jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۷۳۹۱   ۲۳ تير ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

رئیس سازمان بهزیستی کشور‌ از آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیک در معلولان با شعار «نه به معلولیت» در سراسر کشور خبر داد و افزود: یارانه ۴۵ هزار تومانی برای ۲۰ هزار نفر از مستمری‌گیران جامانده از دریافت یارانه برقرار شد.

به گزارش ‌جام‌جم، وحید قبادی‌دانا‌، رئیس سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری گرامیداشت هفته بهزیستی با بیان این‌که به دنبال اجرای گام دوم به‌زیستن به تاسی از بیانات رهبر معظم انقلاب با شعار شفافیت، توانمندسازی و ارتقای سلامت اجتماعی هستیم، گفت: یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند و یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار ماهانه مستمری دریافت می‌کنند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به برقراری مستمری ۱۷۸ هزار خانوار دارای سرپرست معلول براساس بعد خانوار عنوان کرد: یک تبعیض ناخواسته برای سرپرستان خانوار معلول شکل گرفته بود که با رایزنی‌های صورت‌گرفته و پیگیری‌های مجلس و دولت و همراهی معاونت برنامه و بودجه و ستاد هدفمندی یارانه‌ها سعی بر این شد که مبلغ مورد نظر برای این افراد تامین شود؛ به‌طوری که مجموع اعتبار مستمری در سال گذشته 1700 میلیارد تومان بود که امسال به 2760میلیارد رسیده است.
وی از ملحق شدن ۵۵۰ هزار خانوار پشت نوبت دریافت خدمات بهزیستی با مساعدت دولت خبر داد و افزود: تا پایان سال ۹۷ این تعداد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید؛ در حالی که مجموع بودجه تخصیص‌شده 1700میلیارد تومان بود که با این رقم تنها نیمی از این خانوارها را می‌توانستیم تحت پوشش قرار دهیم و ۲۰۰ هزار خانوار محروم می‌ماندند؛ لذا با رفع این مشکل و افزایش اعتبار به 2760میلیار تومان ۲۰۰ هزار خانوار معلول نیز از دریافت مستمری محروم نماندند و امیدواریم مبلغی نیز به سرانه افراد مستمربگیر اضافه شود.
قبادی‌دانا از آغاز اجرای طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیک در معلولان با شعار «نه به معلولیت» در سراسر کشور خبر داد و گفت: از سال ۹۴ تاکنون مشاوره و آزمایشات ژنتیک برای همه افراد تحت پوشش و اعضای خانواده آنها در حال انجام است. از این‌رو، با اجرای این طرح برای یک میلیون و ۴۵۰ هزار فرد تحت پوشش غربالگری‌های لازم طی سه سال صورت می‌پذیرد و در کنار آن راه‌اندازی بانک ذخایر ژنتیک در ایران با دانش بومی و ایرانی در حال انجام است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور، پرداخت الکترونیکی کمک هزینه امداد برای ۱۶ هزار فرزند تحت پوشش در خانه‌های جایگزین، بارگذاری ۲۱ هزار قرارداد بهزیستی روی سایت شفافیت را از دیگر دستاوردهای بهزیستی در سی‌و نهمین سال تاسیس عنوان کرد و از اعطای پنج میلیون تومان کمک هزینه ودیعه مسکن برای 2500 مددجو برای نخستین‌بار خبر داد و افزود: برای این اقدام بودجه‌ ۱۲ هزار میلیارد تومانی تخصیص داده شده است.
وی افزایش ۹۸ درصدی کمک هزینه وسایل کمک توانبخشی، رشد ۱۲۸ درصدی کمک‌هزینه وسایل بهداشتی و پرداخت کمک‌هزینه شهریه تحصیلی برای افراد تحت تکفل معلولان برای اولین‌بار را از دیگر دستاوردهای بهزیستی در سی‌و نهمین سال تاسیس برشمرد و اذعان کرد: سال گذشته آمار افراد تحت نگهداری در مراکز بهزیستی احصاء شد، به طوری که ۴۷ هزار نفر در مراکز نگهداری می‌شوند اما ۳۹ هزار نفر یارانه دریافت می‌کردند، بنابراین با بررسی‌های اولیه و همکاری دولت و سازمان برنامه و بودجه از 8000 خانوار معلولی که در مراکز نگهداری می‌شوند برای 3500 نفر که به یارانه نیاز داشتند، تخصیص داده شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تازه اول کار است

تازه اول کار است

دوستی صاحب‌نظر را جایی دعوت کرده بودند برای جلسه بارش افکار طرح و ایده برای سالگرد شهادت عزیز دل‌مان حاج قاسم سلیمانی.

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

عقب‌ نشینی مقابل قاطعیت

استراتژی مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویی‌ های غرب موجب عقب‌نشینی آنها در برابر مقاومت ملت ایران شده است.

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

ناجیان صلح در سرزمین جنگ

شنبه گذشته در افغانستان روز ملی سرباز بود. بسیاری از مسؤولان آنجا هم در رثای سربازان حرف‌هایی زدند. در استان‌های مختلف محافل بزرگداشت برایشان برگزار شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر