jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۴۲۹۶۴   ۳۰ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۸:۱۶

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت خبر داد؛

اعزام هوایی زائران به عراق و سوریه

اعزام زائران ایرانی از طریق سازمان حج و زیارت به سوریه آغاز شده و زائران در قالب بسته‌های ۳ و ۴ روزه به صورت هوایی به دمشق سفر می‌کنند.

اعزام هوایی زائران به عراق و سوریه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در جلسه شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری گفت: خدا را شاکر هستیم که هیأت مذاکره کننده حج ۹۹ به عربستان سفر کردند واین سفر با موفقیت انجام شد.

در ادامه این جلسه، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت به عنوان رئیس هیأت مذاکره کننده حج ۹۹ از روند مذاکرات گزارشی ارائه و اظهار کرد: با بررسی‌ها و پیش بینی‌های قبلی که در خصوص مذاکرات حج صورت گرفته بود، خوشبختانه توانستیم مذاکرات را موفقیت آمیز انجام دهیم.

وی از استقبال طرف عربستانی از طرح‌های ارائه شده از سوی هیأت مذاکره کننده حج جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: افزون بر امضای تفاهم نامه حج ۹۹ درباره تعداد زائران، تفاهم نامه‌های لازم را با بخش‌های مربوطه در عربستان انجام دادیم و همچنین با توجه به درخواست تشرف ایرانیان خارج از کشور، درمذاکرات رسمی موضوع اختصاص سهمیه‌ای برای حجاج ایرانی خارج از کشور طرح و طی نامه رسمی درخواست سهمیه مازاد ۲ هزار نفری برای این گروه از هموطنانمان به طرف عربستانی ارائه شد.

رشیدیان افزود: همچنین در راستای افزایش رفاه حال زائران ایرانی در جریان عملیات انتقال به عربستان ومدیریت و کاهش زمان اقامت آنان؛ برنامه زمانبندی مورد درخواست خود را ضمن طرح در مذاکرات به وزارت حج عربستان ارائه کردیم. موضوع به کارگیری ظرفیت دو شرکت هواپیمایی ماهان و قشم ایر در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در عملیات انتقال حجاج نیز محور گفتگو‌ها قرار گرفت و درخواست مربوطه طی نامه رسمی تحویل طرف عربستانی شد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به تراکم تردد‌ها و ترافیک سنگین پرواز‌های حجاج در دو فرودگاه جده و مدینه موضوع بهره‌گیری از ظرفیت فرودگاه طائف در کنار فرودگاه‌های جده و مدینه هم پیگیری شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از دیگر محور‌های این مذاکرات را مباحث مربوط به ایام تشریق و خدمات رسانی به زائران در منا دانست و گفت: بحث دوطبقه کردن چادر‌های اقامتی و سرویس‌های بهداشتی زائران ایرانی از دیگر مباحثی بود که در این رابطه هم وزیر حج عربستان اعلام کرد آن‌ها هم به این ضرورت رسیده اند و قول مساعد داد انجام این طرح با اولویت قطعه چادر‌های زائران ایرانی انجام شود تا فضای بیشتر و بهتری برای اسکان زائران فراهم شود.

وی افزود: از سویی با توجه به تعطیلی سفارت دو کشور، مذاکره درباره موضوع صدور روادید زائران هم انجام و مقرر شد، روادید زائران ایرانی مشابه پارسال الکترونیکی صادر شود. در این سفر همچنین در زمینه مسائل اجرایی حج ۹۹ با توجه به آسیب شناسی‌های انجام شده در کمیته‌های تخصصی ۲۰ گانه؛ با موسسات زیرمجموعه وزارت حج عربستان مذاکره شد و حدود ۱۰ تفاهم نامه کلی در راستای خدمات رسانی مطلوب به حجاج کشورمان و ارتقای رفاه و آسایش آنان امضا شد.

آقای رشیدیان در حوزه فرهنگی حج ۹۹، برگزاری مراسم و دعا‌ها را از دیگر مباحث مهم خواند و گفت: طی این هماهنگی‌ها برنامه‌ها و مراسم فرهنگی و عبادی حجاج ما مطابق پارسال در محل‌های اقامت در مدینه، مکه، عرفات و منا به صورت منسجم برگزار می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: راه اندازی عمره منوط به حل مسائل و حمایت‌های کنسولی از عمره گذاران ایرانی است که از اصول جدی حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران کشورمان به شمار می‌آید به همین منظور در موضوع برقراری عمره طی مذاکراتی که با وزیر حج و عمره عربستان در دو مرحله انجام شد طرف عربستانی در خصوص مسائل اجرایی اعلام آمادگی کرد و خواستار شروع فعالیت بخش‌های اجرایی اعم از مسکن، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات شد.

وی عنوان کرد: با توجه به حساسیت ما در موضوع حفظ عزت، کرامت، امنیت زائران ایرانی و حمایت‌های کنسولی لازم، موضوع استقرار کنسولگری جمهوری اسلامی و یا راه اندازی دفترحافظ منافع جمهوری اسلامی برای حمایت‌های مربوطه از اتباع عمره‌گذار ایرانی که شرط اولیه و اساسی ما برای راه اندازی مجدد عمره است؛ پیگیری شد.

رشیدیان با بیان اینکه از جمله مباحثی که به صورت مستمر بعد از فاجعه منا محور مذاکرات بوده و هست، پیگیری موضوع شهدای منا است، گفت: در مذاکرات پیگیری موضوع شهدای منا از طرف عربستانی انجام شد و همچنین پیگیری حقوق باقیمانده شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام هم دنبال شد.

در ادامه این جلسه آقایان محمدحسین رضایی و سید محمد حسینی از اعضای هیأت مذاکره کننده هر یک جداگانه دیدگاه‌های خود را درباره سفر به عربستان ارائه کردند و نتیجه این مذاکرات را در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار موفقیت آمیز دانستند.

همچنین در این جلسه در خصوص آخرین تحولات عراق و سوریه مباحث مطرح شد و حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات عالیات در این خصوص گفت: همچنان اعزام زائران ایرانی به صورت هوایی به عراق انجام می‌گیرد و در مدت حدود یک ماه گذشته ۵۸ گروه از زائران به عتبات عالیات سفر کرده‌اند.

وی افزود: در ماه دی هم اعزام زائران به عتبات عالیات طبق جدول تنظیم شده به صورت هوایی انجام خواهد شد و برای اعزام زائران به صورت زمینی جای نگرانی وجود ندارد؛ اما مرجع تصمیم گیر در این خصوص شورای عالی امنیت ملی است که پس از موافقت آن‌ها این اعزام‌ها را انجام خواهیم داد.

حجت الاسلام و المسلمین رحمانی همچنین در خصوص اعزام زائران به سوریه گفت: اعزام زائران ایرانی از طریق سازمان حج و زیارت به سوریه با هدف زیارت بارگاه منور حرم مطهر حضرت رقیه (س) و حضرت زینب کبری (س) آغاز شده و زائران در قالب بسته‌های سه و چهار روزه به صورت هوایی به دمشق سفر می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت بی‌هوا

مدیریت بی‌هوا

روز‌های تقویم یکی‌یکی سیاه می‌شود، درست مانند آسمان این روزهای کلانشهرهای کشور‌ که غرق دود است اما آلودگی هوا داستان تازه‌ای نیست و این مشکل چند دهه است که برای شهروندان شاخ‌و‌شانه می‌کشد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر