jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۵۴۴۶   ۱۱ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

سفیر چین با حضور در سازمان صدا وسیما با رئیس رسانه ملی دیدار کرد؛

گسترش همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای تهران - پکن تقویت‌کننده سایرهمکاری‌هاست

رئیس سازمان صدا و سیما در دیدار سفیر چین در تهران روابط دو کشور را در زمینه‌های مختلف راهبردی خواند و تاکید کرد: باید همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای را میان تهران - پکن بیش از پیش افزایش دهیم چرا که گسترش این همکاری‌ها مقوم تعاملات دو کشور در سایر زمینه‌ها خواهد بود.

به گزارش روابط‌عمومی رسانه ملی، دکتر علی‌عسکری در دیدار با چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین که به سازمان صدا و سیما آمده بود با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور افزود: چینی‌ها با تلاش و برنامه‌ریزی فراوان خیلی خوب حرکت کردند و با یک مدیریت متمرکز به پیشرفتی همه‌جانبه رسیدند و قدرتی بزرگ در عرصه اقتصادی شدند.
رئیس سازمان صدا و سیما طرح یک جاده یک کمربند را که چینی‌ها میان تهران - پکن طراحی کرده‌اند طرحی بزرگ و بستری مناسب برای تحکیم روابط آینده خواند و تصریح کرد: هم در زمینه فرهنگی و رسانه‌ای و هم در دیگر زمینه‌ها بستر مناسبی برای گسترش روابط وجود دارد که باید از آن استفاده کرد. دکتر علی‌عسکری بابیان این‌که جمهوری اسلامی ایران به‌رغم دشمنی و شیطنت‌های آمریکا و همپیمانانش به قدرتی بزرگ در منطقه تبدیل شده است افزود: ما می‌دانیم که آمریکا هم‌اکنون یک رقابت ناجوانمردانه با چینی‌ها انجام می‌دهد اما همه می‌دانید آمریکایی‌ها قدرتشان رو به افول است و باید کشورهایی همچون ایران و چین از این فرصت بهترین بهره را برای تحکیم روابط خود ببرند. رئیس رسانه ملی تحریم را فرصتی مناسب برای تقویت تولید کشور دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار خوبی در کشور در حال تلاش و کار هستند و می‌توانیم از طریق این شرکت‌ها روابط اقتصادی خوبی طراحی و اجرا کنیم .
وی رقابت آینده را رقابت در عرصه علم، تحقیقات و پژوهش توصیف و تصریح کرد: با توجه به این‌که چین در همه زمینه‌های دانش و فناوری در حال پیشرفت است کارهای پژوهشی با ایران می‌تواند زمینه‌های خوبی برای همکاری دوجانبه باشد. رئیس سازمان صدا و سیما با بیان این‌که در زمینه‌های نفت، پتروشیمی، گاز، معادن، نانو و بایوتکنولوژی و کشاورزی و دیگر صنایع می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم افزود: در زمینه‌های فرهنگی و رسانه‌ای با توجه به قرابت فرهنگ دو کشور می‌توانیم همکاری‌های خوب و موثری داشته باشیم و ما آمادگی داریم هم در صنعت رسانه و هم در محتوا این همکاری‌ها را بیش از پیش افزایش دهیم.
دکتر علی‌عسکری ملاقات با سفیر چین را نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های رسانه‌ای و فرهنگی خواند و تاکید کرد: با توجه به افول قدرت آمریکا، ایران، چین و روسیه در یک نقطه عطف تاریخی قرار دارند و می‌توانند با گسترش هرچه بیشتر روابط تاثیرات بین‌المللی ویژه‌ای را رقم بزنند و در این میان همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای نقش کلیدی دارد.
وی بر تبادل فیلم‌ها و مجموعه‌های نمایشی میان دو کشور تاکید و تصریح کرد: محصولات زیادی داریم که می‌توان با زبانگردانی در کشورهای یکدیگر از آنها استفاده کنیم و با این کار هم آشنایی مردمان کشورها با یکدیگر بیشتر می‌شود و هم می‌توانیم علایق دو طرف را هم تامین کنیم. رئیس رسانه ملی افزود: هردو کشور ایران و چین هم‌اکنون در مقابل با جنگ رسانه‌ای آمریکا قرار دارند و باید با تبادل تجربیات و هم‌افزایی دراین زمینه یکدیگر را تقویت کنند.
سفیر چین: روابط ایران وچین فقط اقتصادی نیست
چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران هم در این دیدار با بیان این‌که ما می‌دانیم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای زندگی مردم این کشور نقش مهمی ایفا می‌کند افزود: در چند سال اخیر شاهد رشد خوب کمی و کیفی رادیو و تلویزیون ایران بوده‌ایم و معتقدیم تقویت همکاری‌های رسانه‌ای دو کشور بسیار مهم و ضروری است.
چانگ هوآ افزود: تقویت همکاری‌های رسانه‌ای میان دو کشور موجب آشنایی بیشتر مردم دو کشور از یکدیگر می‌شود و خبرها و جهت‌گیری‌های منفی رسانه‌های غربی را علیه تهران - پکن خنثی می‌کند. سفیر چین در تهران به روابط دیرینه و 2000 ساله دو کشور اشاره وتصریح کرد: ایران و چین با ایجاد راه ابریشم توانستند روابط اقتصادی و فرهنگی خود را به‌شدت تقویت کنند و عمق ببخشند و امروز هم اگر به نقشه توجه کنید معلوم می‌شود که هیچ جاده‌ای نمی‌تواند ایران را دور بزند و شما حتما مهم‌ترین شریک ما هستید.
وی به سفر سال 2016 رئیس‌جمهوری خلق چین به ایران اشاره و تاکید کرد: همان طور که رئیس‌جمهوری خلق چین در این سفر اعلام کرد روابط راهبردی تهران- پکن وارد مرحله جدیدی شده است و این روابط بسیار جامع است و به‌رغم این‌که برخی تصور می‌کنند این روابط فقط هم اقتصادی است، اصلا این‌طور نیست و درزمینه‌های مختلف طراحی شده است.
چانگ هوآ با بیان این‌که برخی کشورها که فقط 200 سال تاریخ دارند می‌خواهند همه دنیا را به کنترل خود درآورند گفت: سلطه‌گری و یکجانبه‌گرایی آمریکا حتما مورد مخالفت همه دنیاست و تاریخ چین نشان می‌دهد که هیچ‌گاه دراین مسیرحرکت نکرده و نمی‌کند. سفیر جمهوری خلق چین در تهران با اشاره به برگزاری مجمع تمدن کهن در ماه آینده در پکن افزود: ما تلاش ویژه‌ای داریم تا همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای میان دو کشور افزایش یابند و لغو ویزای گردشگران چینی به ایران هم یکی از کارهای مهمی‌بود که از سوی ایران صورت گرفت. وی تاکید کرد: دراین مدت با گردشگران زیادی که از چین به ایران آمده بودند صحبت کردم که همه آنها به اتفاق سفر به ایران را ستایش می‌کردند و ایران را کشوری بسیار خوب با مردمانی مهربان و جاذبه‌های گردشگری فراوان توصیف می‌کردند و ما باید این سفرها را به صورت متقابل افزایش دهیم تا شناخت مردمان دو کشور بیش از پیش افزایش یابد. چانگ هوآ به افزایش تبادلات فرهنگی و رسانه‌ای به‌ویژه در زمینه فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی اشاره کرد و گفت: فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی در چین بسیار معروف هستند و مردم ما به تولیدات ایران علاقه فراوان دارند و درسال جاری هم دو فیلم ایرانی در دو جشنواره پکن و شانگهای نتایج خیلی خوبی گرفتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر