته شده و دانشمندی دارند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: ممکن است در مواردی اندک، افراد با نسخه‌هایی روبرو شوند، اما تا زمانی که پروتکل‌های قطعی و ملی، مصرف یک دارو را به تأیید نرسانده باشند و در پروتکل‌های ملی ما گنجانده نشده باشند باید اجازه داد دارو‌هایی که همچنان تجویز می‌شود مصرف شود.

دکتر زالی افزود: عمده این دارو‌هایی که ذکر کردید ضد ویروسی و گران هستند و مصرف آن باید در محیط‌های بیمارستانی و تحت نظر متخصص مسلط باشد.

وی گفت: ما همچنان در حال بررسی برخی از این دارو‌ها هستیم و به محض این که نتایج بالینی، اثربخشی این دارو‌ها را اثبات کند در پروتکل‌های درمانی داخل کشور گنجانده خواهد شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان تهران افزود: هم اکنون ۴ مرکز در شهر تهران روی دارو‌های اختصاصی ضد ویروسی کار می‌کنند و منتظریم تا نتایج آن حاصل شود و باید صبر کرد.

دکتر زالی گفت: داروی آویگان هم دارویی ضد ویروسی است و قیمت جهانی آن به مراتب پایین‌تر از این قیمتی است که گفتید و هم اکنون دو بیمارستان خاص در تهران روی این دارو کار بالینی می‌کنند و منتظریم نتایج حاصل شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر