jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۲۶۶۹ ۰۹ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۶:۰۵

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا از فعالیت شبانه روزی واحدهای صنفی عرضه کننده مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی،پمپ بنزین‌ها، مراکز خدمات فنی خودرو و تأسیسات منازل، مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی، داروخانه ها در طرح فاصله گذاری اجتماعی خبرداد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سرهنگ صادق رضا دوست رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: به گسترش جهانی ویروس کرونا و شیوع این ویروس منحوس در کشور و ابتلاء هزاران نفر از هموطنان به این بیماری مهلک اشاره و اظهار کرد: با عنایت به اینکه احتمال انتشار این ویروس در اماکن عمومی و پرتردد از جمله رستوران ها، تالارهای پذیرایی، باشگاه های ورزشی، آرایشگاه ها، قهوه خانه ها و سفره خانه های سنتی و ... زیاد است، با همکاری اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی در استان های کشور، اقدامات کنترلی به اجرا در آمد.

وی ادامه داد: از طریق اتاق اصناف کشور، ممنوعیت عرضه قلیان توسط واحدهای صنفی قهوه خانه و سفره خانه سنتی (تا اطلاع ثانوی) به اتحادیه های صنفی مربوطه در استان های سراسر کشور ابلاغ و کلیه واحدهای صنفی ذیربط با اقدام داوطلبانه متصدیان مربوطه تعطیل شد.

این مقام انتظامی به ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم اعم از جشن و عروسی، ختم، همایش، سمینار، اجرای برنامه های فرهنگی و هنری (کنسرت موسیقی) و ... در اماکن عمومی اشاره و تصریح کرد: به تبع آن کلیه واحدهای صنفی رستوران، تالارهای پذیرایی و باغ تالارها، تا اطلاع ثانوی با اقدام داوطلبانه اغلب متصدیان مربوطه تعطیل شدند.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا خاطرنشان کرد: وضعیت مراکز عرضه اقلام و تجهیزات پزشکی مانند بازار ناصرخسرو به طور مستمر و روزانه مورد رصد و نظارت قرار گرفته و نسبت به ساماندهی و برخورد با متخلفان اقدام شد که این روند استمرار دارد.

سرهنگ رضادوست خاطرنشان کرد: با توجه به فرا رسیدن سال جدید و تعطیلات نوروزی و نیز انجام مسافرت های احتمالی توسط هموطنان، برنامه بسیج مقابله محیطی با ویروس کرونا، جایگزین برنامه سلامت نوروزی شد برهمین اساس رویکرد این پلیس در امر نظارت انتظامی بر اماکن عمومی و صنوف به نظارت سلامت محور تغییر پیدا کرد.

وی به سودجویی افراد فرصت طلب با سوء استفاده از موقعیت پیش آمده و بدون در نظر گرفتن مصالح عمومی کشور نظیر گرانفروشی، احتکار و قاچاق اقلام بهداشتی، تجهیزات پزشکی، مواد ضدعفونی کننده و... اشاره و تصریح کرد: با همکاری و هم افزایی سازمان ها و نهادهای مرتبط نظیر مراجع محترم قضائی، سازمان تعزیرات حکومتی، ادارات صمت، سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، دانشگاه های علوم پزشکی و غیره و نیز در اولویت قرار دادن موضوع و به کارگیری تمام ظرفیت و امکانات موجود، قرارگاه مبارزه با گرانفروشی، احتکار و قاچاق کالا تشکیل شد.

سرهنگ رضادوست به اعزام تیم های مشترک به صورت مستمر از اصناف، انبارها و نشان گاه های اقتصادی و بازدید از آنها اشاره کرد و ادامه داد: در این رابطه، مقادیر زیادی اقلام بهداشتی از قبیل ماسک، دستکش، مواد ضد عفونی کننده و الکل تقلبی که مشکلاتی را برای مصرف کنندگان بوجود آورده بود،کشف و هماهنگی های لازم برای تعیین تکلیف آنها انجام شد که بنا دستور قضائی، اقلام مکشوفه به شبکه توزیع تحویل داده شد.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا ادامه داد: رصد و پایش حوادث و اتفاق های احتمالی و جلوگیری از بروز بحران در اماکن عمومی در حوزه اصناف و بازار و نیز شناسایی و برخورد با محتکران کالاهای اساسی، پزشکی و بهداشتی در اولویت برنامه ها و مأموریت های محوله این پلیس قرار گرفت.

این مقام انتظامی با تاکید بر نظارت مستمر پلیس بر اماکن عمومی و صنوف، اذعان کرد: تا اطلاع ثانوی از اعمال مواد 27 «برخورد با واحد های صنفی فاقد پروانه کسب» و نیز 28  «برخورد با واحد های صنفی دارای پروانه کسب متخلف به دلیل عدول از ضوابط مانند ساعت کار اصناف و ...» قانون نظام صنفی، به جز در موارد خاص «حکم قضائی یا تخلفات انتظامی مؤثر» جلوگیری خواهد شد.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا اعلام کرد: برخورد با واحدهایی که اقدام به احتکار، کم فروشی و گران فروشی اقلام بهداشتی و پزشکی می کنند، در اولویت مأموریت های این پلیس قرار دارد.

وی به تعطیلی بازار در ایام تعطیلات نوروز به علت شیوع بیماری ویروس کرونا اشاره کرد و ادامه داد: با همکاری اتحادیه ها، اتاق های اصناف و سایر سازمان های ذیربط ترتیبی اتخاذ شد تا کلیه دوربین های مدار بسته، دزدگیر و نگهبانان مجتمع های تجاری، پاساژها و صنوف حساس و ویژه فعال شوند تا از وقوع هرگونه وقایع احتمالی نظیر سرقت، آتش سوزی و غیره پیشگیری شود.

سرهنگ رضا دوست تصرحی کرد: پیرو مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و نیز در راستای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی مقرر شد صرفاً واحدهای صنفی عرضه کننده مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی نظیر فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای (غرفه های عرضه اقلام مصرفی)، میوه فروشی ها و میادین تره بار، نانوایی ها، سوپرمارکت ها و لبنیاتی ها، فروشگاه های عرضه مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ و ماهی، مراکز تهیه غذاهای آماده بیرون بر، جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی (بنزین، گازوئیل، سی ان جی)، مراکز خدمات فنی خودرو و تأسیسات منازل، مراکز بهداشتی و درمانی دولتی و خصوصی، مراکز پخش دارو و داروخانه ها، مراکز تأمین آمبولانس دولتی و خصوصی مجاز به فعالیت به صورت شبانه روزی (24 ساعته) هستند.

وی با تاکید براینکه سایر اصنافی که در این شرایط ضرورتی برای فعالیت آنها نمی باشد تا اطلاع بعدی تعطیل می شوند، گفت: پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا به همه رده های متناظر در استان های سراسر کشور ابلاغ کرد تا، در راستای تحقق شعار نوروزی سال 1399 ناجا "سلامت خانواده و امنیت جامعه" و اجرای بهینه مصوبه یاد شده، با تشکیل و اعزام گشت های کنترلی (شبانه روزی) نسبت به تأمین امنیت و اعمال نظارت های سلامت محور بر واحدهای صنفی و اماکنی که مجاز به ارائه خدمات در این شرایط هستند، اقدام کنند و با همکاری مراجع صنفی (اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی) از ادامه فعالیت اماکنی که از انجام این مصوبه خودداری می کنند، جلوگیری می شود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی استان های سراسر کشور در اجرای مصوبه مذکور و برابر قانون نظام صنفی می بایست ضمن اطلاع رسانی به کلیه اعضای تحت پوشش در خصوص چگونگی فعالیت اماکن عمومی و صنوف، نسبت به فعال کردن واحدهای نظارت و بازرسی و نیز نظارت مستمر بر واحدهای صنفی و اماکن عمومی تابعه اقدام کنند.

وی تاکید کرد: بدیهی است، نیروی انتظامی در چارچوب وظایف قانونی و مأموریت های محوله، همکاری و پشتیبانی انتظامی لازم را از مراجع یاد شده به عمل خواهد آورد.

سرهنگ رضادوست درباره فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و سایر واحدهای صنفی که مجاز به به عرضه کالاهای اساسی و اقلام مصرفی هستند، گفت: فروشگاه های زنجیره ای و سایر واحدهای صنفی مجاز ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی که توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده (ضد عفونی کلیه سطوح و محیط امکنه عمومی، استفاده از تب سنج و اسپری ضد عفونی کننده در مبادی ورودی برای مراجعان و سایر تمهیدات بهداشتی) هستند و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی، پلیس در پشتیبانی انتظامی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با اولویت قرار دادن سلامت جامعه (نظارت سلامت محور) ملزم به برخورد قانونی با آنان بوده و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری خواهد کرد.

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا در خاتمه گفت: این اطلاعیه به منزله ابلاغیه رسمی پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا به اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی سراسر کشور و اعضای تحت پوشش آنها تلقی شده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و عدول از مصوبه ابلاغی، بدون اغماض و برابر مقررات و ضوابط از ادامه فعالیت صنوف متخلف جلوگیری می شود و در صورت تکرار نسبت به تشکیل پرونده و معرفی به مراجع قضائی اقدام خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر