وزارت خارجه روسیه آغاز فرایند مکانیسم حل اختلاف در برجام توسط کشور‌های آلمان، انگلیس و فرانسه را محکوم کرد.
کد خبر: ۱۲۴۴۹۱۷
انتقاد روسیه از آغاز مکانیسم حل اختلاف برجام

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، یک مقام در وزارت امور خارجه روسیه امروز سه شنبه ضمن محکوم کردن مکانیسم اروپا برای حل و فصل اختلافات درباره توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرد که مسکو فعال شدن مکانیسم حل اختلاف در برجام توسط سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه را غیرقابل قبول می‌داند.

روسیه در حالی چنین واکنشی نشان داده است که سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ساز و کار حل اختلاف در توافقنامه هسته‌ای برجام، موسوم به «مکانیسم ماشه» را روز سه‌شنبه علیه ایران فعال کرده‌اند.

این منبع دیپلماتیک به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: ما بر موضع خود درباره عدم پذیرش آغاز فعالیت ماده شماره ۳۶ برنامه جامع اقدام مشترک [برجام] تاکید می‌کنیم، زیرا این امر مغایر با اهداف و معنای برنامه اقدام مشترک است.

بر اساس این مکانیسم، اختلاف حل نشده در کمیسیون مشترک برجام که شامل کشور‌های عضو این توافقنامه است، به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده خواهد شد. در صورتی که این نهاد امنیتی نیز ایران را به نقض برجام محکوم کند، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام نیز وجود داشت، بدون طی شدن هرگونه پروسه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد.

گفتنی است مکانیسم ماشه یا همان ساز و کار حل اختلاف در برجام، به بخشی از این توافق مربوط می‌شود که در صورت تخلف هر کدام از طرفین، پیرامون موارد اختلاف تصمیم گیری می‌کند. مکانیسم ماشه می‌تواند منجر به بازگشت تمامی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران شود.

این توافق به شکل اصلی خود تا سه سال دوام نیاورد. در ماه مه سال ۲۰۱۸، آمریکا به صورت یک جانبه از آن خارج شد و تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی ایران را بازگرداند. این اقدام آمریکا باعث شد ایران تعهدات خود در این توافق را به تدریج کاهش دهد.

در اوایل ژانویه، ایران با برداشتن گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود اعلام کرد دیگر هیچ محدودیتی برای فعالیت در برنامه هسته‌ایش وجود ندارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها