jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۴۶۰۷۷ ۱۱ بهمن ۱۳۹۸  |  ۰۸:۵۳

یادداشت داخلی یکی از نهادهای دولت آمریکا نشان می‌دهد به مأموران گذرگاه‌های مرزی آمریکا دستور داده شده مسافران ایرانی‌تبار را بازداشت کرده و مورد بازجویی قرار دهند.

«سی‌ان‌ان» سندی از دستور آمریکا برای بازداشت مسافران ایرانی رو کرد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» می‌گوید به یادداشتی دست یافته که نشان می‌دهد دولت آمریکا به افسران شاغل در گذرگاه‌های مرزی این کشور با کانادا دستور داده مسافران ایرانی‌ تبار را بازداشت کرده و مورد بازجویی قرار دهد.

«سی‌ان‌ان» یادآوری کرده «اداره گمرک و مرزبانی آمریکا» بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت مسافران ایرانی‌تبار در برخی گذرگاه‌های مرزی، این گزارش‌ها را تکذیب کرده بود.

سند مورد اشاره سی‌ان‌ان فاقد تاریخ است، اما عنوان آن نشان می‌دهد که احتمالاً مربوط به نخستین روزهای بعد از اقدام آمریکا در ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

سی‌ان‌ان نوشته در عنوان این سند یک صفحه‌ای آمده است: «بعد از اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی در بغداد رهبر عالی ایران، وعده انتقام سخت داده است--سطح هشدار تهدید بالا است.»

در این یادداشت از مأموران مرزبان آمریکایی خواسته شده تمامی کسانی که در ایران، لبنان یا فلسطین متولد شده‌اند و همچنین تمامی کسانی که ارتباطاتی با افراد این کشورها دارند باید مورد بازرسی قرار بگیرند.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند نزدیک به ۲۰۰ نفر از مسافرانی که اصالت ایرانی داشته‌اند در روز ۴ ژانویه (۱۴ دی‌ماه) در یک گذرگاه مرزی در منطقه «بلاین» در واشنگتن بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

بازداشت این مسافران یک روز بعد از ترور سردار «قاسم سلیمانی» و شماری از همراهان ایشان صورت گرفت.

با وجود این، اداره گمرک و مرزبانی آمریکا بازداشت مسافران ایرانی در گذرگاه مرزی بلاین را تکذیب کرد و مدعی شد تأخیرها در عبور و مرز مسافران به دلیل شلوغی‌های مربوط به آغاز سال نو میلادی بوده است.

در یادداشت مورد استناد سی‌ان‌ان از مأموران مرزبانی خواسته شده از مسافران ایرانی‌تبار سوال‌هایی درباره ارتباطات احتمالی آنها با سپاه پاسداران انقلاب، نیروی قدس سپاه و غیره پرسیده شود.

«اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» گفته در صورتی که این یادداشت صحت داشته باشد دروغ اداره مرزبانی آمریکا رو شده است.

پیش از این پایگاه سی‌بی‌سی کانادا هم در گزارشی مشابه به بازداشت مسافران ایرانی‌تبار در گذرگاه‌های مرزی این کشور با کانادا اشاره کرده بود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آن گزارش در توئیتی درباره اقدام مرزبانی آمریکا در قبال اتباع یا متولدین ایران نوشت: «طبق گزارشات، مقامات امنیت مرزی آمریکا ایرانی‌ها را به خاطر ملیت‌شان آزار می‌دهند. این یک نژادپرستی محض و در تناقض با هنجارها و قوانین بین‌المللی حقوق بشری است.»

وی این «برخوردها را شاهدی دیگر بر عقده‌ شرورانه این دولت (آمریکا) نسبت به ایران و خصومت عمیق با ایرانیان» خواند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر