jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۴۲۷۹۳ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۵:۳۷

وزیر خارجه ایران در یک پیام طعنه آمیز به وزارت خارجه آمریکا که مدعی شده واشنگتن به دلیل آنکه یکی از شرکای برجام بوده، اجازه استفاده از «مکانسیم ماشه‌» را دارد، گفت، ترامپ خیلی وقت پیش شراکت آمریکا در برجام را لغو کرده است.

طعنه ظریف به وزارت خارجه آمریکا در خصوص استفاده از «مکانیسم ماشه»

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران به توافق میان «تد کروز» عضو کمیته روابط خارجی سنا و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا برای استفاده از «مکانیسم ماشه» علیرغم خروج یکجانبه واشنگتن از برجام، واکنش نشان داد.

ظریف در یک پیام توییتری در این خصوص نوشت: «برداشتن گام‌ بی‌سابقه برای تنبیه آنهایی که به دنبال تبعیت از شورای امنیت سازمان ملل هستند، برای این وزارت خارجه آمریکا کفایت نمی‌کند. هم‌اکنون (وزارت خارجه آمریکا) مدعی شده است آمریکا به واسطه آنکه یکی از شرکای برجام بوده، می‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند».

وزیر خارجه ایران سپس به واشنگتن یادآوری کرد که بیش از یکسال پیش به صورت یکجانبه از برجام خارج شده است و نوشت: «خبر فوری: دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا) صراحتاً خیلی وقت پیش، "مشارکت آمریکا (در برجام) را لغو کرد". شرم آور است».

محمد جواد ظریف سپس تصویری از یادداشت ریاست‌ جمهوری آمریکا مربوط به تاریخ هشتم مه 2018 (18 اردیبهشت 97) منتشر کرد که عنوان آن «لغو مشارکت آمریکا در برجام بود».

در متن این یادداشت ترامپ نوشته شده بود: «وزارت خارجه آمریکا باید، با رایزنی با وزیر خزانه‌داری و وزیر انرژی، تمامی گام‌های مناسب را برای لغو عضویت و مشارکت آمریکا در برجام، اتخاذ کند.»

در تاریخ ۲۴ آذرماه، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارشی را منتشر کرد که در آن نوشته شده بود که معامله بین «تد کروز»، عضو کمیته خارجی روابط خارجی آمریکا و مایک پمپئو به روندی منجر شده که می‌تواند باعث شود آمریکا مدعی مکانیسم ماشه یا همان مکانیسم حل اختلافات ذیل برجام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

واقعیت‌هایی درباره لغو تحریم تسلیحاتی

تحریم تسلیحاتی ایران همواره از ابتدای انقلاب از سوی آمریکا به‌صورت تحریم اولیه وجود داشته است، اما از سال 2007 این کشور تلاش کرد تا از طریق تحریم‌های سازمان ملل این تحریم‌ها را همه‌جانبه کند.

هراس آمریکا از چیست؟

هراس آمریکا از چیست؟

الان که این یادداشت را می‌خوانید، چند ساعتی‌است تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران لغو و کشورمان از زیر این تحریم‌های ظالمانه، خارج شده، اما در این باره توجه به چند نکته درباره آینده پیش‌رو مهم به‌نظر می‌رسد.

آموزش آنتن نمی‌دهد

آموزش آنتن نمی‌دهد

در ماه‌های گذشته اختلالات شبکه شاد و از آن مهم‌تر دسترسی نداشتن بخش قابل توجهی از کودکان و نوجوانان به ابزارهای هوشمند، بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را ناشاد کرده است، اما مسؤولان دستگاه اجرایی توجه لازم را به این مساله ندارند و با گذشت یک ماه از زمان بازگشایی مدارس، هیچ اقدام موثری برای حل این معضل انجام نداده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر