jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۳۸۳۵   ۲۹ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

نشر اسم، چهار عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی ذیل عنوان مجموعه «تأملات نابهنگام» را در قطع پالتویی راهی بازار نشر کرد.

به گزارش جام‌جم، این کتاب‌ها در اصل در مجموعه‌ای با همین نام در مدرسه برلین تهیه شده‌اند و سپس دانشگاه ام‌آی‌تی ‌آنها را به انگلیسی برگردانده و منتشر کرده است و اینک نشر اسم قصد ترجمه و چاپ تمامی آن آثار را دارد که در مرحله نخست چهار جلد از آن منتشر شدند: «روان‌سیاست: نئولیبرالیسم و تکنولوژی‌های جدید قدرت» نوشته بیونگ چول‌هان، «اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم کم در عصر کلان‌داده» نوشته مایکل پاتریک لینچ، «تقلای اروس» نوشته بیونگ چول‌هان و «بوطیقای ناسیونال‌سوسیالیسم: شرحی بر کتاب نبرد من هیتلر» نوشته آلبرشت کوشارکه چهار جلد نخست مجموعه تأملات نابهنگام هستند. ناشر در پیشگفتار این کتاب‌ها از 16 عنوان دیگر این مجموعه نیز نام برده است که در حال ترجمه و انتشار هستند.
«روان‌‌سیاست: نئولیبرالیسم و تکنولوژی‌های جدید قدرت» را آراز بارسقیان ترجمه کرده است. این کتاب به تأثیرات شکل‌های جدید قدرت بر روان و ذهن مردم می‌پردازد.نویسنده که بر نحوه سیاست‌ورزی حکومت‌های نئولیبرال تمرکز دارد، اصطلاح روان‌سیاست را به تأسی از اصطلاح «زیست‌سیاست» از میشل فوکو، جامعه‌شناس مشهور فرانسوی، ساخته است.
«اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم کم در عصر کلان‌داده» به ترجمه دکتر حامد قدیری دومین و قطورترین کتاب این مجموعه تاکنون است. این کتاب مواجهه‌ای نظری با اینترنت و فضای مجازی است که دنیا و زندگی ما را دچار تغییراتی بنیادین کرده است. نویسنده بر دانش عمومی تمرکز دارد و این سؤال را مطرح می‌کند که هرچند ما در عصر گوگل فکر می‌کنیم همه چیز را می‌دانیم، اما آیا واقعا چنین است؟ و گوگل‌دانی ما چه مزایا و معایبی دارد؟ از سوی دیگر مایکل لینچ از ما می‌پرسد که شخصیت واقعی‌مان، خودمان هستیم یا پروفایلی که در فضای مجازی داریم و هر روز هم پروپیمان‌تر می‌شود. «اینترنت ما» با زبانی ساده ما را به تأملاتی جدی و عمیق درباره اینترنت فرامی‌خواند.
«تقلای اروس» نیز ترجمه آراز بارسقیان است. این کتاب موضوعی بکر و شگفت دارد. تأملی فلسفی است در باب عشق و شهوت در دنیای مدرن. نویسنده، که فیلسوفی کره‌ای-آلمانی و از شاگردان گادامر است، در این کتاب می‌پرسد که آیا هنوز هم عشق وجود دارد یا بر اثر همانندی انسان‌ها از بین رفته و مرده است؟ بر این کتاب کوچک، آلن بدیو، فیلسوف مشهور فرانسوی، مقدمه نوشته است. چهارمین عنوان مجموعه تأملات نابهنگام با نام «بوطیقای ناسیونال‌سوسیالیسم» درواقع شرحی است بر کتاب مشهور «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر. این کتاب که ابراهیم موسوی آن را ترجمه کرده، به این مسأله می‌پردازد که چگونه کتاب خودزندگی‌نامه‌ای چون نبرد من می‌تواند نقش کتاب مقدسی را برای جماعتی بزرگ بازی کند که آنها را به ایدئولوژی‌ای همچون نازیسم بکشاند و بیش از 70سال همچنان کتابی بسیار پرفروش و پرطرفدار باقی بماند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر