Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۱۱۰۹ ۲۶ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۷:۱۷

پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

علل به وجود آمدن ترک های پوستی در دوران بارداری

یک پزشک متخصص زنان گفت: تغییر شکل در ظاهر پوست زنان باردار یک اتفاق طبیعی است که به تغییرات هورمونی و افزایش وزن آنها برمی گردد.

به گزارش جام  جم  آنلاین، دکتر فریبا صادق زاده متخصص زنان، زایمان و نازایی در گفت و گو با جام جم آنلاین عنوان کرد: دوران بارداری دورانی است که در آن زنان متوجه تغییرات کوچک و بزرگی در ظاهر خود می شوند. بخش عمده این تغییرات طبیعی است و جای نگرانی ندارد اما به هر حال دغدغه هایی را برای آنها به وجود نمی آورد.

دکتر صادق زاده گفت: یکی از این تغییرات خشک شدن، شکاف برداشتن و پوست پوست شدن سطح روی بدن به خصوص شکم و دستان است.

این متخصص زنان، زایمان و نازایی افزود: پوست از سه لایه تشکیل شده است به نام های هیپودرم، درم و اپیدرم. هر کدام از این لایه ها خود دارای قسمت های مختلفی هستند. اپیدرم به عنوان خارجی ترین لایه پوست انسان مورد توجه قرار دارد.

وی ادامه داد: اپیدرم خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. لایه ستراتوم کرنوم آن با چشم قابل رویت است و خشکی ها و ترک ها بر روی آن تشکیل می شود. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین بزرگ شدن شکم زن این لایه با تغییراتی روبرو می شوند.

صادق زاده بیان داشت: پوست متاثر از عوامل درونی و بیرونی قراردارد و نباید تصور کرد که این ترک های پوستی به صورت دائم باقی می مانند. بالاخره تغییرات هورمونی در دوران بارداری تاثیرات زیادی بر روی بدن می گذارد.

این پزشک متخصص زنان تاکید کرد: ترشح بالای استروژن در خون بدن تاثیر قابل ملاحظه‎ای بر روی پوست دارد. هورمون تحریک کنند ملانوسیت نیز در دوران بارداری بیشتراز هر زمان دیگری ترشح می شود. رنگدانه ها تحت تاثیر این عوامل تحریک می شوند. خارش و سوزش پوست به وجود می آید و ناراحتی هایی را برای زنان باردار رقم می زند.

وی با بیان اینکه نقاط مختلف بدن از جمله پاشنه پا نیز با ناراحتی های پوستی در دوران بارداری روبرو می شوند گفت:بین 75 تا 90 درصد از زنان در طول دوران بارداری با ترک خوردن پوست مواجه می‌شوند و معمولا تعداد زنانی که با این عارضه مواجه نمی‌شوند خیلی کمتر از زنانی است که در طول بارداری آن را تجربه می‌کنند. ترک‌ها به صورت خطوط موازی ظاهر می‌شوند و بافتی متفاوت با بافت پوست بدن دارند. رنگشان مشخص است و زبری دارند.

صادق زاده تاکید کرد: به خانم های بارداری که با ترک های پوستی روبرو شده اند توصیه می کنم بهتر است بدنشان را با آب گرم شستشو بدهند. لایه برداری از روی پوست نیز بسیار موثر است. پوشیدن لباس های لطیف نیز فراموش نشود. مرطوب سازی پوست در طول روز نیز باید حداقل دو بار در روز انجام شود.

صادق زاده گفت: یکی ازعوامل تاثیر گذار بر روی پوست زنان باردار استفاده از نوشیدنی کافئین دار است. اکنون دیگر زنان باردار بهتر از هر زمان دیگری می‌دانند باید مصرف کافئین در دوران بارداری را متوقف کنند چرا که یکی از عوامل تغییرات پوستی همان کافئین‌ها هستند. در کل کافئین‌ها، چای و نوشیدنی‌های گازدار در دوران بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شوند.

پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی در پایان گفت: نوع غذا نیز می‌تواند پوست بدن یک زن باردار را تحت تاثیر قرار بدهد. اعمال یک رژیم غذایی مناسب که شامل کاهو،مانگو، ماهی، روغن ماهی، گردو، تخم مرغ و غیره باشد بسیار مناسب است چرا که تاثیر زیادی بر روی آبرسانی بر روی پوست دارند و در واقع سدی در برابر ترک‌های پوستی هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش