jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۳۶۰۶   ۲۵ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ازبکستـــان با 33میلیون نفرجمعیت با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان مرز مشترک دارد. این کشور به تنهایی نیمی از جمعیت آسیای مرکزی را به خود اختصاص داده است. ایران و ازبکستان علاوه بر همسایگی دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی هستند و سران دو کشور باید با درک این مشترکات موانع موجود بر سر راه همکاری‌های دو کشور را رفع کنند. این نقاط اشتراک باید به بهترین شکل در تقویت مناسبات دو کشور بهره‌برداری شود. حسن حاجی‌بدلی، کارشناس مسائل آسیای میانه و دانش‌آموخته دکترای مدیریت رسانه معتقد است:

رسانه‌های اجتماعی، فرصت احیای روابط تاریخی دو کشور و ارتقای روابط در ابعاد فرهنگی، تجاری را به همراه آورده است:
این کشور در مسیر جاده ابریشم از چین تا بالکان قرار دارد. از طرفی محصور به خشکی است و برای رسیدن به آب‌های آزاد به ایران نیاز دارد. از این رو، مساله ترانزیت، جذابیت‌های چشمگیری برای همکاری‌های راهبردی دو کشور دارد؛ امری که باید در رسانه‌ها برای آن به تولید محتوای هدفمند پرداخت.
در کنار این موضوع در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی، هم افزایی قابلیت‌های دو کشور می‌تواند منافع اقتصادی فراوانی در پی داشته باشد. سیاست‌های دولت جدید ازبکستان در‌خصوص سیاست خارجی متوازن و فرصت‌های عضویت دو کشور در اتحادیه‌های شانگهای، اکو و اوراسیا زمینه‌ساز ارتقای چند برابری روابط اقتصادی است. در این زمینه صاحبان کسب و کار و برندهای ایرانی باید با شناخت رسانه‌های اجتماعی رایج (70 درصد کاربران رسانه‌های اجتماعی ازبکستان در پینترست و فیس‌بوک فعال هستند) در این کشور به بازاریابی و صادرات محصولات خود بپردازند.
در موضوع همکاری‌های دینی و مبارزه با تروریسم، صدور تفکر تکفیری از مرزهای افغانستان همواره مورد ملاحظه جدی تاشکند بوده و در این زمینه همکاری‌های دو کشور بخصوص در سطح حوزه‌های علمیه اهل سنت ایران با مجامع مذهبی این کشور می‌تواند زمینه ساز خنثی سازی تفکر تکفیری در منطقه آسیای میانه شود. امام محمد بخاری، عالم شهیر ایرانی اهل سنت و کاتب صحیح بخاری یکی از صحاح سته و ارزشمندترین کتاب حدیث از نظر اهل سنت بوده و مزار وی در سمرقند قرار دارد. نماد شدن ایشان و تولید محتوا در جهت ترویج و گسترش نگاه وی می‌تواند زمینه ساز رواج تفکر اعتدالی دینی در بین مردم آسیای میانه و ازبکستان با توجه به گرایش‌های سنی صوفیانه شود.
در حوزه گردشگری، با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی، برنامه‌ریزی مشترک برای صنعت گردشگری جهت تولید محتوا، اطلاع‌رسانی و ترویج سفرهای هدفمند به ایران و ازبکستان در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند منافع طرفینی ایجاد کند. در این زمینه بایستی پروازهای مستقیم بین شهرهای دو کشور افزایش یابد؛ به این معنا که بسیاری از گردشگران از شرق آسیا می‌توانند با سفر به این کشور، سپس به ایران آمده و بسیاری از گردشگران منطقه غرب آسیا و اروپا نیز با اقامت در ایران سپس راهی این کشور شوند. تسهیل گردشگری سلامت به مقصد ایران از طریق فضای مجازی نیز زمینه دیگری است که می‌تواند باعث ارتقای سطح روابط شود.
با توجه به وجود جمعیت قابل توجه فارسی‌زبان در این کشور و اصالت رودکی پدر شعر فارسی یا امیر علیشیر نوایی، شاعر، دانشمند و سیاستمدار برجسته عهد تیموری که دارای اشعار فارسی و ترکی ازبکی است و جایگاه سمرقند و بخارا در ادبیات فارسی در کنار قرابت زبان و ادبیات و تاریخ ایران به فرهنگ و ادبیات ازبکی، همکاری دانشگاه‌های دو کشور در زمینه نسخ تاریخی و شعر و ادب فارسی و ازبکی می‌تواند زمینه‌ساز تولیدات رسانه‌ای و هنری در حوزه‌های شعر، موسیقی، هنرهای تجسمی و نمایشی شود.

محمد ولوی

بین الملل

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر