jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۰۶۱   ۲۴ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۳:۲۹

خالد القدومی نماینده جنبش حماس در ایران درباره طرح معامله قرن گفت: ما تقسیم فلسطین و طرحی خلاف قطعنامه هایی را که از جانب سازمان ملل به تصویب رسیده است مردود می دانیم اینها پذیرفتنی نیست.

مشروح مصاحبه خالد القدومی با خبرنگار جام جم آنلاین را می خوانید:

تحلیل شما از ترور سردار سلیمانی چی بود؟

فرصت را غنیمت می شمارم تا دهه فجر را تبریک بگویم انشاا... که موجب وحدت هر چه بیشتر امت اسلامی باشد. بی شک ترور شهید سلیمانی که ستون فقرات مقاومت و یکی از ستون های خیمه مقاومت فلسطین بودند و همیشه مورد هدف نیروهای صهیونیستی و آمریکایی بودند، حسن عاقبتی برای ایشان بود که توسط موشکی آمریکایی صهیونیستی به شهادت برسند. در مورد حادثه ترور باید بگویم که یک جنایت به معنای واقعی کلمه بود. از این جهت که ایشان یک شخصیت حکومتی و رسمی بودند و به لحاظ دیپلماتیک ایشان مهمان کشور عراق بودند و اعتراف ترامپ که به اینکه شخصا دستور انجام این ترور را داده است مزید بر علت شد. همه اینها مبین این نکته، که جنایتی به تمام معنا رخ داده است . در بعد بین بین المللی ایشان در کشوری با حاکمیت ترور شدند. از سوی دیگر شهید سلیمانی سمبل پروژه ای بودند و نه یک شخص پس هدف آنها شخص نبود و هدف پروژه ای بود که شهید سلیمانی سمبل و نماد آن بود. بنابراین این یک قانون کلی است که پروژه ای را از بین بردند که سلیمانی نماد آن است. از طرفی جشنی که صهیونیست ها در پی شهادت سردار سلیمانی گرفتند نشان می دهد ایشان چقدر برای آنها زجرآور و دلهره آور بوده و آنها را به درد آورده است و این بهترین دلیلی که بدانیم چه کسانی ایشان را کشتند و به شهادت رساندند.

مراسم بزرگی برای سردار سلیمانی گرفته شد و شخصیت های شناخته شده ای از جمله اسماعیل هنیه در این مراسم حضور داشتند این مساله را چطور ارزیابی می کنید؟

باید عرض کنم که این کمترین کاری بود که می شد برای شخصیتی مثل سردار سلیمانی انجام داد. حضور شرکت بلند پایه حماس واقعا خودجوش بود و درنگی در این مورد صورت نگرفت و به سرعت آمدند. من در دیداری با رییس ستاد ارتش از ایشان شنیدم که چنین تشیعی را فقط برای امام دیده اند و فقط در تهران صورت گرفته بود. بهتر از من می دانید که تشییع شهید سلیمانی در کربلا، نجف، خوزستان، مشهد و تهران و در نهایت در کرمان رخ داد همه اینها نشان می دهد که ایشان شخصیتی والا مقامی بودند که نماد یک پروژه و استخوانی در گلوی دشمن بود. ایشان ستون فقرات مقاومت بود و هیات ما به وظیفه خود عمل کرد و دراین مراسم شرکت کرد. شهید سلیمانی برادر بزرگ ما و یکی از ستون های خیمه مقاومت است. حضور مردم نیز حضوری خودجوش بود و دعوت و فراخوانی صورت نگرفت.

آن سه کشور عربی به مردم فلسطین خنجر زدند / سردار سلیمانی استخوانی در گلوی دشمن بود

رابطه ایران و حماس را چگونه می بینید؟

روابط ما با جمهوری اسلامی به آغاز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و اوایل دهه 90بر می گردد. سال 91 میلادی بود که دفتر ما در تهران افتتاح شد. مساله فلسطین همان ساختاری که ما را در یک چهارچوب قرار داده است. رویارویی با دشمن مشترکی که همان رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی است.

رژیم صهیونیستی باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه است. از سویی این باورها و اعتقادات اسلامی که ما داریم منجر به پیوندی شده که همه یک هدف را دنبال می کنیم؛ نابودی رژیم صهیونیستی است. اگر زمانی این روابط دچار خلل اندکی شد باز هم هیچ ربطی به مساله فلسطین نداشت. و روابط ما امروز بسیار ریشه دار است. با چشم اندازی روشن و راهبردی پیش می رویم. برای رویارویی با دشمن صهیونیستی پیش می رویم. جهت و سمت و سوی ما نابودی دشمن صهیونیستی و آزاد سازی سرزمین فلسطین از بحر تا نهر است.

انگیزه ترامپ از رونمایی معامله قرن چیست؟

این تنها پروژه ای نبود که مطرح شد و قبلا هم طرح های دیگری عنوان شده بودند که هدف همه آنها خط بطلان کشیدن بر مساله فلسطین و از بین بردن فلسطین بود. اولین بار که از این پروژه به این اسم نام برده شد در سال 2006 میلادی وبه چهارچوب تفاهمات اولمرت - عباس نام گرفت. در سال 2010 پیشنهاداتی از جانب مشاور امنیتی رژیم صهیونیستی گیورا آیلند مطرح شد و پیشنهادات او در آن زمان شبیه به چیزی است که امروز به نام معامله قرن منتشر شده است. در سال 2017 میلادی نیز دیدار های محرمانه ای بین نتانیاهو و برخی از سران عرب صورت گرفت و فلسطینیان را در آن شرکت ندادند. به هر حال کمپ دیوید هم در این چهارچوب است و برای از بین بردن مساله فلسطین بود و وجوه مشترکی داشتند که خواهم گفت. بنابراین هدف اصلی آنها از بین بردن مساله و آرمان فلسطین است.

به لحاظ هدف عرض کردم اگر در جزئیات این طرح ها ورود کنیم می بینیم که هیچ تفاوتی با هم ندارند و دو هدف را دنبال می کنند یکی ضایع کردن حق فلسطینیان و در پیش گرفتن و قبول روایت صهیونیستی است که مورد قبول ما نیست. اما به لحاظ جزئیات اگر وارد چهارچوب و ساختاری کلی بشویم می گویم که اگر بخواهیم اسمی بر روی این طرح بگذاریم باید بگوییم این طرح آمده است تا بر جنازه اسلو قرار بگیرد که در کمپ دیوید 2 امدند و ابتدا آرمان فلسطین را از بعد بین المللی آن جدا کردند و آن را به سه طرف صهیونیستی فلسطینی آمریکایی محدود کردند و دیگر طرفها و سازمانها و مراجع بین المللی را نادیده گرفتند. یعنی تمام آن قوانین و مراجع بین المللی نادیده گرفته شد و در این سه ضلع محدود شد. ما تقسیم فلسطین و قطعنامه هایی را که از جانب سازمان ملل به تصویب رسیده است مردود می دانیم اینها پذیرفتنی نیست. امروز حتی آن قوانینی که در سازمان ملل مشروعیت دارند از جانب آمریکا و سازمان ملل نادیده گرفته می شوند. آنها طرح جدیدی را درانداخته اند تا تابوی سازمان ملل را نیز در هم بشکنند و جلوه جدیدی را عنوان کنند.

آن سه کشور عربی به مردم فلسطین خنجر زدند / سردار سلیمانی استخوانی در گلوی دشمن بود

اگر این توافق نیز به ثمر نرسد سازمان های بین المللی و مراجع رسمی بین الملل نیز اثرگذار نخواهد بود. این توافقات ظالمانه است و پذیرفتنی نیست اما موضوع پایانی که طرح معامله قرن است با صراحت می گویم هنوز هیچ طرح و سندی رسما اعلام نشده است. یک سری مطالب که از گوشه و کنار در مطبوعات نشر پیدا می کند به عنوان سند رسمی اعلام می شود اما اصل مطلب سیال بوده و مشخص نیست چیست و بسیار خطرناک است. باید گفت که این مساله از چه ناشی می شود.

ابتدا ما باید به انگیزه ی اساسی و طرز تفکر طرفی که این طرح را عنوان کرده است پی ببریم. ترامپ و نتانیاهو هر دو با بحران روبرو هستند ترامپ با مساله بی کفایتی در سنا روبرو بود و نتانیاهو نیز محاکمه ای به اتهام اختلاس مالی در پیش دارد. اگر به آنچه که از سوی ترامپ و نتانیاهو مطرح می شود دقت کنید سه عنوان اساسی را در پیش رو خواهید داشت. اولین قدس به عنوان پایتخت ابدی رژیم صهیونیستی و مساله دوم امنیت رژیم صهیونیستی است که صریح و بی پرده اعلام می کنند که هیچ تصوری از خطری که ممکن است متوجه رژیم صهیونیستی باشد وجود ندارد و این مطلبی که آقای ترامپ با اطمینان به نتانیاهو عنوان کرد.

سرفصل سوم، مساله کشور یهودی است که به ضرر فلسطینی هاست و گفته شد این حق اسرائیل است که دولتی یهودی داشته باشد. نامی از دولت فلسطین برده نشد و از واژه فلسطینیان استفاده شد. این مساله معانی زیادی را در خود دارد. در سخنرانی و توئیتی که منتشر کردند نقشه ای از فلسطین دیده می شود که بسیار بدتر از اسلو است. نه به لحاظ جغرافیایی با هم پیوندی دارد ، بلکه مجموعه ای از جزایر پراکنده هستند که در گوشه و کنار فلسطین و کرانه باختری و جاهای دیگر وجود دارد. این در حالی است که ترامپ از محمود عباس می خواهد، بیاید و در کنار نتانیاهو قرار بگیرد تا شاید لطفی از طرف نتانیاهو به محمود عباس شود و در مقطعی 4 ساله به تفاهم برسند. خلاصه می کنم چیزی به نام قدس در بین نیست و پیوند جغرافیای بین شهرهای فلسطین از بین می رود و نامی از مناطق 48 و 67 برده نشد و از طرفی تمام سازمان ها و ارگان های بین المللی نادیده انگاشته شدند. هر آنچه در مورد پایتخت فلسطین نام برده شده، عبارت است از مناطقی در اطراف شهر قدس و در بخش شرقی است. در یک جمله عرض می کنم که این موارد نسخه ای ناموفق و مردود از جانب فلسطینی ها است. و این طرح به سرانجام نمی رسد.

برخی کشورهای عربی از معامله قرن حمایت کردند. ارزیابیتان از این موضوع چیست؟

آنچه زیر میز رخ داده است به مراتب از آنچه که روی میز بود بیشتر است. که ما آن را عادی سازی روابط بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی می دانیم البته این مساله از نظر ما مردم فلسطین به شدت نکوهش شده است و آن را دشنه ای در پهلوی فلسطینی ها می دانیم. ما نمی پذیریم و به شدت محکوم می کنیم. طرح معامله ای که به این شکل مطرح شده است در نظام دولت های عربی متداول است و بحث ملت های عربی جدا است . قلب ملت های عربی برای فلسطین می تپد. و همه این طرح ها را رد می کنند. بخش اعظمی از حکام عرب جرات حضور در این مراسم را پیدا نکردند چون می دانند که نتیجه چیست و خود را در برابر مردم فلسطین قرار داده اند ما برای این طرح هیچ توفیقی قائل نیستیم. تنها سه کشور در این مراسم حضور پیدا کردند. صرف نظر از اینکه این سه کشور چه توجیهی برای این حضور خود دارند تلقی ما اینست که حضور این سه کشور بمثابه صف آرائی در برابر مردم فلسطین و در کنار اسرائیل قرار گرفتن است. مساله دوم این است که این طرح و قراردادی تجاری نیست که شخصی مثل کوشنر و ترامپ که هیچ اطلاعی از الفبای سیاست ندارند با مطالعه چند کتاب بخواهند در مورد آرمانی اینچنین مهم قضاوت کنند ولی هر کسی در این مراسم حاضر شد خود را در مقابل سوال بزرگی قرار داد و دست خود را آلوده به خون شهدای فلسطین کردند و شریک جنایتکاران شدند. ما به همه اعراب می گوییم که صرف نظر از جزییات معامله قرن مردم و ملت فلسطین چنین طرحی را نمی خواهند و آن را به شدت رد می کنند وقتی طرف اصلی این طرح را رد می کند، دیگران چگونه به خود اجازه می دهند خود را در این مساله دخیل بدانند و وارد مذاکره شوند. اسلو با آن همه تفاسیر به بیان یاسر عرفات به تاریخ پیوست حال شاید در مورد اسلو تعداد اندکی از فلسطینیان موافق بودند یا رضایت داشتند ولی اکنون وضعیت متفاوت است و عموم فلسطینی ها اتفاق نظر دارند که این یک جنایت است و ما از تشکیلات خود گردان خواستار نشان دادن جدیتی بیشتر بودیم. ملت فلسطین این قرار داد را به شدت رد می کنند و ما معتقدیم دیگران چرا باید به این سمت بروند و حضور پیدا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر