jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۴۴۱۰۶ ۲۲ دی ۱۳۹۸  |  ۰۸:۱۵

یک کارشناس مسائل راهبردی براین باور است که ترامپ برای پیروزی دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کرده است تا آینده تجاری او با یهودی ها و صهیونیست ها برقرار باشد چون منافع شخصی او برایش اهمیت بیشتری دارد و این حرکت می تواند در راستای ادامه دادن به فعالیت های تجاری اش بعد از دوران ریاست جمهوری او باشد. شاید او قصد داشت قبل از ترک کاخ سفید خدمت بزرگی برای صهیونیست ها کرده باشد.

ترامپ مرتکب یک اشتباه استراتژیک بزرگی شد / نقش سعودی ها و اماراتی ها در ترور سردار سلیمانی

مصاحبه امیر موسوی با جام جم آنلاین را می خوانید:

بعنوان اولین سوالم، ترور سردار سلیمانی یک تصمیم شخصی از طرف ترامپ بود مهمترین هدفی که رییس جمهور امریکا از این ترور داشت چه بود؟

ترامپ می خواست با این اقدام هیبت و پرستیژ آمریکا را بر گرداند چون آمریکا از طرف محور مقاومت چندین ضربه متحمل شده بود. اولین ضربه، سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین بود. دومین موضوع، نقشه هایی بود که در عراق و لبنان دنبال کرده بودند و نتوانستند دست نشانده های خود را حاکم کنند و تلاشی که داشتند به بن بست رسید. سومین آن، مساله سفارت آمریکا بود که ضربه بزرگی برایشان رقم خورد و مردم برخاستند قیام کردند و سفارت محاصره شد که همگان شاهد این مسائل بودند.

ترامپ خود را پنهان کرده بود و پیشنهاد کاری بزرگی از طرف شورای امنیت آمریکا مطرح شد. او فکر کرد شاید بتواند آبروی آمریکا را با این کار بخرد و برخورد او با جمهوری اسلامی ایران و منطقه در راستای همین حرکت بازدارنده از نظر او بود. به عقیده من، او مرتکب یک اشتباه استراتژیک بزرگی شد. به همین دلیل مرتب پیام می دهد.

همچنین بعد از این اتفاق فجیع شاهد سفر وزیر خارجه قطر به ایران بودیم. چون بازتاب بزرگ این جنایت موقعیت آمریکا را در منطقه را به خطر انداخته است. از نظر مردم و محور مقاومت و نظام جمهوری اسلامی ایران برخورد بسیار محکم بود و همه اعلام کردند حتما با امریکا برخورد می کنیم.

به نظر شما ترور سردار سلیمانی تصمیم شخص ترامپ بود یا مشاورانش و یا از نتانیاهو این مشورت به ترامپ داده شد؟

وزیر خارجه و وزیر دفاع آمریکا گفتند ما نزد ترامپ رفتیم و این یکی از پیشنهاداتی بود که ما به ترامپ دادیم و او این گزینه را انتخاب کرد و ما جا خوردیم این نشان می دهد ترامپ خود این تصمیم را گرفته است چون او مرتبا از تصمیم خود دفاع می کند و توییت می زند و از مهم بودن این تصمیم حرف می زند. او متوجه بزرگ بودن این کار شده و سعی داشت به هر نحوی به ایران پیام بدهد تا ایران را از نشان دادن عکس العمل منع کند.

ظاهرا پیشنهاداتی ارائه می کند که قابل بررسی و توجه نبود و نمی توانست جمهوری اسلامی را قانع کند تا از پاسخگویی به این جنایت دست بردارد. من فکر می کنم آمریکایی ها شرایط سختی دارند و جابجایی های مشخصی وجود دارد هم نیروهای مهم خود را از عراق خارج می کنند و هم تجهیزات نظامی و دریایی خود را عقب می کشید گویا پیام جدیت جمهوری اسلامی به آمریکا رسیده بود.

ایران در مورد مسائلی که به امنیت ملی و پرستیژ جمهوری اسلامی مرتبط است شوخی و تعارف ندارد و برخورد خواهد کرد. البته اسرائیل در سیاست آمریکا نقش مهمی داشت و نتانیاهو مرتبا آمریکا را تحریک می کرد و انتخاب را برای آمریکا سخت می کرد. اسرائیل، سعودی ها و امارات مرتبا سعی می کنند ترامپ را برای انجام حرکتی بر علیه ایران تشویق کنند.

آنها مرتبا بر علیه جمهوری اسلامی ایران نقشه می کشند تا به اهداف خود برسند. البته به دلیل شرایط داخلی آمریکا و یاس آقای ترامپ از پیروزی دست به چنین کاری زده است تا آینده تجاری او با یهودی ها و صهیونیست ها برقرار باشد چون منافع شخصی او برایش اهمیت بیشتری دارد و این حرکت می تواند در راستای ادامه دادن به فعالیت های تجاری اش بعد از دوران ریاست جمهوری او باشد. شاید او قصد داشت قبل از ترک کاخ سفید خدمت بزرگی برای صهیونیست ها کرده باشد. مشخص است که این دو گروه صهیونیست ها و اعراب ثروتمند که گروه شرارت هستند بخصوص اعراب سعودی و اماراتی که در یمن و سوریه و عراق شکست خوردند و امروز لیبی را از دست داده اند تلاش می کنند تا به پیروزی دست یابند. اخباری که می رسد حاکی از آن است که این گروهها بجز تامین مالی در عملیات های تجسس و خبرچینی و خرید جاسوس ها در عراق نقش داشتند.

تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر تحولات منطقه چطور ارزیابی می کنید؟

این واقعه ضربه سختی بر محور مقاومت و منطقه بود او یکی از نیروهای برجسته دنیای اسلام بود. و تمام نیروهای مقاومت به او نیاز داشتند. این خسارت بزرگ است. ولی خون شهیدان فرودگاه بغداد پر برکت است و نتیجه بزرگی خواهد داشت. این خون، درخت روابط دو کشور را تقویت و رابطه را مستحکم تر خواهد کرد. شرایط سیاسی عراق از این به بعد به نفع محور مقاومت و روابط دو کشور متحول خواهد شد و به ضرر آمریکا تمام می شود.

این خون پاک اقتدار بزرگی به محور مقاومت می بخشد. تشییعی که ما در بغداد و کاظمین و نجف شاهد آن بودیم تحول بزرگی به پا می کند و نشان می دهد همه آمده اند و نوکران آمریکا در جامعه عراق منزوی و کم رنگ شده اند. طبقه ای از ملت عراق که تا اینجا خاموش بودند و در مقابل جنایت هایی از جمله کشتن فجیع آن نوجوان خاموش ماندند امروز به جنبش در آمده اند. چون تا اینجا عربستان پول نوکرهای آمریکا را تزریق می کرد و سفارت آمریکا از آنها حمایت می کرد اما امروز قسمت اعظم ملت عراق حرکت کردند و در تشییع قاسم سلیمانی شرکت کردند. این ماجرا می تواند تولد دولتی ضد آمریکایی در عراق باشد.

وضعیت حشد الشعبی را چطور ارزیابی می کنید؟

من بعید می دانم حشد الشعبی ساکت بماند و آمریکا باید به فکر جای دیگری باشد. خون پاک سردار قاسم سلیمانی برای تحکیم وحدت ملی و ایجاد همبستگی بین ملت و حاکمیت و ادامه دادن راه او موثر خواهد بود و شاهد تحول خوبی در منطقه خواهیم بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر