jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۹۹۳ ۱۱ اسفند ۱۳۹۸  |  ۰۹:۱۱

یک کارشناس مسائل خانواده و زنان در گفتگو با جام جم آنلاین؛

نهادهای امور خانواده در کشور بدسرپرست هستند / مجلس دهم ناموس ایرانی را به حراج گذاشت

یک کارشناس مسائل خانواده می گوید در کشور به بحث خانواده توجهی نمی شود و در مورد زنان نیز کاملا از برنامه های غیر منطبق و غیر اخلاقی غرب پیروی می شود.

title

توران ولی مراد کارشناس مسائل خانواده و زنان در گفتگو با جام جم آنلاین ، مطرح کرد : در ابتدا باید بگویم مشکل اصلی ما در حوزه زنان و خانواده نبود برنامه عمل مناسب است‌.

وی ادامه داد: حدودا ۳۰ سال است که در کشور امور زنان داریم، از سال ۸۴ نیز به پیشنهاد بنده این تشکیلات به امور زنان و خانواده تغییر پیدا کرد چرا که خانواده و زنان کاملا همسو و به هم پیوسته هستند اما متاسفانه هم اکنون این تشکیلات و فراکسیون مربوطه در مجلس کاملا بی اثر هستند چرا که بی برنامه عمل می کنند.

این کارشناس اجتماعی بیان کرد: در حال حاضر این نهادها بی سرپرست یا بد سرپرست هستند چرا که دولت و مجلس را جریانات سیاسی اداره می کنند و کسانی که در پست های مربوط به این امور قرار گرفته اند به جای دلسوزی برای زنان و خانواده به توان افزایی جریان های سیاسی مورد نظر خود توجه می کنند.

وی تصریح کرد: در کشور دو جریان عمده سیاسی داریم که یکی از آنها اصلا به بحث خانواده توجهی ندارد و در مورد زنان نیز کاملا از برنامه های غیر منطبق وغیر اخلاقی غرب پیروی می کند.

ولی مراد یاد آور شد: از خروجی طراحی های غرب موضوعاتی مانند کنوانسیون رفع تبعیض و برنامه هزاره و ۲۰۳۰ خارج می شود. ما نیز در چشم انداز برنامه ششم توسعه طرح عدالت جنسیتی را در دستور کار داریم اما دولت اصلاحات شاخص های عدالت جنسیتی را بر اساس منابع توسعه هزاره می نویسد که مبنای آن برابری جنسیتی است.

این کارشناس در ادامه بیان کرد: این نوع برابری بین زن و مرد در واقع فریب دادن و سوءاستفاده از زنان است. چطور می شود زنی که باروری دارد و درگیر حل مسائل خانواده و تربیت فرزند است در تامین مخارج خانواده هم سطح با مردان باشد.

وی تصریح کرد: از منظر اسلام زن و مرد جوهره مشترک دارند و زن مهد پرورش فرزند و بنیان خانواده است. برنامه هزاره بر اساس برابری جنسیتی بنا شده است و می خواهد زنان با وجود وظایف سنگینی که در خانه و خانواده بر عهده دارند مانند مردان کار کنند.

ولی مراد در ادامه گفت: در مقابل جریان سیاسی دیگر مباحث زنان را اصلا نمی بینند و مطرح نمی کنند. در اصل نظریه پردازی در این زمینه ندارد. اینگونه فضا برای متحجران و غرب گرایان باز شده است.

وی تاکید کرد: ما برنامه عمل در حوزه زنان و خانواده نداریم و میلی هم برای نوشتن آن نیست. دولت که مدعی است و دائم مطالبه گری می کند نیز می خواهد برنامه های غرب را پیاده کند. حتی برای فعالیت در حوزه زنان میلیارد تومانی به انجمنی پول می دهد که سکولار است و جز آرایش اجتماعی برای جریان سیاسی مطبوع خود اثر مثبتی ندارد.

این کارشناس مسائل خانواده و زنان گفت: به دلیل بی سرپرستی حوزه زنان و خانواده ما تکثیر مشکلات را داریم. مثلا مسائل پیچیده مهریه با تمام اثرات نامطلوب آن به راحتی با طرح قانونی که سهم زن از دارایی های مشترک نسبت به آورده اقتصادی وی در ابتدا و در طول زندگی مشترک تعیین می کند حل می شود. اینگونه هم امنیت مالی دختر هم امنیت روانی پسر تامین می شود.

ولی مراد در ادامه گفت: در نمونه دیگر مجلس دهم لایحه ای تصویب کرده که ناموس ایرانی را به حراج گذاشته است. به این صورت که به اسم دادن شناسنامه و تابعیت به فرزند مادر ایرانی و پدر خارجی به افراد خارجی که مرتکب سه خلاف ورود و اقامت غیر قانونی در کشور و ازدواج غیر قانونی شده اند، با بچه دار شدن از یک دختر ایرانی تابعیت هدیه داده می شود. این قانون خود باعث مسائل وحشتناک تری مانند کودک همسری خواهد شد. افرادی ممکن است برای دریافت تابعیت دختران را از خانواده هایشان بخرند. این قانون مایه ننگ است.

وی یاد آور شد: ستاد ملی زن و خانواده هم با وجود اینکه می تواند قانون و طرح ملی تصویب کند از سال ۹۲ با روی کار آمدن آقای روحانی تعطیل شده است و فقط یکبار در سال ۹۶ تشکیل جلسه داده است که به دلیل نبودن اعضای اصلی و حضور کم اعضا اصلا رسمیت نداشته است

ولی مراد در خاتمه صحبت هایش گفت : امیدوارم روزی وزارت زنان و خانواده داشته باشیم و از مجلس آینده تقاضای طراحی برنامه عملی بر اساس اسناد بالادستی کشورمان و فرمایشات مقام معظم رهبری و الزام دولت به اجرای آن دارم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر